WhatsApp Messenger – evrensel bir iletişim uygulaması olarak adını duymayan kalmamıştır diyebiliriz. Whatsapp, mobil cihazlar için sunulan en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir ve her ay aktif olarak kullanan insanların sayısı bir önceki ayın yüzde 10’undan fazlasıdır. Bu kullanım hacmi göz önünde bulundurulduğunda, uygulama sahiplerinin birçok şeyi doğru yaptıkları anlaşılıyor. Ancak bugün neyin yanlış gittiğine odaklanacağız. Bu yazıda, size en yaygın WhatsApp sorunları ve çözümlerini anlatacağız.

 

1. Telefona  WhatsApp yüklenmiyor

Whatsapp APK

Android kullanıcısı iseniz WhatsApp programını kendi web sitesinden doğrudan indirebilirsiniz. Dosya indirildikten sonra, en son WhatsApp APK’sını yüklemek için açın. Telefonunuzun işletim sisteminin yüksek bir sürümde olması gerektiğini lütfen unutmayın. Telefonunuzun mevcut Android sürümünü Ayarlar> Telefon Hakkında‘dan kontrol edebilirsiniz .

Aşağıdaki işletim sistemleri için artık yeni hesaplar oluşturamazsınız. Ancak, WhatsApp’ı kullanmaya devam edebileceksiniz:

 • Nokia S40 31 Aralık 2018’e kadar
 • Android sürümleri 2.3.7 ve daha eski 1 Şubat 2020’ye kadar
 • iOS 7 ve daha eski 1 Şubat 2020’ye kadar

WhatsApp uygulamasını WhatsApp web sitesinden yüklemeye çalışıyorsanız, güvenlik ayarlarınızda Bilinmeyen Kaynaklar’ın etkin olması gerekir. Etkinleştirmek için Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar‘a gidin.

________________________________________

2. Aktivasyon kodumu alamadım

Yükleme sorunsuz bir şekilde ilerlediyse, ancak otomatik olarak oluşturulan aktivasyon kodu gelmiyorsa, önce numaranızı doğru girdiğinizden emin olun. Ayrıca, listeden doğru ülkeyi seçtiğinizi iki kez kontrol edin. Bu, telefon numaranızın bulunduğu ülkedir, içinde bulunduğunuz ülke değil.

Kodu hala almıyorsanız sesli arama ile doğrulama yapmayı deneyin. Bu sayede kodun bir bilgisayar tarafından telefonda size okunmasını sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, WhatsApp’a kayıt olmak için bir SİM kartınızın olması gerekir. Ayrıca, her telefon numarası için sadece bir cihaz kullanabilirsiniz.

________________________________________

3. WhatsApp kişilerimi tanımıyor

WhatsApp’ın kişilerinizi tanımamasının birçok sebebi olabilir. İşte size basit bir kontrol listesi:

 • Doğru iletişim numaralarına sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Şu anda WhatsApp kullanıyor olduklarından emin olun.
 • En son WhatsApp sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Kişi listenizde, tüm kişilerinizin ‘görünür‘ ve / veya ‘görüntülenebilir‘ olduğundan emin olun.
 • Kişi listenizde, tüm iletişim gruplarınızın (arkadaşlarınız, aileniz, iş arkadaşlarınız, vb.) ‘Görünür‘ ve / veya ‘görüntülenebilir‘ olarak ayarlandığından emin olun.

________________________________________

4. WhatsApp’ta tekrarlanan numaralar var

Bu sorun, WhatsApp güncellemeleri ile büyük ölçüde ortadan kaldırılmış olsa da, adres defterinizde yani rehberde tekrarlanan numaralar varsa, bir şekilde devam edebilir. En pratik şekilde Google Play’den Cleaner uygulamasını indirerek tekrarlayan kişileri birleştirebilirsiniz.

________________________________________

5. WhatsApp’a bağlanamıyorum. Ne yapmalıyım?

Whatsapp bağlantı hatası

WhatsApp’a bağlanamıyorsanız, bu genellikle aktif bir internet bağlantınız olmadığı içindir. Başka online hizmetleri kullanıp kullanamadığınıza bakın veya telefonunuzdaki herhangi bir web sayfasına göz atarak kontrol edin. Whatsapp’tan mesaj gönderemiyorsanız, birkaç çözüm aşağıdadır:

 • Veri Kullanımı menüsünde WhatsApp için arka plan veri kullanımını kısıtlamadığınızı ve APN ayarlarınızın doğru yapılandırıldığını kontrol edin.
 • İnternet bağlantınızı, Wi-Fi veya 3G’yi kontrol edin ( Ayarlar > Kablosuz ve Ağ ).
 • Bir Task Killer (Görev Sonlandırıcı) uygulamasının WhatsApp’ı etkilemediğinden emin olun.
 • WhatsApp için en son güncellemeleri indirdiğinizden emin olun.
 • Uygulama önbelleğini boşaltın ( Ayarlar > Uygulamalar > WhatsApp > Önbelleği Temizle ).
 • Yukarıdaki tüm çözümler başarısız olduysa: uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin.

Not : Bazen, WhatsApp sunucu sorunları yaşar. Hizmetin kapalı olması nedeniyle WhatsApp’ın çalışmadığını düşünüyorsanız , diğer kullanıcıların da benzer şekilde kesinti yaşayıp yaşamadıklarını öğrenmek için #whatsappdown etiketiyle Twitter’a bakın. “Whatsapp’a neden girilmiyor?” sorusunun cevabını kullanıcıların twitlerinden öğrenmek mümkün.

GÖZ ATIN  WhatsApp'tan Silinen Fotoğraf ve Video’ları Geri Getirmek

________________________________________

6. WhatsApp’da ‘Son Görülme’ ne demektir?

Son Görülme kullanıcının WhatsApp’ı en son ne zaman kullandığını gösterir. Bu, illaki mesajlarınızı okudukları anlamına gelmez, sadece uygulamayı açtığını belirtir.

WhatsApp’ta olduğunuz esnada, kişilerinizden biri whatsapp’ı açarsa, durumlarının “Çevrimiçi” olarak değiştiğini göreceksiniz. Ancak yine de bu, mesajlarınıza baktıklarını göstermez. Sadece o sırada WhatsApp kullandıklarını ifade eder.

________________________________________

7. WhatsApp’ta ‘Son Görülme’yi göremiyorum

Son Görülme zaman damgasını bir sohbette göremiyorsanız, birkaç nedenden dolayı olabilir. Son Görülme zamanını Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Son Görülme işleminde devre dışı bıraktıysanız, diğer kişilerin Son Görülme saatlerini de göremezsiniz.

whatsapp-son-gorulme

Sorun yalnızca bir veya bazı kişilerle ilgiliyse, bu, WhatsApp ayarlarında Son Görülme saatini devre dışı bıraktıkları anlamına gelebilir. Hala mesajlarınızı alıyor ve yanıtlıyorlarsa, bu neredeyse kesin.

Son neden, bir kişinin sizi engellemesidir. İletileriniz hiçbir zaman gri tikten öteye geçmiyorsa, bu durum engellendiğinize işaret eder. Kişinin profilinde değişiklikleri de göremiyorsanız, kesinlikle engellenmişsiniz demektir.

________________________________________

8. WhatsApp’da mavi tik işaretleri ne anlama geliyor?

WhatsApp mesaj pencerenizdeki iki tik (veya onay işaretlerinin) ne olduğu konusunda bir sürü karışıklık var. WhatsApp’taki tüm işaretlerin bir dökümünü istiyorsanız işte hızlı bir özet:

 • Saat sembolü, mesajınızın henüz cihazınızdan gönderilmediği anlamına gelir.
 • Tek Gri tik işareti, mesajın telefondan gönderildiğini ve WhatsApp sunucusu tarafından alındığını gösterir.
 • İki gri tik işareti, mesajın istenen cihaza iletildiğini gösterir.
 • İki mavi tik işareti, alıcının / alıcıların mesajı gördüğü anlamına gelir. (Grup görüşmelerinde, gruptaki tüm katılımcıların iletiyi görüntülediği anlamına gelir.)

________________________________________

9. WhatsApp’ta video veya fotoğraf indiremiyorum

Whatsapp’ta Ayarlar> Veri kullanımı’na gidin ve Medyayı Otomatik İndir seçeneklerinde video ve fotoğrafların Wi-Fi’ye bağlı olduğunuzda etkin olup olmadığını görün. Bu ayarlar fotoğraf ve video indirme yeteneğinizi etkiler. Wi-Fi seçilmişse, bir Wi-Fi ağına bağlanmanız veya medya otomatik indir seçiminin Wi-Fi ve Hücresel Veri olarak ayarlanması gerekir.

Çoğu zaman olduğu gibi en son çare, Wi-Fi kullanıyorsanız modeminizi resetlemek ve telefonunuzu yeniden başlatmanızdır.

________________________________________

10. Fotoğrafları başka bir kişiye göndermek için kaydedemiyorum

WhatsApp’daki fotoğrafları kolayca iletebilirsiniz. Bunun yapılma şekli biraz değişti. Paylaşmak istediğiniz sohbetteki görüntüye uzun basın ve sayfanın sağ üst köşesinde sağa bakan bir ok görünecektir. Oka bastıktan sonra fotoğrafı paylaşmak istediğiniz kişiyi seçebilirsiniz.

________________________________________

11. ‘Video oynatamıyorum’ hatası

Bunun olmasını önlemek için deneyebileceğiniz iki şey var. Öncelikle, Google Fotoğraflar‘ın güncel olduğunu kontrol edin. Play Store‘un sol üst kısmında bulunan menü düğmesine basın ve ardından Uygulamalarım ve oyunlarım’a gidin. Güncelleştirme için bekleyen uygulamalar arasında Google Fotoğraflar olup olmadığını kontrol edin.

Bu yardımcı olmadıysa, başka bir çözüm de Ayarlar> Uygulamalar / Uygulama yöneticisi> Google+‘ya gidip Güncellemeleri kaldır‘a basmaktır.

________________________________________

12. Sesli aramalarla ilgili sorun yaşıyorum. Gelen aramaları cevaplayamıyorum.

Sesli aramaların kalitesi, veri bağlantınızın kalitesine tabidir. Sesli görüşmeleri yapmakta zorlanıyor, kesinti yaşıyorsanız veya arama yapamıyor veya gelen aramaları cevaplayamıyorsanız, bu kesinlikle bağlantınızla ilgilidir. Sesli aramalar Wi-Fi veya mobil veri üzerinden gerçekleştirilir. Bağlantınızın güçlü olduğundan emin olun. Mobil veri kullanıyorsanız, en az 3G’ye ihtiyacınız olacak. Ağ bağlantısını kesmeyi ve yeniden bağlamayı deneyin. Sorun sizin tarafta bile olmayabilir: Konuştuğunuz kişi, iyi bir internet bağlantıya sahip olduğundan emin olmalıdır.

________________________________________

13. Sesli mesajları duyamıyorum veya WhatsApp sesleri oynatmıyor

Bu, WhatsApp’ın kullanıldığı telefondaki yakınlık algılayıcısı ile ilgili olabilir. Telefonunuzun ön yüzündeki fotoğraf makinesinin yanında bulunur ve telefonunuzu kulağınıza ne zaman tuttuğunuzu belirler. Sensör etkinleştirilirse, ses kulak hoparlöründen çok sessizce çalar. Telefonunuzu yüzünüzden uzakta tutun ve sesin normal hoparlörden çalmasını sağlayın. Sesin de açık olduğundan emin olmak için kontrol edin.

GÖZ ATIN  Telefonlarda Zararlı, Virüslü, Casus Yazılım Tespiti

________________________________________

14. “Yeni mesajınız olabilir” bildirimi

Zaman zaman WhatsApp’tan “Yeni mesajınız olabilir” şeklinde bir bildirim alabilirsiniz. Özellikle, WhatsApp uygulamasını açtığınızda ve herhangi bir yeni bildirim görmediğinizde, oldukça belirsiz bu mesaja şaşırmış olabilirsiniz. Açıklama oldukça basit! WhatsApp iletilerinizi bilgilendirmek için push bildirimlerini kullanır, ancak asıl iletiyi iletmek için farklı bir kanal kullanır.

Kötü ya da düşük veri / Wi-Fi bağlantısı olan bir alanda iseniz, ağ, gerçek mesajı değil, push bildirimini teslim edebilir. Akıllı telefonunuzdaki veri tasarrufu modunu açtığınızda bu sorunlar zaman zaman ortaya çıkar.

WhatsApp’ta bu bildirimin ortaya çıkmasına neden olabilecek gerçek bir sorun olabilir, ancak bunun büyük olasılıkla kötü bir veri bağlantısıyla ilişkili olması muhtemeldir.

________________________________________

15. WhatsApp İnternetimi Bitiriyor

WhatsApp günlük kullanımda tüm mobil internetinizi yutuyor mu? İlave olarak, sürekli hafızada yer açmak zorunda mı kalıyorsunuz? İşte Whatsapp verilerini kontrol altında tutma yöntemi:

 • WhatsApp’ı açın.
 • Ayarlar’a gidin.
 • Veri ve Depolama Kullanımı’na dokunun.
 • Medyayı Otomatik İndir bölümündeki dört seçeneği (Fotoğraflar, Sesler, Videolar ve Belgeler) “Wi-Fi” veya “Hiçbir zaman” olarak ayarlayın. Daha sert önlemler için tümünü devre dışı bırakın.
 • Düşük veri kullanımı‘na ilerleyin ve sağ taraftaki kutuyu aktifleyin.

Bu, mobil verileri kullanırken herhangi bir dosya türünün otomatik olarak indirilmesini devre dışı bırakır. Dosyaların mobil internete bağlıyken indirilmesini önler, dolayısıyla bunu yapmak için bir Wi-Fi ağına bağlanmanızı bekler.

________________________________________

16. Bulunduğum ülkede WhatsApp engellendi

WhatsApp’ın engellenmesinden muzdarip talihsiz kişilerden biriyseniz, sorunu aşmak için bir yol var: VPN kullanmak. Google play’den kendinize uygun bir VPN uygulaması indirip çalıştırın ve Whatsapp’ı kullanmaya devam edin.

________________________________________

17. Telefonum kaybolduğunda veya çalındığında Whatsapp hesabımı nasıl koruyabilirim?

Öncelikle, SİM kartınızı telefon operatörünüz ile iletişime geçerek kilitleyin. Bu her zaman ilk adımınız olmalı. Bu yapıldığında, WhatsApp artık çalınan cihazda aktif hale getirilemez. Aynı numarayla yeni bir SİM temin ettikten sonra yeni telefonunuzdaki WhatsApp’ı tekrardan etkinleştirebilirsiniz.

Bu arada, WhatsApp’a hesabınızı devre dışı bırakmalarını isteyen bir mesaj gönderin. [email protected] adresine “Lost/Stolen: Please deactivate my account” konulu bir email gönderin ve e-posta gövdesinde uluslararası telefon kodu ile birlikte telefon numaranızı yazın. Bunu yapmazsanız, WhatsApp hala Wi-Fi üzerinden kullanılabilir.

Müşterilerimizin Sorun Tanımları:

 • Whatsapp çalışmıyor, internete bağlanmıyor.
 • Whatsapp’a giremiyorum. Mesajlarım gitmiyor.
 • Hesabımın çalındığından şüpheleniyorum. Ne yapabilirim?
 • Whatsapp mesajlarım silindi. Nasıl geri getirebilirim?
 • Telefon fabrika ayarlarına döndükten sonra whatsapp mesajları nasıl kurtarılır?
 • Whatsapp’ta engellendiğimi nasıl anlarım?
 • Whatsapp’tan paylaşılan silinmiş fotoğrafları kurtarmak kolay mı?
 • Mesajlarımı kalıcı olarak tamamen silmek istiyorum.

 

WhatsApp ile ilgili diğer sorunlar

Yukarıdaki yöntemleri okuduktan sonra, en yaygın Whatsapp sorunlarına dair bir fikriniz olmuştur. Yorum ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Burada listelenmeyen başka sorunlarınız varsa bize bildirin.


Whatsapp’tan Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

En Yaygın WhatsApp Sorunları ve Çözümleri
62 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest