HardDiskte Bölüm Kaybolduysa İşte Nedenleri

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

hdd-bolumu-kayboldu

Herhangi bir yerel diskte bölüm kaybolursa, üzerindeki veriler işletim sistemi üzerinden ulaşılamaz hale gelir. Harddiskte partition kaybını etkin bir şekilde önlemek için, arkasındaki nedenleri anlamanız gerekir. Bu makale, bu sorunun en çok görülen nedenlerini ele almaktadır.

 

Muhtemelen sabit diskiniz birkaç bölüme ayrılmıştır. Bir sürücünün bölümlenmesinin birçok yararı vardır. Örneğin, bir diskin performansını büyük ölçüde artırabilir. Ayrıca, kendi gereksinimlerimize göre dosyalarımızı daha iyi saklamamız ve yönetmemize yardımcı olabilir. Ancak, bazen harddisk bölümleri görünmeyebilir.

 

Görünmeyen Harddisk Bölümünün Olası Nedenleri 

 

Bir yerel disk bölümü görünmediğinde, veri kaybolduğu hissine kapılabilirsiniz. Aslında, bölüm kaybı genel veri kaybından daha zorlu ve karmaşıktır. Bu nedenle, kayıp bölümün geri getirilmesi de daha zahmetlidir. Harddisk bölümü kaybını önlemek için nedenlerini açığa kavuşturmalısınız.

 

“D Sürücüsü Kayboldu” gibi hatalar alıyorsanız okumaya devam edin. 

 

1. Bölüm Tablosu Kaybı veya Hasarı

Bölüm tablosu, harddisk bölümlerini kullanıcılara göstermekle yükümlüdür. Bu yüzden, hayati derecede önemlidir. Ancak bu arada bozulmaya da açıktır. Eğer tablo bir şekilde bozuksa ya da kaybolursa, bölüm kaybına yol açacaktır. Bu durumda partition’daki verileri okuyamaz veya yazamazsınız.

 

2. Yanlışlıkla HDD Bölümünü Silme

Dürüst olmak gerekirse, insan hataları bazen öngörülemez ve kaçınılmazdır. Sabit sürücünüzü yönetirken yanlışlıkla HDD bölümü silebilirsiniz, yanlış bir disk bölümünü temizleyebilir veya disk temizlerken başka hatalar yapabilirsiniz. Kısaca, yanlışlıkla harddisk bölümünün silinmesi, harddisk bölümünün görünmez olmasına neden olabilir.

 

3. Sabit Disk Bölümünü Yeniden Boyutlandırmada Yapılan Hatalar

Yerel disk bölümlerinin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Ancak, Harddiski bölme ve harddisk boyutunu değiştirme prosedürü aslında oldukça risklidir ve hataya açıktır. Hatalı bir işlemde veya ani kesintiler gibi bir sorun oluştuğunda bölüm kaybolabilir. Bu nedenle, disk bölümleme hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, kendiniz yapmasanız daha iyi olabilir.

 

harddisk-bolumu-geri-getir

4. Bad Sector

Bir sabit disk plakası birkaç parçaya bölünmüştür ve her parça birkaç sektör halinde ayrılmıştır. Bir sektör, normal şekilde okunamaz veya yazılamazsa, böyle bir sektör bad sektör olarak adlandırılır. Sektör/parça fiziksel olarak bozuksa, tüm sürücü kullanılamaz hale gelir. Sektör sadece mantıksal olarak hatalıysa, veri okurken veya yazarken bu sektörlerın kullanımından kaçınılacaktır. Ancak, eğer bölümde birçok bad sector varsa, bölümün tamamı kullanılamaz duruma gelecektir.

 

5. Sistemi Beklenmedik Şekilde Kapatma

Sisteminiz sık sık beklenmedik şekilde kapanıyorsa, yalnızca bilgisayar arızalanmaz aynı zamanda dahili sabit disk zarar görür. Beklenmedik sistem kapanmasına neden olabilecek, ani elektrik kesintileri, anormal BIOS yükseltme veya yanlış uygulama yüklemesi gibi birçok faktör vardır. Bu nedenle harddiskin bir bölümü görünmüyor olabilir.

 

6. İşletim Sistemi veya Dosya Sistemi Çökmesi

İşletim sisteminiz veya dosya sisteminiz bozulursa, sabit disk düzgün çalışamayacaktır. Bu durumda, harddiskin bir bölümü açılmıyor veya hdd açılmıyor olabilir.

 

7. Virüs Bulaşması

Günümüzde virüs ve zararlı yazılımlar gittikçe daha karmaşık ve gelişmiş hale gelmektedir. Şimdilerde belirli amaçlar için tasarlanmış zararlı yazılımlar dijital dünyada korku dolu anlara sebep olabilmektedir. Dahası, bazen, virüs yazılımlarıyla bile zararlı kodu zamanında algılamak ve onları yok etmek oldukça zordur. Bu yüzden, sabit sürücünüze virüs bulaşırsa elinizde bilgisayarda görünmeyen hdd ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Kaspersky benzeri bir program sizi bu tehlikelere karşı korur.

 

 

8. Disk Birleştirmesinden Sonra CHKDSK'i Çalıştırma

Harddisk performansını artırmak için disk birleştirme işlemini düzenli olarak yapabilirsiniz. Bu işlem, dosyalarınızın disk üzerinde bitişik olarak kalmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, Windows tabanlı bilgisayarda disk birleştirme işlemi biter bitmez CHKDSK gibi herhangi bir disk tarama aracı çalıştırırsanız, sabit disk yapısı bozulur ve ciddi bir bölüm kaybına neden olur.

HardDiskten veri kurtarma ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız..
Bize iletişim sayfamızdan veya Canlı Destek modülünden ulaşabilirsiniz.
 
En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın. 

Site İçi Arama

HDD Arıza Sesleri

Kafa Vurması


Kafa Sıkışması


Sirenli Çalışma


Devamlı Gürültü

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

Korkutreis Mah. Strazburg Cad. 31/19 Sıhhıye Çankaya/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama