Dosyalarınızı kaldırmak için Windows’un geleneksel Delete (Sil) tuşunu kullanmanız, dosyaların tamamen kaldırıldığı anlamına gelmez.

Windows işletim sistemi, bir sabit sürücüde depolanan dosyalara ilişkin referansların bulunduğu bir dizin tablosu kullanır. Windows üzerinden sil tuşuna basarsanız, dizin tablosundan yalnızca referans silinir ancak aslında dosya üzerine başka bir dosya yazılana kadar veriler öylece kalır. Dolayısıyla, bu dosyaları özel yazılımlarla kurtarmak mümkündür.

 

Soru: Kurtarılmasını istemediğiniz dosyalar nasıl kalıcı olarak silinebilir?


Kalıcı dosya silmek için İngilizce’de “File Shredder”, “File Eraser” gibi isimlerle anılan, Türkçe’de ise “Dosya Öğütücü” veya “Güvenli Dosya Silici” olarak adlandırılan yazılımları kullanmalısınız.

Bu programlar dosya dizin kayıtları ile birlikte dosyaların kendisini de silecek ve diskteki kayıtları farklı mekanizmalar tarafından oluşturulan rastgele olanlarla değiştirecektir.


 

İşte en iyi 3 ücretsiz dosya öğütücü yazılımı listesi:

BitKiller

Kalıcı Dosya Silme Programı BitKiller’in tanıtımı için video’yu izleyebilirsiniz.

 

Bu açık kaynaklı ve taşınabilir programın çok fazla seçeneği yoktur. Tüm seviyedeki kullanıcılar tarafından birkaç tıklama ile kullanılabilir.

Arayüz gerçekten basit ve aynı anda birden çok dosya veya klasörü silmeyi destekliyor. Kurulum gerektirmemesi sebebiyle de kullanışlı ve güvenli bir dosya silicidir.

Dosya boyutu oldukça küçük – 32 KB

İndirmek İçin Tıklayın.

 

Eraser

Dosya-Ogutucu

Bu program en basitten en karmaşık silme algoritmalarına kadar birçok dosya silme yöntemine sahiptir.  Silinen dosyaların bitlerini rastgele olanlarla değiştirmek için 35 geçiş yapan veya farklı paternler uygulayan Gutmann, yaygın ve popüler bir yöntemdir.

Program istenilen aralıklarla zamanlanmış görevler ayarlanmasına izin verir, silme görevleri kullanıcı arayüzüne kaydedilebilir ve düzenlenebilir / değiştirilebilir. Gelişmiş seçenekler mevcuttur. Türkçe dil desteği yoktur.

Eraser 6.2.0.2979 sürümünün dosya boyutu – 55,8 MB.

GÖZ ATIN  Telefondan Fotoğrafları Kalıcı Olarak Silme

İndirmek İçin Tıklayın.

 

FileShredder

Dosya-Temizle

Kullanışlı bir arayüzü bulunan bu yazılım, birden fazla dosya ve klasörü seçip tek bir tıklamayla silmenize izin verir. 5 farklı güvenli silme algoritması içerir.

FileShredder 2.5 sürümünün dosya boyutu – 2,33 MB

İndirmek İçin Tıklayın.

 


Sabit Diskten veri kurtarma ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.

En uygun fiyat teklifleri Best Veri Kurtarma’da.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

En İyi 3 Ücretsiz Dosya Öğütücü Program
89 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest