Windows Bilgisayarınıza Fidye Virüsü Bulaştığında Ne Yapmalısınız?

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Fidye Virusu

Fidye virüs saldırısı nedir? Fidye virüsü nasıl bulaşır ve nasıl çalışır? Fidye virüsü saldırısından sonra ne yapmalıyım? Bu yazıda, tüm bu soruların üzerinde duracak ve Windows bilgisayarlardaki Fidye Yazılımı saldırılarıyla nasıl başa çıkılacağına yönelik tavsiyelerde bulunacağız. Ayrıca virüs bulaşan verileri kurtarmaya dair yollar önereceğiz.

 

“Fidye virüsleri” hem sayı hem de kullandıkları yeni teknikler açısından yükselişte olduğundan bir bilgisayar kullanıcısı olarak son zamanlarda bu terimi birçok kez duymuş olabilirsiniz. Fidye Virüsü, kötü niyetli kişilerin hazırladıkları kodları bir kullanıcı bilgisayarını bulaştırmak ve daha sonra para kazanmak için fidye talep ettiği popüler bir virüs türüdür. Adı İster Petya isterse  Locky veya Wannacry  olsun,  günden güne yeni tekniklerle ortaya çıkan bu kötü amaçlı virüsler hakkında bilgi edineceğiz.

Bu virüs türü yoluyla kazanılan miktar milyonlarca dolara kadar çıkabildiği için şimdilerde oldukça popüler. Kullanıcı dosyalarını ve verilerini şifrele, çözmek için para talep et – kolay bir para kazanma yöntemi !

Bilgisayarınıza 'normal virüs' bulaşmışsa, Kaspersky gibi bir anti-virüs yazılımıyla temizlemek mümkün. Ancak, bir fidye virüsü  saldırısından kurtulmanız gerekiyorsa, okumaya devam edin.

 

Fidye Virüsü Nedir?

Fidye virüsü, virüslü e-posta ekleri, indirmeler, sosyal mühendislik amaçlı yazılımlar , kötücül yazılımlar veya hacklenmiş web siteleri aracılığıyla gönderilen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Sisteminize bulaştıktan sonra, fidye yazılımı çalışarak dosyalarınızı şifrelemeye ve kilitlemeye başlar.
Ardından, erişilemeyen dosyalar, klasörler ve verilerinizin kilidini açacak bir anahtar karşılığında,  genellikle bir fidye veya BitCoin'ler göndermenizi isteyen bir uyarı penceresi aracılığıyla size bir talep yapar.

Fidyeyi öngörülen sürede ödemiyorsanız, verilerinizi internette ifşa etme veya fidye ödeme tutarını artırma tehdidinde bulunurlar. Hatta tüm verileri silmek ve iş bilgisayarlarınızı çalıştırılamaz hale getirmekle veya Ana Önyükleme Kaydı (MBR)'nın üzerine yazarak makineyi açılmaz hale getirmekle tehdit edebilirler.

 

Fidye Virüsü Nasıl Bulaşır ve Nasıl Çalışır?

İşletim sisteminizi güncellemek, iyi bir güvenlik yazılımı kullanmak ve verilerinizi çevrimdışı olarak düzenli olarak yedeklemek gibi yöntemler fidye yazılımını önlemek veya ondan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacak temel adımlardır. Fakat bütün bunlara rağmen yine de fidye virüsü kurbanı olabilirsiniz.

Bilgisayara Fidye Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bilinmeyen bir kaynaktan bir e-posta eki alırsınız ve onu açmak için üzerine tıklarsanız. Fakat bu düşündüğünüz gibi masum bir şey değildir. Tıklayınca tetiklenen ve dosyaları şifreleyen zararlı bir virüstür. Daha da kötüsü, dosyalarınızı şifreleyip erişemeyecek veya kullanılamayacak hale getiren ilave kodlar indirmeye devam edebilir.

Başka bir senaryoda, sahibinin bile haberdar olmadığı hacklenen bir web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Herhangi bir şeyi tıklayıp indirmeseniz de böyle bir siteyi ziyaret ettiğinizde, sisteminize bir dosya yüklenip kötü niyetli bir Truva inmesini tetikleyebilir.

Online reklamcılık ağlarıyla da virüs bulaşma ihtimali olabilir. Görünüşte masum reklamlar sunan bir web sitesini ziyaret edersiniz ve üzerine tıklarsanız - ve BAM - Windows PC'nize kötü amaçlı kod indiren bir işlem başlatılabilir.

Crack’li yazılımlar, yazılım anahtar üreteçleri (key generators), P2P ağları kullanmak, potansiyel olarak bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir. Virüslü USB kullanmak bile bilgisayarınıza zarar verir.

 

Bilgisayara Fidye Virüsü Bulaşıp Bulaşmadığını Nasıl Anlarım?

Dosyalarınızın, resimlerinizin ve verilerinizin şifrelendiğini ve dosyaları açamadığınızı gördüğünüzde, fidye virüsünün yeni bir kurbanı olduğunuzu biliyorsunuzdur. Buna ek olarak, fidye ödemenizi aksi taktirde dosyalarınızın silineceğini bildiren bir pencere görmeniz mümkün.

Yedekleriniz varsa işiniz çok kolay! Dosyalarınızı yedeklediyseniz, uyarıları yok sayabilir, Windows işletim sisteminizi biçimlendirip temizleyip yedeklediğiniz dosyaları geri yükleyebilirsiniz.

Görebileceğiniz diğer işaretler, antivirüs programının devre dışı bırakılması veya etkisiz hale gelmesi, Sistem Geri Yükleme veya Başlangıç Onarımı’nın devre dışı bırakılması, Windows Güncelleme ve Gölge Kopyaların etkisiz hale getirilmesidir.

 

 

Fidye Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarınızın fidye yazılımı tarafından şifrelendiğini fark ederseniz, aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 1.  Bilgisayarınız bir ağın bir parçasıysa, virüs bulaşmış sistemi ağdan çıkarın.
 2.  İsterseniz, dosyalarınızın şifresini çözmek için gerekli olabilecek, diskinizin veya etkilediğiniz dosyaların daha sonra analiz edilmesi için bir kopyasını oluşturabilirsiniz.
 3.  Sağlıklı bir sistem geri yükleme noktasına sahipseniz, geri döndürmenin çalışıp çalışmadığını görün.
 4.  Verileriniz hakkında son yedeklemeleriniz varsa, daha da iyi. Windows'u yeniden biçimlendirin ve temizleyin ve yeni bir başlangıç yapmak için yedeklenmiş verilerinizi geri yükleyin.
 5.  Dosyaların eski sürümlerini kurtarmak için Gölge Kopya Hizmeti’ni kullanıp kullanamayacağınıza bakın. ShadowExplorer işleri kolaylaştırabilir.
 6.  Güvenli Modda önyükleme yapın ve antivirüs programınızda derin taramayı çalıştırın ve bilgisayarınızı dezenfekte edebildiğinden emin olun. Karşınızdaki yeni ortaya çıkan bir virüs ise temizleme şansı az, ama denemekten zarar gelmez.
 7.  Sonra, bilgisayarınıza bulaşmış olan fidye virüsünü tespit edin. Bunun için ID Ransomware adlı ücretsiz online bir hizmet kullanabilirsiniz.
 8.  Eğer virüsü tanımlayabiliyorsanız, fidye virüsü türünüz için şifre çözme aracının mevcut olup olmadığını kontrol edin. Ardından halihazırda mevcut olan bu ransomware şifre çözücü araçlarından birinden yardım alın.
 9.  Fidye virüsü bilgisayarınıza erişimi tamamen engellediyse veya önemli işlevleri seçmek için sınırlı erişime  sahipseniz, Kaspersky WindowsUnlocker ile  Kayıt Defteri'ni temizleyin ve tekrar erişimi sağlayın.
 10.  Belki Ransomware ile şifreli dosyaları tanımlayan ve daha sonra onları güvenli bir yerde tutmak için yeni bir yere aktaran ücretsiz bir araç olan CryptoSearch fayda sağlayabilir. 
 11.  Verileriniz kritikse ve erişmekten başka çarenizin yoksa siber suçluları ödeme yapmayın. Birçok kişi bunu maalesef yapıyor. Fidye ödemenin siber suçluların motivasyonunu daha da arttırdığı bir gerçek.
 12.  Son olarak, fidye virüsü saldırısına uğradığınızı kolluk kuvvetlerine bildirmenin bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmayın.


Dosyaları çözdükten ve fidye yazılımını kaldırdıktan sonra, arkadaki Ransomware Notları'nı ve diğer kalıntıları kaldırmak için RansomNoteCleaner kullanabilirsiniz.

 


 

Virüs temizleme ve şifre çözme ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. 
Bize iletişim sayfamızdan veya Canlı Destek modülünden ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.

Site İçi Arama

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

İtimat İletişim: Özevler Mah. İvedik Cad. No:235/C Yenimahalle/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama