Veri Kurtarma Öncesinde Hard Disk İmajı Alma

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

hdd-veri-kurtarma-servisiVeri kurtarma işleminden önce, harddiski klonlamak önemlidir. Eldeki diskin imajını oluşturmak birçok fayda sağlar. Bu makalede, veri kurtarmanın daha sağlıklı şekilde yapılabilmesi için imaj almanın çok kritik bir adım olduğunu ayrıntılı olarak ortaya koyacağız. Öncelikle "disk imajı alma nedir" sorusuna cevap vermek yerinde olacaktır. Klonlama olarak da anılan bu ifadenin anlamı veri depolama aygıtının birebir kopyalanması, yani aygıtta yer alan bitlerin baştan sona yeni aygıta aktarılmasıdır.

 

Hepimizin bildiği gibi, tüm bilgisayar verileri aslında bilgisayarın sabit sürücüsünde saklanır. Harddisk çöktüğünde, bilgisayar verileri de tehlikede olacaktır. Hiç şüphe yok ki, harddisk arızaları birçok kişi için kabul edilemez sonuçlar doğurur. Ne yazık ki, aşınma ve yıpranma, fiziksel hasar ve yazılım sorunları gibi çeşitli faktörlerden dolayı HDD’lerin arızalanması kaçınılmazdır.

 

Bu nedenle, sabit diskte veri kaybını önlemek için düzenli aralıklarla sürücü verilerini yedeklemelisiniz, çünkü veri yedekleri dosyalarınızı geri getirmede gelecekte size rahatlık sunar. Ancak etkili bir veri yedekleme sisteminiz yoksa, önemli dosyalarınıza kavuşmanın en etkili çaresi veri kurtarma yöntemleridir. Bu noktada, veri kurtarma işleminin ilk adımı sabit sürücünün bire bir kopyasını yani imajını almak olmalıdır. Ne yazık ki, çok sayıda kullanıcı bu hayati önlemi ihmal etmektedir. Şimdi, veri kurtarma işleminden önce veri depolama aygıtını (Dahili Harddisk, Harici HDD, USB, Hafıza kartı vb. ) kopyalamanın önemini açıklayacağız.

 

1. Orijinal Harddiskin Zarar Görmesini Önler

 

HDD bozulursa veya fiziksel olarak hasar görürse, sürücünün bu halde çalışmaya devam etmesi büyük etkiler yaratabilir. Örneğin, belki de hardddisk veri kurtarma konusunda hiçbir profesyonel bilgiye sahip değilsiniz. Bu durumda, arızalı diskten veri kurtarma girişimi için güvenilmez kurtarma araçları kullanmak gibi yanlış yöntemlerle işe başlarsanız, sabit disk daha fazla hasar görebilir. Bir disk imajıyla, orijinal sürücülerden ziyade imaj dosyasında kurtarma işlemi gerçekleştirirseniz sürücünün daha fazla bozulmasını veya veri kaybını önleyebilirsiniz.

 

2. İmajı Okumak, Arızalı Hard Diski Okumaktan Daha Hızlıdır

 

Veri kurtarma işlemi sırasında bir kereliğine sabit sürücüyü imaj olarak kopyalamak daha sonraki adımlarda kolaylık sağlar. Bir imajı okumak, başarısız sabit sürücüyü okumaktan çok daha hızlı olabilir. Arızalı sürücü normal olarak okunamayan çok sayıda bozuk sektör içerebilir. Bu nedenle, kurtarma işleminde, bilgisayarınız bad sektörden okuma yapmaya çalışarak diski daha çok yorar. Ancak, sabit diskten oluşturulan imaj dosyası bad sektörleri klonlamayacaktır. Bu nedenle, herhangi bir bad sektör olmadan, disk imajındaki verileri okumak çok daha hızlıdır.

 

3. Disk İmajı Taşınabilirdir

 

Sabit diskin fiziksel hasarlara karşı savunmasız olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, normal koşullar altında, sabit diskinizi düşürme gibi kazalardan korumalısınız. Yani, sabit diskiniz bozuksa, büyük oranda hareket ettirmemek daha iyidir. Aksi takdirde, sürücü tamamen çökebilir. Bu açıdan, hard disk imajı taşıma kolaylığı sağlar. Bir cihazdan diğerine aktarabilir ve istediğiniz zaman veri kurtarma servisine teslim edebilirsiniz. Oldukça kullanışlı değil mi?

 

4. Veri Kurtarma Şansını Arttırır

 

Yukarıda belirtilenlerin hepsine dayanarak, sürücü imajındaki veri kurtarma şansının normalden çok daha yüksek olduğu açıktır. Örneğin, hard diskte okuma/yazma kafası arızası gibi fiziksel kusurlar varsa, diski her okuma yazma denemesi sürücüye daha da hasar verecektir. Bu sırada başarılı bir veri kurtarma ihtimali tamamen yok olabilir. Ayrıca, disk imajı üzerinde birden fazla yöntemle veri kurtarma girişiminde bulunma fırsatı olur. Yani, harddiskin imajının olması aygıta zarar verme ihtimalini ortadan kaldırdığı için eldeki yöntemler sırasıyla denenebilir. Kısacası, veri kurtarma işlemini kolaylaştırmak için ilk adım olarak imaj alınması bir gerekliliktir.

hdd-imaj-almaHardDisk imaj alma nasıl yapılır?En kullanışlı Hard Disk İmaj Alma Programları için bize danışabilirsiniz.

En iyi HDD Veri Kurtarma Servisi arıyorsanız doğru yerdersiniz.. 
Hakkımızda
daha detaylı bilgi edinin. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.

Site İçi Arama

HDD Arıza Sesleri

Kafa Vurması


Kafa Sıkışması


Sirenli Çalışma


Devamlı Gürültü

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

Korkutreis Mah. Strazburg Cad. 31/19 Sıhhıye Çankaya/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama