Facebook’ta son zamanların en büyük güvenlik ve veri ihlali yaşandı. Facebook hesabınızın saldırıya uğradığını düşünüyor musunuz? “Facebook hesabım hacklendi. Ne yapmalıyım?” diyorsanız bu yazı tam size göre. Hemen harekete geçip tüm önlemleri almalısınız. Okumaya devam edin ve anlatılan yöntemleri uygulayın.

 

Facebook Hesabıma Giremiyorum. Facebook Hesabım Çalındı.

Facebook hesabını ele geçiren bir kişi özel mesajlarınıza erişebilir, arkadaşlarınızla iletişim kurabilir, Facebook sayfanızı kötüye kullanabilir ve kişisel bilgilerinizi silebilir. Ayrıca, Facebook hesabınızı sonsuza dek kilitleyerek geri almanıza engel olabilir. Çoğu durumda çalınan bilgileri geri alamasanız da, hesabınızın temelli çalınmasını engelleyebilirsiniz.

Şimdi en önemli şey paniklememek. Bazı şeyleri doğru yaparsanız, Facebook hesabınıza tekrar erişebilirsiniz. Size nasıl olduğunu göstereceğiz.

Not: Facebook’u Spotify veya Instagram gibi diğer uygulamalarda oturum açmak için kullanıyorsanız, 2018’de yaşanan veri ihlalinden bunlar da etkilenmiş olabilir. Dolayısıyla, Facebook hesabınızın çalınmasını umursamasanız bile, bağlantılı üçüncü taraf hesaplarınızı güvenceye almak için ilgili giriş bilgilerini değiştirmenizi veya Facebook güvenliğinizi sıkılaştırmanızı önemle tavsiye ederiz.

 

Facebook Hesabının Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

Peki, hesapta herhangi bir şey değişmediyse, Facebook hesabınızın saldırıya uğradığını nasıl analayacaksanız? Merak etmeyin, bir hacker Facebook hesabınıza girmeyi başardıysa, mutlaka bir iz bırakacaktır. Facebook hesabınıza yapılan her türlü girişi kayıt altında tutar.

Facebook hesabınıza giriş yapın ve menüyü genişletmek için sağ üstteki ok başlığını tıklayın. Menüden Ayarlar‘ı seçerek Güvenlik ve Giriş‘e gidin ya da sadece bu linki kullanın.

Facebook hesabım ele geçirildi

 

En üstte, Facebook hesabınıza en son giriş yaptığınız cihazların listesini ve hesaba giriş zamanlarını görürsünüz. Bu listeyi genişletmek ve daha eski oturumları incelemek için Daha Fazla’ya tıklayın. Giriş bilgilerinizde herhangi bir şüpheli etkinliği tespit ederseniz, aşağıda anlatılanları sırayla yapın.

 

Facebook Hesabı Çalındığında Ne Yapmalı?

1. Facebook Şifresini Değiştir

Facebook saldırganı şifrenizi değiştirmediyse şanslısınız! Aynı şifreyle giriş çıkış yapmak bilgisayar korsanının fark etmesine neden olabilir. Bu nedenle, şüpheli oturumları kapatmadan önce şifrenizi güncellemenin tam zamanı. Artık bunun için çok geç ise, Adım 2’ye geçin.

Ayarlar> Güvenlik ve Giriş altında, Giriş bölümüne gelin ve Şifreyi değiştir‘e tıklayın. Mevcut şifrenizi girin, güçlü bir yeni şifre ayarlayın (LastPass gibi bir şifre yöneticisi kullanarak da yapabilirsiniz) ve Değişiklikleri Kaydet‘e tıklayın.

Şifrenizi değiştirdikten sonra, Giriş Yaptığın Yerler‘e geri gelin. Ya yanlarındaki üç dikey noktalara tıklayarak tek tek oturumlardan çıkış yapın ya da Daha Fazla’dan oturum listesini genişlettikten sonra sağ alt taraftaki Tüm Oturumlardan Çıkış Yap seçeneğine tıklayın. Bunu yalnızca hesaba tekrar giriş yapabileceğinizden emin olduğunuzda yapın.

facebook şifrem çalındı

İletişim bilgilerinizin ve güvenlik ayarlarınızın güncel olması şartıyla, tamamen hesaptan çıkış yapmanızı öneririz. Tekrar giriş yapma şansınızı tehlikeye atmak istemezsiniz. Emin değilseniz, şüpheli görünen tüm son oturumlardan manuel olarak çıkış yapın.

GÖZ ATIN  İnstagram Hesabım Çalındı. Nasıl Geri Alırım? - Çözüm

Facebook şifresi sizden habersiz değiştirildi ve hesaba giremiyorsanız veya Facebook Şifremi Unuttum diyorsanız 2. Adım’a, şifreyi değiştirdiniz ancak hesabınızdan bilgi çalındığını veya şüpheli işlemler yapıldığını düşünüyorsanız 3. Adım’a geçin.

 

2. Facebook Şifresini Sıfırla

Hacker şifrenizi değiştirdiyse ve artık Facebook hesabınıza giriş yapamıyorsanız, hızlı hareket edin. Erişimi yeniden kazanmayı deneyin. Facebook girişinin altındaki Hesabını mı unuttun? linkini bularak başlayın.

Bu link ile açılacak sayfa şifrenizi birkaç farklı şekilde almanıza izin verecektir. İlk olarak, Hesabını Bul penceresi karşınıza çıkacak. Facebook’a kaydolurken kullandığınız e-posta, eklediğiniz ikincil e-posta adresi veya telefon numaranızı girebilirsiniz.

Facebook-Sayfa-Kurtarma

Facebook, hesabınızı bulabilirse Şifreyi Sıfırla‘yı seçebilirsiniz.

Bizim durumumuzda, Facebook, hesabımıza eklediğimiz e-posta adreslerinden herhangi birine bir kurtarma kodu göndermeyi teklif ediyor. Birden çok yedek e-posta adresi belirtmenizi öneririz. Yedek adresleri da en azından güçlü bir parola kullanarak ve ideal olarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek aynı şekilde güvende tutmanız gerektiğini unutmayın.

Bunlara artık erişimin yok mu? Eğer durum buysa. Facebook kimliğinizi doğrulamak için size nasıl ulaşabileceklerini soracaktır. Bu biraz zaman alabilir.

Hesabınızı hackleyen Facebook korsanının bunu kötüye kullandığını düşünüyorsanız 3. adıma geçin.

 

3. Facebook’un Ele Geçirildiğini Rapor Et

Hesabınız basit bir şekilde saldırıya uğramamışsa, yani arkadaşlarınıza reklam ve spam gönderiyorsa, güvenliğinizin ihlal edildiğini bildirmeniz gerekir.

Facebook-Hesabim-Calindi

Ayrıca, facebook hesabınıza erişimi kaybetmeniz durumunda da bunu kullanabilirsiniz. Facebook, hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

 

4. Şüpheli Uygulamaları Kaldır

Çoğu zaman, hesabınızı hackleyen veya ele geçiren gerçek bir kişi değildir. Kötü niyetli bir Facebook uygulamasına yetki vermiş olabilirsiniz ve bu uygulama da sonra hesabınıza sızmış olabilir.

Şüpheli uygulamaları kaldırmak için Ayarlar> Uygulamalar ve İnternet Siteleri‘ne gidin ve listeyi gözden geçirin. Aktif Uygulamalar ve İnternet siteleri içinden kaldırmak istediğiniz uygulamalar ya da internet sitelerinin onay işaretlerini seçerek Kaldır‘a tıklayın. Karşınıza çıkan bildirimden “Bu uygulamaların ve internet sitelerinin Facebook’ta senin adına yayınlamış olabileceği tüm gönderileri, fotoğrafları ve videoları da sil.” yazısını işaretleyip tekrar Kaldır‘a basın.

Facebook hesabım çalındı

Alternatif olarak, Görünüm ve Düzenle bağlantısını tıklayın ve uygulama görünürlüğü, kişisel bilgilerinize erişim ve gerçekleştirebileceği işlemler gibi seçenekleri içeren uygulamanın izinlerini değiştirin.

 

5. Hasar Kontrolü Yap

Saldırıya uğrayan Facebook hesabınızın kontrolünü yeniden ele geçirmek ve daha fazla hasarı önlemek için her şeyi yaptıktan sonra arkadaşlarınıza neler olup bittiğini bildirin.

Bu, bilgisayar korsanının hesabınızı kötüye kullanmış olması ihtimaline binaen ihtiyati bir adımdır. Hesabınıza şu anda erişemiyorsanız, Facebook arkadaşlarınızla diğer sosyal ağlar üzerinden veya e-posta ile iletişime geçin. Başka bir seçenek de başkasının Facebook hesabı aracılığıyla ortak arkadaşlarınızı bilgilendirmektir.

 

Facebook’un Gizlilik ve Güvenlik Ayarlarını Değiştirin

Tekrar kontrolü ele geçirdikten sonra, Facebook ayarlarınızı gözden geçirmenizi öneririz.

 • Ayarlar> Genel altında iletişim bilgilerinizi güncelleyin, erişiminiz olan ek e-posta adresleri veya cep telefonu numaralarını ekleyin. Aynı şekilde, artık erişiminiz olmayanları kaldırın.
 • Tanınmayan oturum açmalarla ilgili uyarılar, iki faktörlü kimlik doğrulama dahil olmak üzere ek güvenlik önlemleri ayarlamak için Ayarlar> Güvenlik ve Giriş‘e gidin ve Hesabına erişememen halinde iletişime geçebileceğin arkadaşlarını seçin kutusu üzerinden güvenilir 3 ila 5 arkadaş belirleyin.
 • Ayarlar> Gizlilik altında, rahat ettiğiniz gizlilik ayarlarını seçin. Yalnızca arkadaşlarınızın gelecekteki yayınlarınızı görmesini ve geçmiş yayınların görünürlüğünü geriye dönük olarak sınırlandırmanızı öneririz.
GÖZ ATIN  iPhone'dan Veri Casusluğunu Durdurmak İçin Ne Yapmalı?

Facebook hesabınızın nasıl güvenli hale getirileceğine dair önceki yazımız, tüm bu adımları ve daha fazlasını size ulaştıracaktır. Hesaplarınızdan herhangi birinde etkinleştirebileceğiniz en önemli güvenlik özelliğinin iki faktörlü kimlik doğrulaması olduğunu unutmayın. Bu özelliği sunan tüm sosyal hesaplarında iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmanızı kesinlikle öneririz.

 

Facebook Hesabınızı Güvende Tutun

Bir kez saldırıya uğradığınızda, yaptığınız tüm hataları öğrenmeye zorlandınız. Umarız, onları bir daha asla yapmayacaksınız. Sosyal mühendislik saldırıları ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında bilgi edinmenin zamanı geldi. Unutmayın, hackerlar sürekli farklı yöntemler dener ve asla zayıflıkları istismar etmeyi bırakmazlar.

 

Alternatif Yöntem – Şifre Kurtarma

Son zamanlarda, hesaplarını kurtaramayan insanlardan sayısız yorum ve mesaj alıyoruz. İletişim bilgileri güncelliğini yitiren kullanıcılara verilen Facebook kurtarma kodları işe yaramıyor. Bu durumda da genellikle, Facebook kimlik doğrulatmak için kullanıcılara ulaşmak için çaba sarf etmiyor. Maalesef, Facebook hesaplarına giriş yapanlara yardım etme noktasında kötü bir üne sahip.

İnternet üzerinden Facebook şifrenizi sıfırlayamadıysanız ve hesabınıza ulaşmak sizin için çok önemliyse geriye tek bir çare kalıyor: Best Veri Kurtarma, unuttuğunuz veya kaybettiğiniz şifrelerinize daha önce Facebook hesabınıza giriş yaptığınız cihazlardan ulaşabilir. İster mobil cihaz, isterse bilgisayar harddiski olsun giriş yaptığınız kullanıcı adı ve şifrelerinizi kurtarabiliriz.

 

Müşteri Sorunları:

 • Sevgilim veya eşim facebook mesajlarımı takip mi ediyor?
 • Facebook hesabım ele geçirildi. Hesabıma giriş yapamıyorum.
 • Facebook hesabım çalındı. Ne yapabilirim?
 • Facebook hesabım başkasının eline geçti. Uygunsuz paylaşımlar yapılıyor.
 • Facebook hesabımın çalındığını nasıl anlarız?
 • Facebook hesabım çalındı. E-postam değiştirildi. Hesabımı nasıl geri alabilirim?
 • Facebook hacklendi. Savcılığa şikayet etmeden önce ne yapmam gerekir?
 • Çalınan Facebook hesabını geri alma, hesap kurtarma yöntemleri nelerdir?

 


Facebook hesabınızın ele geçirildiğinden şüpheleniyor ve yapılan işlemlerden dolayı hukuki süreç başlatmak istiyorsanız Best Veri Kurtarma’dan Adli Bilişim desteği alabilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Facebook Hesabı Çalındığında (Hacklendiğinde) Hemen Yapmanız Gerekenler
47 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest