Android Veri Kurtarma Rehberi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Android'de silinen dosyaları nasıl kurtarırım? Panik yapmayın! Sakin olun ve anlatılanları uygulayın.

Android Veri Kurtarma Rehberi

Sizin çok önemli olan bir şeyi Android cihazınızdan sildiğinizi fark ettikten sonra korkunç bir hisse kapılırsınız. Ama günümüzün teknolojiye duyarlı, bulut bağlantılı dünyasında bu 1 ve 0'lar sonsuza dek kaybolmazlar. Bazen kaybettiğiniz dijital dosyaları geri getirebilirsiniz. Tek şart Android veri kurtarma araçlarını nasıl kullanacağınızı bilmeniz veya uzman bir Veri Kurtarma Merkezi'ne danışmanız.

Her zaman % 100 garanti olmasa da, Android veri kurtarma sisteminin başarısı büyük oranda yüklediğiniz uygulamalara ve dosyalarınızın nereden silindiğine bağlıdır. Bu kılavuzda anlatılanları, Android telefonlardan yanlışlıkla silinen fotoğraflar, SMS mesajlar, rehber, emailler vb veri türlerine göre sıraladık. Bulut hizmetleri ve veri kurtarma araçlarından bazılarını tanıttık.

 

1. Silinmiş Resimleri Google Fotoğraflar ile Kurtarın

Fotograf Kurtar

Bir Android kullanıcısıysanız, fotoğraflarınız için Google Fotoğraflar uygulamasını kullanıyor olabilirsiniz. Bu uygulamanın içinde "Silmeyi Geri Al (Undelete)" fonksiyonu bulunmaktadır: Uygulama menüsünden, Çöp Kutusu'na girin ve geri getirmek istediğiniz resme dokunarak basılı tutun. Daha sonra sağ üst köşedeki geri yükleme okuna dokunun.

Maalesef, bu Android veri kurtarma biçimi yalnızca buluta yedeklemeyi açtıysanız çalışır ve yalnızca son 60 gün içinde silinmiş resimleri kurtarabilirsiniz.

Fotoğraf yedeklemesinin sürekli açık olmasının mükemmel bir nedeni var. Çünkü dosya kaybına karşı en iyi araç: Yedekleme

 

2. Silinen Dosyaları Google Drive ile Kurtarın

Google Drive'ın içinden yanlışlıkla bir fotoğraf silindi mi? Google Fotoğraflar’daki gibi dosyaları geri getirebilirsiniz. Uygulama menüsünü açın, listeden Çöp Kutusu'nu seçin ve ardından etrafında dairesel bir ok bulunan ve bir saat gibi görünen “Geri Yükle” simgesine dokunun.

Google, dosyaların "sınırlı bir süre" tutulduğunu belirtmekte ancak net bir zamandan söz etmemektedir. Yine de, silinen dosyaların en az birkaç ay tutulduğu görülüyor. Google Fotoğraflar'da olduğu gibi, silinen dosyaların sayfasına web tarayıcınız üzerinden de erişebilirsiniz.

 

 

3. Dosyalarınızı Bulmak için DiskDigger'ı Kullanın

DiskDigger 4

Silinen dosya sahip olduğunuz tek kopya ise (bulutta yedeği yoksa), yardım için üçüncü taraf bir Android veri kurtarma aracına geçebilirsiniz. Telefona root atmayı gerektirmeyen en iyi programlardan biri DiskDigger'dır. Rootsuz halde fotoğraflar kurtarılabiliyorken, telefonunuz rootlu ise silinen videoların izlerine de ulaşabilirsiniz.

Uygulamanın kullanımı zor değildir - sadece temel taramayı çalıştırın ve bulduklarına bakın. İlgilenmediğiniz küçük dosyaları görüntülememek isterseniz ayarlardan arama tarih aralığı ve minimum dosya boyutu gibi bazı parametreleri değiştirebilirsiniz.

 

4. Dosyalarınızı Bulmak için Recuva'yı Kullanın

5 Recuva Video Kurtar

Silinmiş dosyaları geri getirme sizin için hala bir sorun olarak devam ediyorsa, bir sonraki denemeyi yapmak için bir PC’nin başına geçin. Ücretsiz veri kurtarma programlarından en bilineni olan Recuva size yardımcı olabilir. Telefonunuzu bilgisayarınıza takın veya sadece hafıza kartını çıkarın ve uygun girişe takın.

İsterseniz belirli dosya türleri arayabilir veya daha kapsamlı bir arama için gelişmiş moda geçebilirsiniz. Silinmiş dosya, dahili bellek yerine hafıza kartındaysa geri alma şansınız daha yüksektir.

 

5. Yanlışlıkla Silinen Oyunları Kurtarın

Google Play Oyunlar

Kazayla sildiğiniz kaydedilmiş oyunları geri almak için, en iyi iletişim noktanız aslında oyunun geliştiricisidir. Geliştirici ister bir yazılım stüdyosu isterse tek kişi olsun kayıtlı oyunları kurtarmaya ilişkin bir çeşit destek seçeneği olmalıdır.

Oyunda herhangi bir dahili kurtarma aracı bulunmuyorsa ve DiskDigger ve Recuva gibi veri kurtarma araçları yetersiz kalıyorsa başka bir seçenek kalmıyor. Bundan sonra, mümkünse oynadığınız oyun için Google Play Oyunlar'da oturum açın. Bu sayede kaydedilmiş oyunlarınızı bulutta tutmak ve cihazlar arasında senkronize etmek çok kolaylaşır.

 

6. Silinen E-postaları Kurtarın

Teorik olarak, silinen e-postaları Android cihazınıza geri yüklemek pek fazla bir sorun oluşturmaz. Hemen hemen tüm Android e-posta istemcileri, iletileri bulutta saklar ve silinen iletileri belirli bir süre içinde geri yüklemenizi sağlayan bir çeşit "geri dönüşüm kutusu" seçeneği içerir.

Örneğin Gmail’de, son silinen e-postaları görmek için uygulama menüsünden Çöp Kutusu’na dokunun. Outlook’ta da, büyük ölçüde aynı şekilde çalışan bir "Silinmiş Öğeler" klasörü  vardır. Kullandığınız e-posta uygulamasına bakın ve silinmiş iletilerinizi kurtarmak için benzer bir özelliği arayın.

 

7. Android Cihazdan Silinen Müzikleri Kurtarın

Dosyaları doğrudan Android cihazınızdaki yerel depodan sildiyseniz, Recuva ve DiskDigger veri kurtarma araçları sizin için en iyisi. Aksi takdirde, müzikleri yönetmek için kullandığınız uygulamayı kontrol edin. Kesintisiz müzik (streaming music) hizmetlerinde tabii ki tüm şarkılar bulutta depolanmaya devam eder.

Android'deki varsayılan oynatıcı Google Play Müzik, silinen parçaları en çok 28 gün boyunca kurtarmanıza izin verir. Ancak bunu yapmak için web arayüzüne gitmeniz gerekir. Aynı şekilde Spotify, silinen çalma listelerini geri getirmenize imkan tanır. Ancak yine, web'deki hesabınıza ulaşmanız şart.

 

8. İndirilen Dosyaları Kurtarın

"İndirilenler" klasörü, Android sisteminde doğrudan dosya sistemine erişmenizi sağlayan birkaç yerden biridir. Burada bir şey sildiyseniz ve DiskDigger ve Recuva gibi Android veri kurtarma uygulamaları bunu bulamazsa, veri kurtarma için tek çare profesyonel destek almaktır.

Farklı bir dosya yöneticisi kullanıyorsanız, başka yollar da olabilir. ES Dosya Yöneticisi, Araçlar menüsünün altında bir geri dönüşüm kutusu özelliği barındırır, ancak hepsinde aynı opsiyon olmayabilir. Seçeneğin mevcut olup olmadığını görmek için dosya yöneticinizin yardım sayfalarını kontrol edin.

 

9. Rehberden Silinen Numarayı Geri Getirin

Google Kisiler ile Rehber Kurtarma

Google'ın tüm Android’deki kişilerinizi yönettiğini varsayarsak – ki öyle yapıyor – rehberden silinen numarayı geri getirmek zor değildir. Web'de Google Kişiler'e gitmeniz, “Daha Fazla”yı ve ardından “Değişiklikleri Geri Al”ı seçmeniz gerekiyor. Bu, belirli bir zaman öncesine geri dönmenizi sağlar.

Ayrıca, kaybettiğinizi düşündüğünüz numaraları gizlemediğinizden emin olun. Dijital adres defterinizdeki herkesi görmek için listeden "Tüm kişiler"i seçin.

 

10. Yedeklemeyi İhmal Etmeyin

Veri kaybını önleme, geri kurtarmaktan daha iyidir. Bu nedenle, yedekleme yapmak silinen dosyaları Android cihazınızdan geri getirmenin en iyi yoludur. Dosyalarınız zaten kaybolduysa, bundan bahsetmek sonuç vermeyecektir. Yine de gelecek için söz etmeye değer.

Örneğin, Dumpster gibi uygulamalar , telefonunuz için bir geri dönüşüm kutusu gibi davranır. Ancak silme işleminden önce kurulmuş olması gerekir. Buna ek olarak, Ayarlar'dan "Yedekle ve Geri Yükle"ye giderseniz, Android'in kendisi de verilerinizin çoğunu yedekleyebilir. Bunlara bazı üçüncü taraf uygulama verileri de dahil edilir. 

 


Umarız bu yazı telefondan dosyalarınızı kurtarmada size yardımcı olmuştur. Android silinen rehberi geri getirme dahil olmak üzere mobil cihazlardan veri kurtarmaya dair tüm sorunlarınızda bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Site İçi Arama

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

Korkutreis Mah. Strazburg Cad. 31/19 Sıhhıye Çankaya/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama