Android Telefonlarda Gizlilik ve Güvenliği Arttırmak İçin En İyi Uygulamalar

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 Android-Guvenli-Kullan

Akıllı telefonunuzda iyi bir anti-virüs uygulaması olması tam bir Güvenlik anlamına gelmez. Mobil Aygıt Güvenliği olarak da adlandırılan Telefonlarda Gizlilik ve Güvenlik aşağıdaki gibi farklı özellikleri içermektedir:

 

  •    Veri gizliliği ve güvenlik özellikleri
  •    Bazı uygulamalar için izin kısıtlamaları
  •    İstenmeyen aramalar için kara liste
  •    Akıllı telefonunuzun bozulması ihtimaline karşı yedekleme
  •    Şifreleme

 

Google Android işletim sistemi, Google Play Store'dan doğru güvenlik uygulamalarını seçtiğinizde tüm bu mobil cihaz güvenlik zorluklarını yerine getirebilen çok esnek bir mobil işletim sistemidir. Kuşkusuz, Google Play Store'da çok sayıda uygun seçenek vardır ve beklentilerinizi karşılayan uygulamayı bulmak oldukça zordur. Bu nedenle, Android akıllı telefonda gizlilik ve güvenliği arttırmak için her zaman lazım olan en iyi mobil cihaz güvenlik uygulamalarının kısa bir listesini yaparak işinizi kolaylaştırmak istiyoruz.

İşte Android akıllı telefonunuzda olması gereken en iyi güvenlik uygulamaları:

 

 

Signal Private Messenger: SMS Şifreleme (Ücretsiz)

signal-private-sms-sifrele


Play Store'da çok sayıda güvenli mesajlaşma uygulaması var. Ancak çoğunun haberleşen her iki tarafın şifreleme için aynı uygulamayı kullanması durumunda çalışması sorun çıkarmakta. TextSecure bu engelin üstesinden gelmekte ve standart SMS metin mesajlarıyla da çalışmaktadır. Bu, mesajlaştığınız kişinin TextSecure kullanmasa bile normal mesajlaşmaya fazladan bir güvenlik katmanı ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

TextSecure Private Messenger, Open Whisper Systems tarafından geliştirilen ücretsiz ve güvenli bir metin mesajlaşma uygulamasıdır. Tamamen açık kaynaktır ve güvenli kısa mesajlar için uçtan uca şifrelemeyi destekler, sunucusunda hiçbir şey depolanmaz.

Her iki taraf da doğrudan TextSecure uygulamasıyla sohbet ediyorsa, özel konuşmalarınız daha da güvenli olacaktır. Programın, standart SMS mesajlarınızı şifrelemesi diğer güvenli mesajlaşma uygulamalarından farklı olmasını sağlamaktadır.

TextSecure Özel Messenger'ı indirin ve yükleyin.

 

Silent Phone: Özel Aramalar (Ücretsiz)

Silent-Phone-Gizli-AramaSilent Phone, özel görüşmeleriniz için uçtan uca şifreleme sağlayan ve telefon konuşmalarınızı kimsenin dinleyemeyeceği şekilde güvence altına alan ücretsiz ve güvenli arama uygulamasıdır.

Bu uygulamayı kullanmanın bir diğer artısı kullanımı çok kolay olması. Telefon görüşmesi yapmak ve gelen aramalara cevap vermek için standart telefon numaranızı kullandığından, başka herhangi bir tanımlayıcıya gerek duymaz.

Kırmızı telefon uygulaması Google Play Store'dan indirilebilir.

 

Crypt4All Lite (AES) - Ücretsiz Telefon Şifreleme Yazılımı

Crypt4All-Lite-Telefon-SifreleCrypt4All Lite (AES), telefonlarda 256 bit AES algoritması ile dosyaları şifrelemek ve şifrelerini çözmek için kullanılan popüler bir uygulamadır. Veri gizliliği ve güvenliği göz önünde tutularak geliştirilmiştir. Crypt4All Lite (AES)'ı Google Play Store'dan ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Bu mobil telefon şifreleme uygulaması, hassas dosyalarını online bulut servislerine (Google Drive, Dropbox vb.) taşımadan önce şifrelemek veya dosyaları şifreli olarak Android akıllı telefonlarda depolamak için kullanılmaktadır.

Şifrenizi ikinci bir kişiyle paylaşmadıkça, sizden başka kimsenin özel olarak korunan dosyalarınıza erişebilmesi ve okuyabilmesi olanağı kalmıyor.

 

Orbot Tor Proxy (Veri Gizliliği ve İnternette Kimliksiz Gezinti)

Orbot-internette-guvenli-dolasOrbot, kullanıcıların izlenme veya engellenme tehdidi olmadan internete erişmesine, e-posta gönderip almasına ve mesajlaşmalara imkan veren bir cep telefonu uygulamasıdır. Orbot, Tor'un işlevselliğini ve özelliklerini doğrudan Android işletim sistemine getirmektedir.

Tor, ağ gözetimine karşı savunmanıza yardımcı olan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım projesidir. Orbot, internet trafiğinizin dünya çapındaki  bir çok bilgisayardan geçmesini sağlayan Tor’u  kullanarak kimliğinizi saklamaktadır. Başka bir ifadeyle, internet trafiğini şifrelemek ve gizliliği korumak için kullanılan bir araçtır.

Orbot, gizlilik aşığı insanların biraraya geldiği Tor Proje ekibi tarafından geliştirilmiştir. Veri koruması ve gizliliği için güvenle kullanabilirsiniz.

Orbot uygulamasını buradan indirin


Umarız bu yazı Android akıllı telefonda gizlilik ve güvenliği arttırmada size yardımcı olmuştur. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilir, CanlıDestek'ten bize ulaşabilirsiniz.

Site İçi Arama

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

Korkutreis Mah. Strazburg Cad. 31/19 Sıhhıye Çankaya/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama