HardDisklerde Neden Bad Sector Olur? Bad Sector Nasıl Düzeltilir?

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bad Sector formatlama

Bad sector (Türkçe’de bad sektör, kötü sektör veya bozuk sektör), sabit sürücüdeki arızalı görünen küçük bir depolama alanı veya kümesini ifade etmektedir. Bad Sektörler, okuma veya yazma isteklerine yanıt vermezler.

Bad sektörler hem geleneksel manyetik sabit disklerde, hem de modern SSD sürücülerde ortaya çıkabilir. İki tür kötü sektör vardır - bir tanesi tamir edilemeyen fiziksel zararlardan, diğeri ise düzeltilebilen yazılım hatalarından kaynaklanmaktadır.

 

Bad Sector Nasıl Anlaşılır, Bad Sektörlerin Türleri


Harddiskte birçok nedenden meydana gelebilen bad sektörler çoğunlukla "fiziksel" ve "mantıksal" olarak ikiye ayrılmaktadır.

Fiziksel bad sektör, sabit diskte fiziksel olarak hasar gören bir depolama kümesidir. Kısaca örneklendirmek gerekirse, HDD’nin kafası sabit sürücünün bazı sektörlerine dokunmuş ve hasar vermiş olabilir, harddiske toz kaçmış, SSD’nin flash bellek hücresi yıpranmış ya da sabit sürücü diğer üretici firma hataları veya aşınma sorunları nedeniyle sektörün fiziksel olarak hasar görmesine neden olmuş olabilir. Bu tür sektörler tamir edilemez.

Mantıksal bad sektörler ise sabit sürücüde düzgün çalışmıyor gibi görünen depolama birimleridir. İşletim sistemi, sabit sürücüdeki verileri bu sektörden okumayı denediğinde, hata düzeltme kodunun (ECC) sektörün içeriğiyle uyuşmadığını tespit edebilir. Bunlar bad sektör olarak işaretlense de, sürücünün üzerine sıfırlar yazılarak veya low-level format atılarak onarılabilirler. Windows Disk Denetim Aracı olan CHKDSK de bu tür bad sektörleri onarabilir.

 

Bad Sector'lü HDD'den Veri Kurtarma

 

Bozuk sektörleri olan sabit sürücünüz şimdilik düzgün çalışıyorsa bile, bad sektörlerin artması, harddiskin kullanılamaz hale gelmesine ve verilerinizin bozulmasına sebep olabilir. Verilerin sıklıkla yedeklenmesinin bir başka nedeni de budur. Birden fazla kopya, bad sektörlerin ve diğer sorunların sabit diskinizin içindeki verilerin yok olmasını önleyen tek şeydir.

Bilgisayarınız bozuk sektör fark ettiğinde, bu sektörü “bad sector” olarak işaretler ve veri kayıplarını önler. Sektördeki veriler başka sektörlere tahsis edilecek, bu yüzden bu sektöre adreslenen okuma ve yazma komutları başka yerlere gidecektir.

Birkaç bad sektör, bir sabit sürücünün tümüyle arızalı olduğuna işaret etmez. Bununla birlikte, sabit sürücünüzde çok fazla bad sector varsa, HDD’nin arızalanacağını gösteren bir işaret olabilir. Böyle bir durumda, Bad Sector oluşan diskten veri kurtarmak dosyalarınızı güvende tutar. 

 

Bad Sector Bulma ve Onarma Nasıl Yapılır?

 

Windows'ta, harddiskinizde bozuk sektör taraması yapabileceğiniz, fiziksel hataları kullanım dışı bırakan, mantıksal hatalı olanları onararak tekrar kullanılabilir hale getirebilen Disk Denetim aracı (CHKDSK olarak da bilinir) vardır. Windows, HDD’de bir sorun olduğunu düşünürse, bilgisayarınız çalışmaya başladığında otomatik olarak bu aracı çalıştıracaktır. Ancak bu aracı herhangi bir anda manuel olarak da çalıştırmanız mümkündür.

Harddisk denetle

Linux ve OS X de dahil olmak üzere diğer işletim sistemlerinin de bozuk sektörleri tespit etmek ve bad sector hatası düzeltmek için kendi içinde yerleşik yardımcı programları bulunur.

HDD'de bad sector, sabit disklerin bilinen bir gerçeğidir, çözümü vardır ve bu problemle karşılaştığınızda genellikle panik yapmak için hiçbir neden yoktur. Bununla birlikte, önemli dosyalarınızın yedeklerini kötü ihtimallere karşı korumalısınız . Çünkü hızla artan kötü sektörler, yaklaşmakta olan Harddisk arızasını haber veriyor olabilir.

 

HardDiskten veri kurtarma ihtiyaçlarınız için size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız..
Bize iletişim sayfamızdan veya Canlı Destek modülünden ulaşabilirsiniz.
En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın. 

Site İçi Arama

HDD Arıza Sesleri

Kafa Vurması


Kafa Sıkışması


Sirenli Çalışma


Devamlı Gürültü

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

Korkutreis Mah. Strazburg Cad. 31/19 Sıhhıye Çankaya/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama