Yeni bir akıllı telefon satın aldınız, ancak telefondaki yeniliklerin keyfini çıkarmaya başlamadan önce, eski akıllı telefonunuzdaki tüm önemli verileri yeni telefona taşımak istersiniz. Size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Rehberinizi, kısa mesajlarınızı, uygulamalarınızı, fotoğraf galerinizi ve diğer verilerinizi hızlı bir şekilde yeni telefona gönderebilirsiniz ve hatta ana ekran simgelerinizin, arka plan resminizin ve daha fazlasının kurulumunu yeni cihazınıza da yükleyebilirsiniz. Android’den iPhone’a veya iPhone’dan Android’e (karanlık tarafa hoş geldiniz) geçiş yaptıysanız, bunların tümü mümkün.

 

Tüm veriler bir seferde yeni telefona nasıl aktarılır?

Yazılım kullanarak tüm datayı transfer etmenin kolay ve basit bir çözümü için Wondershare MobileTrans‘ı öneriyoruz. Bu program Android, Windows, iOS, MacOS gibi farklı işletim sistemleri arasında iyi çalışır. Farklı ağlarda ve operatörlerde de telefonlar arasında içerik taşımanıza izin verir. MobileTrans en son güncellemeler ile şunları yapmanıza olanak tanır:

 1. Kişileri, SMS, arama kayıtları, müzik, videolar, fotoğraflar, e-kitaplar ve uygulamaları Android’den Android’e aktarmak
 2. Kişileri, takvimi, yer imlerini, e-Kitapları (PDF’ler ve ePub’lar), notları İOS’tan iOS’a taşımak
 3. Android’den iOS’a kişileri ve e-Kitapları (PDF’leri ve ePubları) aktarmak
 4. iOS’tan Android’e rehber, SMS, müzik, video, fotoğraf, e-Kitap (PDF ve ePub) transfer etmek

Başka bir artı, Mobile Trans’ın kullanıcı verilerini toplamaması ve bir internet bağlantısı gerektirmemesidir. Bu, haliyle bir bulut servisinden daha güvenlidir.

mobiletrans

Programı indirmek için tıklayın: MobileTrans – Phone Transfer

Tek yapmanız gereken basit adımları takip etmek ve işlemi tamamlamak.

Unutmayın …

Eski cihazınızdan her şeyi sildiğinizden emin olun. Bilgilerinizin yabancı ellere geçmemesi size bağlı. Bu yüzden eski cihazınızın güvenli şekilde silindiğinden kesinlikle emin olun.

 

Kişilerinizi taşıyın

Yeni cihazınızda sahip olmak isteyeceğiniz en önemli şey telefon rehberidir. Neyse ki, kullanabileceğiniz birçok seçenek var, böylece el ile kişi kaydetmenin zahmetinden kaçınabilirsiniz. Akıllı telefonlar, bulut senkronizasyonu sayesinde bunu kolaylaştırır. Yazının devamında farklı yöntemleri bulacaksınız.

Google hesabınızı senkronize edin

Kişilerinizi tüm cihazlarınızda güncel tutmanın kolay bir yolu Google hesabınızı senkronize etmektir. Kişilerinizi daha önce Google hesabınıza kaydettiyseniz, giriş yapıp bunları yeni akıllı telefonunuza çekebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı:

 • Ayarlar > Hesaplar ‘dan google hesabınıza gidin.
 • Senkr Kişiler anahtarını açık olarak ayarlayın .
 • İşlemin başarılı olup olmadığını kontrol edin, kişilerinizin anında yeni telefona gelmesi gerekiyor.

Kişileri Aktar

Birden çok Google hesabında mı oturum açtınız? Kişiler uygulamanızda hangileri kullanacağınızı seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, yalnızca ilk kaydettiğiniz numara olacaktır. Yapmanız gereken tek şey:

 • Akıllı telefonunuzun Kişiler uygulamasına gidin
 • Hangi hesaplardan hangi kişilerin görüntüleneceğini ayarlayın.

Daha sonraki hesaplar için senkronizasyonu manuel olarak açmanız gerekebilir. Halen bir Google hesabınız yoksa, akıllı telefonunuzda kolayca yeni bir hesap oluşturabilir, PC’nizde veya telefonunuzda oturum açabilirsiniz.
Google üzerinden senkronizasyonun çeşitli avantajları vardır. Bir yandan, daha karmaşık kartvizit formatlarını destekler. Öte yandan, Windows telefonlar, iPhone’lar ve Windows, Linux veya Mac OS ile çalışan bilgisayarlar dahil olmak üzere hemen hemen tüm platformlarda Google hesabını kullanabilirsiniz.

 Android’den iPhone’a Rehberi aktarın

Kişilerinizi Google hesabınızla senkronize ettikten sonra, iPhone veya iPad’inize taşımak çok kolay:

 • Ayarlar‘a gidin.
 • Mail> Kişiler> Takvim altında başka bir hesap ekleme seçeneğini bulun.

Google, bu menüdeki seçimlerden biridir. Kullandığınız Google hesabınızı senkronize edin. Bir süre sonra Google kişilerinizin adres defterinizde görünecektir.

Hesabınızın genel kısmında, Gmail detaylarınız görüntülenecektir. Burada Google hesabının hangi bölümlerinin iPhone’a aktarılması gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Kişileri yalnızca Android’den iPhone’a taşımak isterseniz, ePosta veya Takvim alanlarını da devre dışı bırakabilirsiniz. Tek tek Google hesaplarının kişilerini görüntülemek veya gizlemek için hesapları adres defteri uygulamasında açıp kapatabilirsiniz. Telefonda Kişiler sekmesine gidin ve Gruplar’a dokunun.

Başka bir seçenek: Move to iOS

Alternatif olarak, Apple’a da güvenebilirsiniz. Google play uygulama mağazasında Move to iOS uygulaması bulunmaktadır. Bunu Android akıllı telefonunuza yükleyin ve uygulamayı başlatın. Yeni iPhone’unuzda (veya iPad’inizde) artık verileri içe aktarmaya başlayabilirsiniz. Aktarım özel olarak oluşturulmuş bir Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleşir ve bir PIN koduyla korunur, iletim hızlı bir şekilde gerçekleşir.

GÖZ ATIN  Yanlışlıkla WhatsApp Mesajları mı Silindi? İşte Veri Kurtarma Yolları

Kişilerinizi bir SD kart kullanarak dışa aktarın

Kişiler birden çok yol üzerinden dışa aktarılabilir ve paylaşılabilir. Bir Google hesabıyla senkronizasyon yapmak sizin için bir seçenek değilse ve hem eski hem de yeni akıllı telefonunuzun bir SD kart yuvası varsa, kişilerinizi hafıza kartından ekleyebilirsiniz:

 • İlk önce Dışa Aktar seçeneğiyle rehberinizi SD karta (eski akıllı telefon kullanarak) aktarın.
 • Telefonunuzu bilgisayara bağladığınızda dosyanın kayıtlı olup olmadığını kontrol edin.
 • Ardından SD kartı çıkarın, yeni cihazınıza takın.
 • Adres defterinize gidin ve menüden İçeri Aktar seçeneği ile ilerleyin.
 • Sadece talimatları izleyin. Her şey otomatik olarak yapılacaktır.

Rehber Taşı

Aynı kişi için birden fazla kayıt mı oluştu? Farklı adres defterlerinden çok sayıda kişiyi birleştirdiğinizde veya kişilerin çok fazla veri içermesi durumunda bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Dahili belleği kullanarak rehber taşı

Bu yöntem temel olarak bir SD karttaki yedekle aynı şekilde çalışır. Ancak bu durumda, rehber telefonun dahili belleğinde saklanır. Bu yöntemle şunları yapabilirsiniz:

 • Cihazı bilgisayara bağlayın.
 • Rehberi içeren .vcf uzantılı dosya genellikle Sistem klasöründe bulunmaktadır. Buradaki Kişiler dosyasını kaydedin.
 • Bilgisayar üzerinden yeni akıllı telefona aktarın.

Akıllı telefonunuzda bir dosya yöneticiniz varsa, telefondaki kişiler dosyasını arayabilir ve doğrudan e-posta veya Bluetooth üzerinden yeni cihaza gönderebilirsiniz.

SIM kart ile rehber taşı

Yeni cihazınızda aynı SIM kartı eski cihazda olduğu gibi kullanmak isterseniz, kişilerinizi yeni cihaza taşımak için SIM karta kopyalayabilirsiniz.

Sim kart ile rehber taşı

Bu yöntemin avantajı, kişileri tek tek seçebilir veya tümünü kolaylıkla transfer edebilirsiniz. Ana dezavantaj, bir SIM karttaki bellek alanının sınırlı olmasıdır; En fazla 200 kişi saklayabilirsiniz.

Burada bir dezavantaj var, sadece bir isim ve telefon numarasindan daha fazla bilgi içeren kişi bilgileri birden fazla kayda bölünerek çesitli tekrarlar yaratıyor. Bu, 200’den az kişide bile, SIM kartın bellek limitine hızla ulaşacağınız anlamına gelir.

 

iPhone’dan Android’e Rehber aktar

Bilgilerinizi Apple ve Android arasında taşımak her zaman kolay değildir, ancak rehber taşıma için basit bir çözüm var. Google, Gmail, takvim ve kişilerin iPhone ve iPad’den nasıl senkronize edileceği konusunda destek sayfalarında adım adım açıklama yapmaktadır.

 • Öncelikle, Apple cihazınızda bir Google hesabı kurun.
 • İOS 7 veya daha yeni bir sürüm kullanıyorsanız, Google’ı seçebilirsiniz.
 • Oturum açtıktan sonra hesabı ayarlayın ve Kişiler seçeneğini etkinleştirin.
 • Senkronizasyon otomatik olarak başlayacaktır.

Yeni Android akıllı telefonunda, yukarıda açıklandığı gibi kişileri senkronize etmek ve aktarmak için aynı hesap bilgileri ile kayıt olabilirsiniz.

 

Akıllı telefonunuzun markasına özel çözümü olabilir

Google’ın çözümünün yanı sıra, Android akıllı telefon üreticileri de iPhone’dan Samsung’a veya diğer telefon markalarına kişileri kaydeden uygulamalar geliştirdi. Bazı durumlarda, bir kablo bağlantısı ile çalışmaktalar. Bazıları iPhone ve Android arasında özel bağlantılar kurarken, diğerleri akıllı telefon markasının Bulut sistemi ile çalışır.

Sony Xperia Transfer

Sony’nin veri aktarma çözümü Xperia Transfer olarak adlandırılıyor . Uygulama, iOS, BlackBerry, Windows telefonları veya diğer Android cihazlardan içerik ve kişileri yeni bir Xperia telefona kaydetmenize yardımcı olur. Kişiler, takvim, arama kaydı, SMS, MMS, notlar, fotoğraflar, müzik, videolar ve belgeleri kolaylıkla transfer etmek mümkün.

Samsung Switch Mobile

Android alanında pazar lideri olan Samsung, yeni bir müşterinin bir Samsung telefona olabildiğince kolay geçmesi için SmartSwitch Mobile adlı bir uygulama sunuyor. Bu uygulama, eski bir Galaxy modelinden yenisine geçişte veya başka bir Android akıllı telefondan Samsung’a geçişte işleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. iPhone’dan Samsung’a transfer de mümkün.

Samsung’un destek sayfasında, SmartSwitch uygulaması ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

HTC Aktarım Aracı

HTC dosya aktarma uygulaması HTC Aktarım Aracı olarak adlandırılmaktadır. Yaklaşım diğer üreticiler ile aynıdır.

Uygulamanın eski ve yeni akıllı telefonlara yüklenmesi gerekiyor, ancak yeni telefonun markası HTC olmalı. Sonrasında tüm önemli bilgileri aktarabilirsiniz.

LG Mobil Switch (Sender)

LG Mobile Switch (Sender) android telefonlarda dosya taşıma için ideal bir araç. Eski telefondan yenisine SMS, rehber, randevular ve çağrı kayıtları Kablo, WLAN veya MicroSD kart ile taşınabilmekte.

 

SMS’lerinizi yeni Android Telefona aktarın

Ücretsiz SMS Backup ve SMS Backup & Restore uygulamaları tam olarak bunu yapar. Mesajlarınız XML dosya formatında saklanır ve daha sonra doğrudan Bluetooth üzerinden yeni akıllı telefona gönderilebilir. Alternatif olarak, yedek dosya e-posta ile gönderilebilir veya bulutta yedeklenebilir ve buradan indirilebilir.

GÖZ ATIN  En İyi iPhone Veri Kurtarma Programları

Yedekleme uygulaması yeni Android akıllı telefona da yüklenmelidir. İşlem başladığında gönderilen dosyayı otomatik olarak algılar ve SMS mesajlarını geri yükler.

Dikkat: İçe aktarırken, uygulama hangi SMS’in mevcut olduğuna dikkat etmez. İki kez içe aktarırsanız, her SMS’in iki kopyasına sahip olacaksınız !!!

SMS taşı

Android’den iPhone’a SMS transferleri maalesef sağlanmamaktadır. Böylece sadece Android telefondaki SMS’lerin yedeğini alabilir (yukarıya bakın) ve bilgisayarınızdan XML dosyasını açıp bakabilirsiniz. Böylece, en azından verileri manuel olarak kaydedebilirsiniz.

 

WhatsApp mesajlarını yeni telefona taşımak

Whatsapp mesajlarını aktar

WhatsApp mesajları resimler, videolar ve sesler de dahil olmak üzere yeni akıllı telefona küçük bir hile ile gönderilebilir:

 • Yeni akıllı telefona WhatsApp uygulamasını indirin
 • Uygulamayı ilk kez başlatmadan önce yeni akıllı telefondaki database klasörünü eski cihazdakiyle değiştirin.
 • Bunun için ek bir uygulama veya benzeri bir araç gerekli değildir.
 • Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, ayrıntıları ve tüm adımları ayrı bir yazıda açıkladık:

 

İphone’dan başka bir İphone’a Whatsapp mesajlarını taşımak isteyenler için bir program önerimiz var. Handle Your WhatsApp Chat on Mac, Easily & Flexibly

Ne yazık ki, WhatsApp sohbetlerinin Android’den iPhone’a veya iPhone’dan Android’e aktarımı henüz mümkün değil. Google Drive’ın bir yedekleme ortamı olarak entegrasyonu bunu değiştirmedi.

 

Tüm fotoğraflarınızı yeni cihaza taşıyın

Android akıllı telefonlardan fotoğrafları yedeklemek için en basit çözüm, bulutta otomatik yedeklemeler yapmaktır. Google Fotoğraflar, Dropbox, Google Drive veya Google+ gibi uygulamalar otomatik senkronizasyon sunar. Buluta yedekleme ile mobil verileriniz korunur, fotoğrafların yedeklenmesi tamamen arka planda olur. İhtiyaç duyulduğunda fotoğraflar, yeni Android cihazda buluttan kolayca indirilebilir.

Her iki akıllı telefonda da MicroSD kart yuvası varsa, fotoğraf ve videoları SD karta yedekleyebilir ve yeni cihaza geri yükleyebilirsiniz.

Tabii ki, PC üzerinden de bir yol var: sadece akıllı telefona bağlanın, Fotoğraflar klasörünü PC’ye kopyalayın ve yeni Android telefona taşıyın.

 

Müzikleri aktar

Şarkılar müzik dizininde MP3 veya benzeri bir klasörde tutulmaktadır. Bu klasör içindeki dosyaları bilgisayara kaydeder ve bunları yeni akıllı telefonda aynı dizine kopyalayabilir veya yeni bir dizin oluşturabilirsiniz. Müzik klasörünüzün adı ne olursa olsun, müzikçalarınız şarkıları bulabilmektedir.

Müziklerinizi yeni iPhone’unuza kaydetmek isterseniz, bu işlemi iTunes aracılığı ile yapmak oldukça kolay.

 

Uygulamaları Yeni Telefona Taşımak

Yeni Android akıllı telefonunuza Google hesabıyla giriş yaptığınız anda, daha önce Play Store’dan indirdiğiniz uygulamaları yüklemeye çalışacaktır. Google’ın yedek sistemi tüm uygulamalarınızı kurmada başarılı olamayabilir. Uygulama verilerini bir Android’den diğerine aktarmak için Titanium, Oandbackup veya Helium gibi yedekleme uygulamalarına ihtiyacınız olacak. Sadece bu şekilde ayarları, kayıtlı hesapları, oyunları ve diğer uygulamaları birebir taşıyabilir ve uygulamaları kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Birçok oyun artık Google Play Oyunlar bulut kaydetme özelliğini kullanıyor. Bu sayede, oyunu yeni akıllı telefona yükleyip eski telefonda bıraktığınız yerden devam edebilirsiniz.

Ne yazık ki, uygulamalarınızı Android’den iPhone’a (veya tam tersi) kaydetmenin bir yolu yok. Play Store’dan önceden satın aldığınız uygulamaları App Store’dan otomatik olarak yüklemek mümkün değil. Bu noktada, Apple uygulamaların manuel olarak yeniden yüklenmesini öneriyor. Başka bir ifadeyle, Play Store’dan satın aldığınız uygulamalar App Store’a aktarılamaz. Bu nedenle, tüm ücretli uygulamaları bir kez daha satın almanız gerekir.

 


Tüm önemli verilerinizi yeni telefonunuza başarıyla taşıdınız mı? Yardımcı olduğunu düşündüğünüz metotları bizimle paylaşır mısınız?

Karşılaştığınız zorluklarda bize ulaşabilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Verilerinizi Eski Telefondan Yeni Telefona Taşıyın
64 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest