Ekrana zarar vermeden telefonu nasıl virüslerden temizleyeceğinizi burada açıklıyoruz. Telefonunuzun ekranını güvenli bir şekilde dezenfekte etmek için Clorox mendilleri kullanabilirsiniz, ancak asla kullanmamanız gereken birçok temizleyici var.

 

Şimdilerde insanlar her zamankinden daha fazla temas ettikleri cihazlardan koronavirüs kapma endişesi taşımaktadır. Bunların arasında telefon, tablet gibi dokunmatik yüzeyler, kargo paketleri, giysi ve ayakkabılar önemli yer kaplamaktadır. Sonuçta, çalışmalar yeni koronavirüs RNA’sının bazı yüzeylerde dokuz güne kadar ve hatta belki de daha uzun süre hayatta kalabileceğini ve buna sevgili telefonunuzun da dahil olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Genel bir kural olarak, telefonunuza veya telefon kılıfına giren herhangi bir mikrop  size potansiyel olarak bulaşabilir.

Ellerinizi doğru şekilde yıkamak, sizin ve sevdiklerinizin virüsü yaymasını önlemeye yardımcı olabilir. Peki telefonunuzu temizlemeyi virüsü önlemede ne kadar önemsiyorsunuz? İyi haber, elektronik cihazınızı dezenfekte etmenin daha kolay hale gelmesidir. Apple, web sitesinde iPhone’unuzu Clorox bezleri gibi dezenfektan mendillerle güvenle temizleyebileceğinizi söylüyor. Samsung’un web sitesi, alkol bazlı bir çözüm (% 70) kullanabileceğinizi ve bunu mikrofiber bir bezle telefonunuza uygulayabileceğinizi söylüyor. Aslında bu talimatlar, dezenfektan malzemeleri kullanmayı tavsiye etmeyen önceki önerilerin değiştirilmiş halidir.

Bununla birlikte, uzak durmak isteyeceğiniz temizlik maddeleri ve teknikleri hala vardır. Başlangıçta iyi sonuçlar görebilirsiniz, ancak bu daha sert yöntemler sonunda korumak için çok çalıştığınız ekrana (veya muhtemelen dahili bileşenlere) zarar verebilir.

Hangi ürünlerden sakınmanız gerektiğini ve telefonunuzu dezenfekte ederken parmak izi lekelerini, bağlantı noktalarındaki toz birikintileri ve pamukçukları,  ekrandaki inatçı makyaj kalıntılarını temizlemenin en iyi yollarını söyleyeceğiz. (İpucu: makyaj çıkarıcı ile asla denemeyin.) Ayrıca su geçirmez özellikteki telefonlara nasıl bir işlem uygulayacağınızı da anlatacağız.

 

Telefonunuzu dezenfekte edin: Mendil kullanın, saf alkol değil

Halka açık bir kapı koluna veya alışveriş sepetine dokunduktan sonra telefonunuza dokunursanız, hemen ovalama alkolüyle temizlemeyi düşünebilirsiniz. Yapmayın. Düz alkol, yağ ve suyun ekranınıza ve diğer bağlantı noktalarına zarar vermesini önleyen oleofobik ve hidrofobik kaplamaları çıkarabilir.

Bazı web siteleri kendiniz alkol ve su karışımı oluşturmanızı önerir. Ancak konsantrasyonu doğru yapmak çok önemlidir. Yanlış bir karışımda telefonunuza zarar verebilirsiniz. En güvenli yol, telefon ekranınızı temizlemek için% 70 izopropil alkol içeren dezenfektan mendiller kullanmaktır.

Geçmişte, şirketler tarafından telefon ekranlarımızda dezenfektan mendiller kullanmamamız uyarısı yapılıyordu. Ancak şimdi Apple, Clorox mendiller ve benzer konsantrasyonlara sahip diğerlerini kullanmanın uygun olduğunu söylüyor.

Telefon şirketlerinin gözden geçirilmiş temizlik yönergeleri , “aşındırıcı olmayan veya alkol bazlı (% 70 izopropil) dezenfektanı doğrudan yumuşak, tüy bırakmayan bir beze püskürterek cihazınız kapalıyken ve şarja takılı değilken silmenizi” tavsiye ediyor. Çok aşındırıcı olan kağıt havluların kullanılmasının uygun olmadığı genel kabul görmüş durumda. Ayrıca Samsung bir mikrofiber bezle uygulanan% 70 etanol veya izopropil alkol bazlı bir çözelti oluşturabileceğinizi de ilan etmiştir.

Günlük temizlik için başka bir seçenek de PhoneSoap gibi bir UV ışığına yatırım yapmaktır . Bu UV ışık şirketi mikropların% 99.99’unu öldürdüğünü ve bakterileri yok ettiğini iddia ediyor. Ancak bildiğimiz kadarıyla, ışın temizliği koronavirüs örneği ile henüz test edilmemiştir.

GÖZ ATIN  Telefonun Root’lu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

 

Telefon ekranından parmak izi lekeleri nasıl temizlenir

Parmak izi lekelerini önlemek zordur çünkü cildiniz sürekli yağ üretir. Bu, telefonunuzu her elinize aldığınızda, tüm parmak izlerini temizlemek gerektiği anlamına gelir.

Ekranınızı temizlemenin en güvenli ve etkili yolu mikrofiber bir bezdir. Ekranın daha detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekiyorsa, mikrofiber bezi nemlendirmek için damıtılmış su kullanın ve ardından ekranınızı silin – suyu doğrudan ekrana dökmekten kaçının. Bu yöntem telefonunuzun arka yüzeyinde ve yanlarında da kullanılabilir.

Ayrıca, telefonunuzun arkasında taşıdığınız ve bir silme işlemi yapmanız gerektiğinde çıkarabileceğiniz bir mikrofiber ekran temizleyici bezini de deneyebilirsiniz.

Samsung’un telefonunuzu temizlemeye ilişkin ipuçlarına da göz atın.

 

Telefondaki tozları ve pamukçukları çıkarın

Tüyler ve tozlar, telefonunuzun küçük bağlantı noktalarında ve ekranın gövdeyle buluştuğu boşluklarda sıkışabilir.

Toz ve pamukçukları temizlemek için en iyi çözüm Seloteyptir. Birleşme hatları ve hoparlör boyunca uzatabilir, yuvarlayabilir ve yavaşça bağlantı noktalarına yerleştirebilirsiniz. Seloteyp’in yapışkanlığı, telefonunuzda sıkışmış olabilecek toz veya pamukçukları çıkaracaktır.

Bandın ulaşamayacağı daha küçük hoparlör delikleri için, bir kürdan kullanın veya küçük bir çatlak aracıyla kalıntıları süpürmeye çalışın. Bu araçlar arabanızdaki diğer küçük cihazlar veya ulaşılması zor alanlar için de kullanılabilir.

 

Telefondaki makyajı güvenle çıkarın

telefon ekranını sil

Makyajın tam bir yüzüne sahip olduğunuzda ve bir çağrı yapmanız gerektiğinde, bu temelin neye bağlı olduğunu tahmin edin? Bu doğru, telefon ekranınız. Her gece makyajınızı çıkarmak için makyaj çıkarıcı kullanabilirsiniz, ancak malzemelerde gizlenen bazı kimyasallar nedeniyle ekran temizleyici olarak kullanmamalısınız. Organics.org, makyaj temizleyicinizde olabilecek kimyasalları açıklamaktadır.

Bunun yerine, telefonunuza Powermaster gibi bir ekran temizleyicisi alabilirsiniz. Bu ürünler tüm yüzeyler için güvenli olduğunu iddia etmektedir. Çeşitli yüzey kaplamalarına zarar verebilecek alkol, klor, amonyak veya fosfat içermezler.

Ayrıca makyajı temizlemek için nemli bir mikrofiber bez kullanabilirsiniz – ve sonra bu bezi yıkamaya atın. Bezi suya sokup çıkarmak yerine püskürtmek için bir sprey şişesi kullandığınızdan emin olun. Elektronik cihazlar için daha az su, daha iyi.

 

Su geçirmez telefonları yıkayabilir misiniz?

IP67 ve üzeri standartta suya dayanıklı bir telefonunuz varsa, suyla durulayabilirsiniz. Bu telefonlar, (iPhone 7 ve daha yeni modeller, Galaxy S serisi telefonlar gibi) 30 dakikaya kadar 1 mt derinlikteki suya daldırılabilir. Ancak telefonunuzu temizlemek için nemli veya ıslak bir bez kullanmak çok daha iyi bir fikirdir. Sonrasında kalan suyu çıkarmak için telefonunuzu kuru, yumuşak bir bezle kurulayın. Tüm hoparlörleri ve bağlantı noktalarını kuruttuğunuzdan emin olun.

Telefonu suya sokmak veya bir musluk altında yıkamak, bağlantı noktalarına su dolmasına sebep olur. Bu da kuruyana kadar şarj edemeyeceğiniz anlamına gelir ve tam anlamıyla kuruması uzun zaman alabilir. Yine de suya dayanıklı bir telefona sahip olmak temizleme esnasında size rahatlık sağlar.

GÖZ ATIN  İnternet Hesaplarınız Çalındı mı? Öğrenmek Mümkün

 

Telefonunuzu temizlemek için asla kullanmamanız gereken 9 şey

El dezenfektanı

Bazı el dezenfektanları koku ve etil alkol gibi bileşenlere sahip olduğundan, telefonunuzun ekranından uzak tutmak en iyisidir. Ancak, evinizin dışındaki herhangi bir şeye dokunduysanız, virüslerin ve bakterilerin yayılmasını önlemek için telefonunuza dokunmadan önce ellerinizi dezenfekte etmelisiniz. En iyi sonuçları elde etmek için, evde kendiniz yapmak yerine markalı el dezenfektanı kullanın.

Cam temizleyicisi

Aynalarınızı ve pencerelerinizi cam temizleyicisi ile temizlediğinizde harika sonuç alırsınız. Bu yüzden telefonunuzda kullanmak uygun mu? Yanlış! İPhone XR gibi bazı yeni telefonlarda, zamanla yıpranabilen suya ve yağa dayanıklı koruyucu bir kaplama bulunur.

Sert temizleyiciler kullanmak kaplamayı çıkarabilir ve telefonunuzu çizilmelere karşı daha savunmasız bırakabilir. Uzmanlar, aşındırıcı maddeye sahip herhangi bir temizleyicinin muhtemelen yüzeyi çizeceğini söylemekteler. Bu sebeple bunlardan tamamen kaçınılmalıdır.

Mutfak temizleyicileri

Ekranların çizilmeye karşı direnç özellikleri temizlik maddeleri tarafından yok edilmez. Acak koruyucu kaplamanın soyulması hala bir problemdir. Bu nedenle Apple , iPhone’unuzu temizlemek için çamaşır suyu da dahil olmak üzere ev temizlik ürünlerini kullanmamanızı önermektedir. Temizlik üreticileri aşındırıcı formülün cihazlardaki koruyucu katmana zarar verebileceğini belirtiyorlar. Bir çoğu da kaplamalı cam üzerinde kullanılmaması gerektiği konusunda açık uyarılar yapmaktadırlar.

Kağıt havlu

Masanızı temizlemek için uygun olabilirler, ancak onları telefonunuzdan uzak tutun. Kağıt parçalanabilir, telefonunuzdaki kalıntıları çok daha kötü hale getirir. Kağıt havluların kendisi bile ekranda çizikler bırakabilir.

Alkol

Birçok yeni telefonun koruyucu kaplaması olduğundan, alkol ile temizlemek zamanla daha çabuk yıpranarak telefonunuzun çizilmeye daha yatkın olmasına neden olabilir. “Kullanması güvenli” telefon ekranı temizleyicilerinde ürün bileşenlerinde alkol olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Apple , cihazlarını temizlerken alkolden kaçınmanız gerektiğini söylüyor.

Makyaj temizleyici

Bazı makyaj temizleyicilerin elektronik bir ekrana zarar verebilecek kimyasalları olabilir. Uzmanlar, makyaj temizleyiciden kaçınmayı ve bunun yerine biraz su ile yumuşak bir bez kullanmanızı önermekteler.

Basınçlı hava

Telefonunuz hassastır, bu nedenle portallarına yoğun miktarda hava üflemek, özellikle mikrofonunuza zarar verebilir. Apple gibi teknoloji şirketleri özellikle basınçlı hava kullanmamaları konusunda uyarılar yapmaktalar.

Bulaşık sabunu ve el sabunu

Bulaşık ve el sabunları nazik olsa da, bunları kullanmanın tek yolu su ile birleştirmektir. Çoğu telefon şirketi suyu telefonunuzdan uzak tutmanızı önerir. Bu yüzden nemli bir bezden vazgeçmeyin.

Sirke

Sakın! Sirke ekranın kaplamasını sıyırır. Telefonunuzun ekran dışındaki diğer bölümlerini temizlemek için çok seyreltilmiş sirke kullanabilirsiniz. Yanları ve arkaları temizlemek için saf su ile 50/50’lik bir karışım önerilmektedir.

Artık telefonunuz dezenfekte edildiğine göre, diğer korunma tedbirlerine geçme zamanı. İşte hayatın her alanında uygulanabilecek Koronavirüs önlemleri.

 

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Telefon Nasıl Temizlenir?
4 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest