Hard Diskinizi bölümlemek (partition’lara ayırmak), klonlamak, bad sektör’leri teşhis etmek, onarmak, veri kurtarmak, şifrelemek, silmek veya sürücü bilgilerini görmek için en iyi 20 ücretsiz HDD programını sizin için listeliyoruz. Bu araçlardan bazılarını daha önce duymuş olsanız bile, bu listede birçok yeni araç bulacağınızdan eminiz.

 

1. TestDisk

TestDisk, boot sektörleri onarmanızı, silinen bölümleri (partition’ları) kurtarmanızı, bozuk partition tablolarını düzeltmenizi ve silinen verileri kurtarmanın yanı sıra silinen / erişilemeyen partition’lardan dosyaları kopyalamanıza izin verir. FAT / NTFS / exFAT / ext2’yi de içeren bir dizi farklı dosya sistemi için başarılı sonuçlar vermektedir.

Not: PhotoRec olarak adlandırılan program, TestDisk ile birlikte gelen yardımcı bir uygulamadır. PhotoRec, dosya sisteminin ötesine giderek eksik dosya (lara) ait belirli veri bloklarını (yani kümeleri) aramak suretiyle farklı depolama ortamlarından fotoğraf, video ve belgeleri kurtarır.

TestDisk

TestDisk’i ilk çalıştırdığınızda, bir log dosyası oluşturulmasını isteyip istemediğiniz sorulur. Ardından, seçilen eylemi gerçekleştirmek için kullanılabilir sabit disk partition’larının bir listesi sunulmadan önce, partition tablosu türlerinin listesi seçenekler halinde verilir (Bu, uygulamanın mevcut tüm disklerdeki partition’ları okurken doğru imzayı kullanmasına izin verir). Her partition’da gerçekleştirebileceğiniz işlem seçenekleri şunları içerir:

  1. Partition’ları analiz etmek (ve bir problem bulunursa onarmak)
  2. Disk geometrisini değiştirme
  3. Partition tablosundaki tüm verileri silmek
  4. Boot sektörü kurtarmak
  5. Dosyaları listelemek ve kopyalamak
  6. Silinen dosyaları kurtarmak
  7. Bölümün bir imajını oluşturmak

 

2. EaseUS Partition Master

EaseUS Partition Master Free, partition’ları yeniden boyutlandırmanıza, taşımanıza, birleştirmenize ya da bölmenize, diskleri dönüştürmenize, silinmiş veya kayıp partition’ları kurtarmanıza, partition’ları hatalar için kontrol etmenize, işletim sistemini başka bir HDD / SSD’ye taşımanıza ve disk birleştirme işlemlerini gerçekleştirmenize olanak tanımaktadır.

EaseUS Partition Master

EaseUS Partition Master Free’i başlattığınızda, seçilen partition’lar üzerinde bir işlem gerçekleştirmek için sol bölmede veya en üstteki menüde listelenen opsiyonları kullanabilirsiniz.

 

3. WinDirStat

WinDirStat, verilerin bir diskte nasıl dağıtıldığını ve hangi veri türlerinin veya hangi konumların en fazla disk alanı kapladığını görmenizi sağlayan bir disk kullanımı ve temizleme yardımcı programıdır.

WinDirStat

WinDirStat’ı yükledikten ve hangi sürücüleri analiz etmek istediğinizi seçtiğinizde, her bir sürücüde bulunan dosyalar ve klasörler ağaç görünümüyle sunulduğu gibi, hangi dosyaların en fazla alanı kapladığını gösteren grafiksel bir gösterim de sunulur. Grafikteki bir kutuyu tıklamak, pencerenin sol tarafındaki ağaç görünümünde ilgili dosyayı görüntüleyecektir.

 

4. CloneZilla

CloneZilla, CloneZilla Live ve CloneZilla SE (Sunucu Sürümü) adlarıyla iki ayrı sürümü mevcut olan bir disk görüntüleme ve klonlama aracıdır. CloneZilla Live, tek tek makineleri kopyalamanıza izin veren bir bootable Linux versiyonudur. CloneZilla SE, imajları ağ üzerinden aynı anda birden fazla müşteriye aktarmanıza izin verecek şekilde kurup yapılandırabileceğiniz bir Linux dağıtım paketidir.

CloneZilla-Live

 

5. OSFMount

Bu yardımcı programı kullanarak imaj dosyalarına sürücü harfleri atayıp mount ederek doğrudan verilere göz atabilirsiniz. OSFMount, DD, ISO, BIN gibi görüntü dosyalarının yanı sıra VMWare İmajları (* .VMDK) ve Nero Burning ROM İmajları (*. NRG) gibi imaj formatlarını destekler. OSFMount’un ek bir özelliği, hızlı erişim süreleri gerektiren verilerin (örneğin tarayıcı önbelleği, Veritabanı dosyaları vb.) incelenmesi istendiğinde veya ek gizlilik gerektiren (bilgisayarın kapatılmasıyla RAM’deki her şey boşaltılacağından) durumlarda kullanılmak üzere RAM Disk oluşturabilme yeteneğidir.

OSFMount

OSFMount’u çalıştırdıktan sonra, başlamak için File > Mount new virtual disk…… ‘e gidin. Read-only drive seçeneğini işaretli bırakmayı unutmayın. Aksi halde, mount ettiğiniz imajdaki verilerin üzerine yazma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

6. Defraggler

Defraggler tüm sürücüler veya seçilen dosyaları/klasörleri birleştirmek için hafif (lightweight) ama güçlü bir birleştirme aracıdır. Sürücünün ne kadarının bölünmüş olduğunu ve hangi dosyaların en çok bölünmeye neden olduğunu hızlı bir şekilde görmenize yardımcı olan anlaşılır bir arayüze sahiptir.

Defraggler

Sürücünün Analizi gerçekleştirdikten sonra hangi dosyaların bölünmüş olduğunu görmek için Sürücü haritasını kullanabilirsiniz. Farenizi harita üzerindeki belirli bir karenin üzerine getirin ve o belirli renkle ilişkili dosyaları görüntülemek için tıklayın (örneğin bölünmüş, bölünmemiş vb.). Bu küçük programın Türkçe dil desteği vardır.

 

7. SSDLife

SSDLife, sağlam veya arızalı SSD harddiskin sağlık durumu ve tahmini ömrü hakkında bilgi görüntüler. Bunlar ileriye dönük plan yapmanıza ve buna göre harekete geçmenize yardımcı olması için yararlıdır.

GÖZ ATIN  Hard Disk Arızası Nasıl Anlaşılır?

SSDLife

SSDLife, SSD sürücünüzün modelini otomatik olarak algılar ve uygulamayı yüklerken anında bu konuda bilgi görüntüler.

İpucu: Her bir SSD üreticisinin, SSDLife Free’e benzer bilgiler veren kendi SSD sürücü yönetimi yazılımına sahip olması gerekir. Örneğin, “Intel SSD Toolbox”, SSD’nin ayrıntılı aygıt bilgisi, sağlık durumu ve kalan tahmini ömrünü görüntülemenizi sağlar.

 

8. Darik’s Boot And Nuke (DBAN)

DBAN, kimlik hırsızlığını önlemek ve kişisel dosyalarınızın başkalarının eline geçmemesi için harddiskleri güvenli silip temizleyen bootable (önyüklenebilir) bir uygulamadır. Bu araç, bir sunucuyu / iş istasyonunu geri dönüştürürken veya kullanım dışına çıkarırken yararlıdır.

DBAN

DBAN’daki iki ana seçenek İnteraktif mod ve Otomatik mod‘dur. İnteraktif mod, hangi sürücülerin silineceğini ve silinirken hangi seçenekleri kullanacağınızı belirlemenizi sağlar. Otomatik mod, bulunan tüm sürücüleri otomatik olarak silecektir.

 

9. HD Tune

HD Tune, HDD / SSD’nin okuma / yazma performansını ölçebilir, hataları tarayabilir, sağlık durumunu kontrol edebilir ve sürücü bilgilerini görüntüleyebilir.

HDTune

Uygulamayı başlattıktan sonra, açılır (drop down) listeden sürücüyü seçin ve ihtiyacınız olan bilgileri görüntülemek için ilgili sekmeye gidin veya taramayı başlatın.

 

10. VeraCrypt

VeraCrypt tüm sürücüleri / bölümleri şifreleyebilen açık kaynaklı bir şifreleme uygulamasıdır. Ayrıca, normal bir dosya olarak görünen ancak parolayı kullanarak VeraCrypt’le monte edildiğinde erişilebilen şifrelenmiş disk bölümü (volume) de oluşturabilir. VeraCrypt, kullanımdan kalkan TrueCrypt programı üzerine kurulmuştur ve TrueCrypt’in güvenlik açıklarının çoğu düzeltilmiştir.

veracrypt

VeraCrypt’i başlattığınızda, bir sürücü harfi seçip Create Volume (Birim Oluştur) düğmesine tıklayarak başlayın. Bu, bir partition’ı şifreleme veya şifreli bir container dosya oluşturma işlemi boyunca sizi yönlendiren Disk Oluşturma Sihirbazı‘nı başlatır. VeraCypt’e Türkçe Dil Paketini yükleyerek menüleri Türkçe kullanabilirsiniz.

 

11. CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo, bir hard diskin sürücü bilgilerini, disk sıcaklığını ve S.M.A.R.T bilgilerini görme aracıdır. CrystalDiskInfo belirli bir eşiğe ulaştığında bir uyarı (olay günlüğüne yazma, e-posta gönderme veya ses çıkarma) gönderecek şekilde yapılandırılabilir, böylece aktif olarak HDD’yi izlemek ve otomatik olarak sizi bilgilendirmesini sağlamak mümkündür.

CrystalDiskInfo

Üstteki barda tüm etkin sabit sürücüleri gösterir. Her biri tıklandığında o sürücü hakkındaki bilgiler görüntülenir. Sağlık Durumu ve Sıcaklık simgeleri, değerlerine bağlı olarak renk değiştirir.

 

12. Recuva

Recuva, birkaç tıklamayla bilgisayarınızdan yanlışlıkla silinen, hasar görmüş veya bozulmuş dosyaları kurtarmanıza olanak tanır. Hızlı Başlangıç Sihirbazı, kurtarmak istediğiniz alanla ilgili birkaç basit soru sorar ve daha sonra hızlı bir tarama başlatarak kurtarma işlemi boyunca size yol gösterir. Sihirbazı atlayabilir ve isterseniz doğrudan uygulamaya gidebilirsiniz. Sağ üstteki Options butonu ile General sekmesinden dil ayarını Türkçe yapabilirsiniz.

Recuva

Recuva arayüzünden sol üstteki açılır kutudan taramak istediğiniz sürücüyü seçin, sağdaki açılır kutudan önceden tanımlı bir dosya türü filtresi seçin ve daha sonra başlamak için Tarama‘yı tıklayın. Filtreler, dosya türlerini uzantıyla eklemek veya kaldırmak için düzenlenebilir. Derin tarama (DeepScan) aktiflendiğinde daha başarılı sonuçlar verir. Seçenekler butonu Derin Taramayı etkinleştirmek, görüntüleme modunu değiştirmek, verileri kalıcı şekilde silme  gibi ayarları yapabilmenizi sağlar.

 

13. TreeSize

WinDirStat’a bir alternatif, TreeSize adı verilen hafif bir uygulamadır. TreeSize hızlı bir şekilde sürücüleri veya klasörleri tarar ve hangi klasörlerin en fazla yer kapladığını belirlemenize yardımcı olmak için klasör boyutlarını görüntüler.

Kurulduktan sonra, TreeSize, bir sürücüye veya klasöre sağ tıklatıp “TreeSize Free” seçeneğini seçerek başlatılabilir; bu, otomatik olarak bir uygulama örneğini açar ve o sürücü veya klasör için ayrıntıları görüntüler.

Not: Defraggler, Recuva ve TreeSize’i aynı anda kurduğunuzda belirli bir klasör için Defraggler ve Recuva özelliklerini doğrudan TreeSize içinden başlatabilirsiniz – üç uygulama da sorunsuz bir şekilde bütünleşir.

TreeSize

Menü çubuğunu veya görev çubuğundaki simgeleri kullanarak boyut veya ada göre sıralama, GB / MB / KB cinsinden değerleri gösterme, listelenen klasörlerin yüzdesini / dosya boyutunu / dosya sayısını görüntüleme imkanı bulunmaktadır.

 

14. HDDScan

HDDScan, disk hatalarını test etmek, S.M.A.R.T niteliklerini göstermek, disk sıcaklığını izlemek ve bir okuma / yazma benchmark testi yapmak için kullanılan ücretsiz harddisk arıza bulma programı‘dır.

GÖZ ATIN  "Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı" Çözümü

HDDSCan

HDDScan’ı başlattığınızda, soldaki açılır kutudan eylem gerçekleştirmek istediğiniz sürücüyü seçin. Seçildikten sonra, başlamak için ortadaki simgeye tıklayın.

 

15. Disk2vhd

Disk2vhd, Microsoft Virtual PC veya Microsoft Hyper-V’de kullanmak üzere canlı bir makinenin Sanal Hard Diskini (VHD) oluşturmanıza izin verir. Bu, test amacıyla sanal bir ortamda canlı ortamınızı simüle etmek için veya yedekleme amacıyla canlı ortamınızın sanal olarak yedeklenmesini isterseniz harika bir araçtır.

Disk2VHD

Bu aracın kullanımı basittir. Depolanacak VHD dosyası için bir ad ve yer seçin, hangi disk bölümlerini içereceğini seçin ve Create‘i tıklayın. Disk2vhd’de VHD dosyalarının oluşturulmasını scriptler ile yapmanıza izin veren bazı komut satırı seçenekleri de vardır.

 

16. NTFSWalker

NTFSWalker, bir NTFS sürücüsünün MFT tablosunda tüm kayıtların (silinmiş veriler dahil) düşük seviyeli bir analizini gerçekleştirmenize izin verir. Her kaydın özelliklerini inceleyebilir ve içindekileri bir dosyaya ayıklayabilirsiniz.

NTFSWalker

NTFSWalker’ı yüklediğinizde, önce taranacak bir disk seçmeniz istenir. Diski seçtikten ve hangi bölümü görüntülemek istediğinizi onaylayınca, MFT kayıtları sol bölmede görüntülenir ve ayrıntılar sağdaki bölmede görüntülenir. Sağdaki bölmeden, kayıt özelliklerini görüntüleyebilir, dosyayı ön izleyebilir veya içerikleri hex formatta inceleyebilirsiniz.

 

17. GParted

GParted, partition’ları yönetmek için açık kaynaklı bir uygulamadır. GParted’ı kullanarak, bölümler üzerinde değişiklik yapabilir; yani oluşturabilir, silebilir, yeniden boyutlandırabilir, taşıyabilir ve kopyalayabilirsiniz. Dosya sistemindeki kayıp bölümlerden veri kurtarmak da mümkün.

GParted

GParted programı bir Linux dağıtımını içeren bootable CD olarak gelir. ISO dosyasını indirirken imajı CD’ye yazmanız veya talimatları izleyerek bootable bir USB’ye yüklemeniz gerekir. GParted’i başlattığınızda, seçilecek bölümlerin bir listesi sunulur. İstediğiniz bölümü seçin ve görev çubuğundaki bir simgeye basarak veya menü çubuğundaki bir seçeneğe sağ tıklayarak gerçekleştirilecek işlemi belirleyebilirsiniz.

 

18. SpeedFan

SpeedFan, sabit disk sıcaklıkları ve S.M.A.R.T (Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) özellikleri de dahil olmak üzere PC’nizin durumu ile ilgili ayrıntıları görüntülemenizi sağlayan yararlı bir harddisk sağlık testi programı‘dır.

SpeedFan

SpeedFan’ı başlattığınızda, harddisk bilgisi için kullanacağınız ana sekmeler Readings sekmesi ve S.M.A.R.T sekmesidir. Clock sekmesi, iki veya daha fazla nesne arasındaki sıcaklık, voltaj veya fan hızlarını karşılaştırmak için kullanılabilir.

 

19. MyDefrag

MyDefrag, farklı tipteki disk kullanımlarına göre uyarlanmış işlemlerde hızlı performans sunan bir harddisk birleştirme ve iyileştirme yardımcı programıdır (örneğin, sistem diskini düzeltmek, flash bellek sürücülerinde birleştirme yapmak veya yalnızca Hard Diski analiz etmek). MyDefrag ayrıca kendi komut dosyalarınızı oluşturmanıza veya özelleştirebilmenize ve belirli bir zamanda uygulamanın çalışmasını zamanlayabilmeniz için bir komut satırı sürümüne sahiptir.

MyDefrag’ı başlattığınızda, sizden seçim yapabileceğiniz betikler (script) sunulur. Her betik ile alt bölmeden seçilen disklere işlem gerçekleştirir. Bir komut dizisi seçip istediğiniz diskleri işaretledikten sonra eylemi başlatmak için Çalıştır düğmesine basın.

 

20. DiskCryptor

TrueCrypt alternatifi olarak kullanılabilecek ücretsiz harddisk, usb, sd kart şifreleme programı‘dır. DiskCryptor, TwoFish / AES / Serpent algoritmalarını ya da üçünün herhangi bir kombinasyonunu kullanarak tüm partition’ları şifrelemenizi sağlayan, kullanımı kolay, açık kaynaklı bir uygulamadır. DiskCryptor, dahili veya harici sürücülerin şifrelemesine olanak tanıyan FAT12, FAT16, FAT32, NTFS ve exFAT dosya sistemlerini destekler.

DiskCryptor

DiskCryptor’u başlattığınızda, bir partition seçin ve başlamak için Encrypt düğmesine tıklayın. Kullanmanız gereken şifreleme algoritmasını seçmeniz gerekir ve bir şifre girmeniz istenir. OK‘a basar basmaz şifreleme süreci başlayacaktır.

 


Hard Disk arızaları ile ilgili çoğu durumda profesyonel destek almak en iyisidir. Harddisk Veri Kurtarma istekleriniz için bize e-posta adresinden veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Fiyat teklifi almak için tıklayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

En iyi 20 Ücretsiz Hard Disk (HDD) Araçları
112 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest