Telefon Rootlama Nedir? Android Cihazlara Nasıl Root Atılır?

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

androide-root-atma

İnternet'te Android hakkında araştırma araştırdıysanız, muhtemelen "rootlama" hakkında bir şeyler gördünüz ve okudunuz. Kullanılabilen birçok Android telefon ihtiyaçları karşılamadığında sorunun çözümü içerisinde hep root yer alır. Bu yazıda telefonu root yapmak nedir, root ne işe yarar ve telefona root nasıl atılır sorularının cevabını bulacaksınız.

 

Tam Olarak Android Root Nedir?

 

Root, en azından burada ele alınan şekliyle, süper kullanıcıdır. Android telefonunuz Linux izinlerini ve dosya sistemi yetkilerini kullanır. Oturum açtığınızda normal bir kullanıcısınızdır ve bazı şeyleri kullanıcı izinlerine göre yapmanıza izin verilir. Yüklediğiniz uygulamalara bir tür kullanıcı kimliği verilir ve hepsinin belirli işleri yapması için izinleri vardır.


Root da bir kullanıcıdır. Fark, root kullanıcı (süper kullanıcı) sistemdeki herhangi bir dosyaya herhangi bir şey yapmak için tüm izinlere sahiptir. Buna, fabrika ayarlarında var olan ve bize bir anlamda zorla satılan uygulamaları kaldırmak dahildir. Tabii bu yetkileri kullanırken, Android'i bozmak da yapılmaması gerekenler arasındadır. Çünkü Süper kullanıcı izinleriyle işler yaparken, her şeyi yapabilme imkanı vardır.

 

Android'i rootladığınızda, aslında kullanımda olmayan standart bir Linux işlevini etkinleştiriyorsunuz. Su (Switch User) adlı küçük bir dosya sisteme yerleştirilir, böylece kullanıcının android işletim sisteminde daha yetkin olarak çalışması sağlanır. Su komutu kullanıcı değiştir anlamına gelir ve dosyayı başka bir parametre olmadan çalıştırırsanız, kimlik bilgilerinizi ve izinlerinizi normal bir kullanıcıdan süper kullanıcıya çevirir. O zaman cihazınız üzrinde tam kontrole sahip olursunuz ve herhangi bir şey ekleyebilir, bir şeyi kaldırabilir ve telefonunuzda veya tabletinizde daha önce erişemediğiniz işlevlere erişebilirsiniz. Bu çok önemli bir adımdır ama root’a başlamadan önce düşünmeniz gereken riskler de vardır.

telefon-root-zararli-mi

Android'i Rootlamak Zararlı mı? Android'i Rootlamalı mıyım?

 

Evet. Hayır belki. Üç cevap da tamamen geçerlidir. İnsanların, cihazlarını rootlaması için farklı nedenleri vardır. Bazıları bunu zevk için yaparlar – parasını ödeyip aldıkları için istedikleri her şeyi yapabileceklerini düşünürler. Diğerleri, normal kullanımda olmayan fonksiyonlar ekleyebilmek ya da istedikleri şekilde çalışmayan uygulamalara "düzeltme" yapabilmek amacını güderler. Bir başka neden, telefonlarında görmek istemedikleri ekstra şeylerden kurtulmak istemeleridir. Hepsini sıralamak imkanı olmasa da bu sebeplerden her biri kendi içerisinde doğru sebeplerdir.


Telefonunuzu rootlama için herhangi bir hazırlık yapmadan önce, android’in kendine özgü güvenliği ile ilgili her şeyi değiştireceğinizi unutmamalısınız. Esasında çoğumuz bunu yapmaktan hoşlanmayız, ancak yönetici izinlerine sahip bir hesaba erişebilmek için başka çare bulunmamaktadır. Rootladıktan sonra işletim sisteminin ve içindeki tüm uygulamaların güvenliğinden ve bütünlüğünden siz sorumlusunuz. Deneyimli kişiler için bu bu sorumluluğu almak sorun teşkil etmez. Öte yandan, rootlama herkesin başvurması gereken bir işlem olmamalıdır.


Android’i rootlama nasıl yapıldığını tam olarak bilmiyorsanız, başlamadan önce daha fazla bilgi edinmelisiniz. Rootlama yöntemlerini bilmediğinizde öğrenmek ve denemek çok zor değildir ancak prosedürü bilmeden yapmak çok pahalı bir Android'i değersiz hale getirebilir. 

 

Ayrıca, birçok Android modeli için rootlama, garantinizin geçersiz olduğu anlamına gelir. Root attığınızda güvenlik riski yüzünden bazı hizmetleri kullanamayabilirsiniz. Pek çok kullanıcı rootlamayı körü körüne yapar ve telefonun güvenlik seviyesini düşürür. Bunu yapıp yapmamak sizin sorumluluğunuzdadır. Rootlama bilgisayara crack’li program yüklemeye benzetilirse, işinizi görürsünüz ama bilinçli olarak sisteminizde güvenlik açığı barındırırsınız.


Son olarak, rootlamaya ihtiyaç duymayan çok sayıda kullanıcı vardır. Herhangi bir Android telefon, ne kadar kısıtlanmış olursa olsun, istediğiniz veya ihtiyacınız olan neredeyse her şeyi yapabilmektedir. Görünümü değiştirebilir, Google Play'de bir milyondan fazla uygulamadan seçim yapabilir ve internete ve oradaki tüm hizmetlere erişebilirsiniz. Bu haliyle size yeterli geliyorsa rootlamaya ihtiyaç yok demektir.

 

Teklif isteyen bazı müşterilerimizin sorun tanımları:

  • Veri Kurtarma yapmak için telefonun rootlanması şart mı?
  • Root atmak zararlı mı? Rootlamadan işlem yapmak mümkün mü?
  • Root atıldıktan sonra nasıl kaldırılır? Root kaldırma yapabilir misiniz?
  • Telefon servisi root atma konusunda yardımcı olmuyor. Hangi programı tavsiye edersiniz?
  • Root atarken telefon kilitlendi. İçindeki videolar nasıl kurtarılır?

 

Android Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.
Bize iletişim sayfamızdan veya Canlı Destek modülünden ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın. 

Site İçi Arama

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

Korkutreis Mah. Strazburg Cad. 31/19 Sıhhıye Çankaya/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama