“A Disk Read Error Occurred” Hatası Çözümü

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Windows 10/7/8'de Disk Okuma Hatası Varsa, Bu Çözümleri Deneyin

harddisk-arizasi

Windows'un açılışınsa sabit diskinizde veya partition’da bir hata olup olmadığını test eden mini bir program bulunmaktadır. Birçok hata türü arasında, disk okuma hatası son derece korkunç olduğu düşünülen yaygın bir sorundur.


Bu hata bilgisayarınızın önyükleme yapamamasına engel olur ve bu da bilgisayarın işletim sisteminin açılmasına izin vermez.

 

Sorun ortaya çıktığında, aşağıdaki görselde olduğu gibi "A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart" mesajı gözükür.

disk-okuma-hatasi

Bu hata iletisi, sabit diskinizdeki veya bilgisayarınıza bağlı başka bir diskin okunma işlemi sırasında karşılaşılan sorunlara atıfta bulunmaktadır. Böyle bir durumda, "Ctrl + Alt + Del" tuşlarına basarak bilgisayarınızı yeniden başlatsanız da hata gitmez. Aslında, disk okuma hatası basit bir yeniden başlatma ile çözülebilecek tarzda bir sorun değildir. Bu durum canınızı sıkmasın. Hatanın nedenlerini ve bazı yararlı çözümleri yazımızda bulacaksınız.

 

Disk Read Error Neden Oluşur

 

Böyle bir sorun olduğunda, düzeltme yollarını aramanız sizin için aciliyet arz eder. Genel olarak konuşursak, "A disk read error occurred" hatasının sekiz nedeni vardır:

 

 • Yanlış önyükleme sırası: Belki PC’nizde takılı CD/DVD var ve işletim sisteminiz bir sabit sürücüden önyükleme yapacak şekilde ayarlanmadığından, Windows boot etmiyor.
 • BIOS sorunu: BIOS ayarını değiştirdiyseniz, disk okuma hatası oluşabilir.
 • IDE kabloları arızası: Sabit sürücünün IDE kabloları bilgisayarın anakartına yanlış bağlandıysa, disk tanınamıyor olabilir. Bu nedenle sistem önyüklenirken disk okuma hatası oluşur.
 • Yanlış MBR yapılandırması: Sabit sürücüdeki Ana Önyükleme Kaydı (MBR) bozuk veya hasarlıysa bilgisayarınız önyükleme yaparken ekranda "disk error occurred" mesajı görüntülenir.
 • Arızalı hard disk: Belki de sabit sürücünüzde bazı bad sektörler vardır, bu nedenle Windows önyükleme yapamaz.


Buna ek olarak, virüs saldırısı, işletim sistemindeki sorunlar ve RAM'deki sorunlar da "disk okunurken hata oluştu" mesajına yol açan olası nedenlerdir. Etkenleri öğrendikten sonra, şimdi bu hatayı düzeltmek için çözüm arama zamanı geldi.

 

Disk Okuma Hatası Nasıl Düzeltilir?

 

Çözüm 1: İşletim Sistemini Sabit Sürücü'den boot edin.

 

Bilgisayarınızı başlatırken disk okuma hatası ile karşılaşırsanız, göz önüne almanız gereken ilk şey, BIOS'daki önyükleme sırasının doğru olup olmadığıdır.

Bu yüzden lütfen kontrol etmek için BIOS'a gidin. BIOS'a girmenin yolu, farklı marka bilgisayarlarda ve farklı işletim sistemlerinde farklıdır. Bilgisayarı açarken ilk açılış ekranı BIOS'a girmek için hangi tuşa basmanız gerektiğini gösterecektir. BIOS'a girdikten sonra, boot order’ı (önyükleme sırası) bulmak gerekiyor. Ardından, sabit sürücünün önyükleme listesinde ilk sıraya yerleştirildiğinden emin olmalısınız.

Bu ayarı değiştirdikten sonra, bilgisayarınız normal olarak açılabilir.

 

Çözüm 2: BIOS'u Sıfırlama veya Yükseltme

 

Bazı durumlarda, BİOS'u varsayılan değerine alırsanız veya bilgisayarınız için mevcut olması gereken en yeni sürüme geçerseniz, disk okuma sorunu giderilebilir. BİOS'a girerek bilgisayar üreticilerine ve BİOS sürümlerine göre farklılık gösteren “Load Setup Defaults”, "Load BIOS Defaults", "Load Default Settings", "Load Fail-Safe Defaults", "Load Setup Default" veya "Get Default Values" seçeneklerini işaretlemelisiniz.


Çözüm 3: Master Boot Record ve Boot Sektör’ü onarın

 

Ana Önyükleme Kaydı (MBR) veya boot sektör bozulmuş veya hasarlıysa, disk hatası görünecektir. Bu nedenle, disk okuma hatasını düzeltmek için, MBR veya önyükleme sektörünü onarmak durumundasınız. Bu işlem için PC’yi USB’den boot ederek işe başlamalısınız.

Bu iş nasıl yapılır? Aslında, MBR'yi profesyonel ve güvenilir bir bölüm ve disk yönetim aracı ile onarabilirsiniz - MiniTool Partition Wizard.

MiniTool Partition Wizard’ın, Free Edition, Professional, Pro Ultimate, Sunucu, Kurumsal ve Teknisyen olmak üzere altı versiyonu vardır. Bu programla yeniden boyutlandırma / taşıma / genişletme / kopyalama / silme, MBR'yi yeniden oluşturma, işletim sistemini SSD / HDD'ye taşımak, disk kopyalamak, kayıp bölümleri kurtarmak vb. gibi birçok işlemi yapabilirsiniz. Windows 7/8/10'da MBR'ı onarmak için kullanılan MiniTool Partition Wizard, Win-PE üzerinde çalışan "Bootable Media" fonksiyonu ile USB’den başlatılabilmektedir. İşletim sistemi önyükleme yapamadığında veya işletim sistemi yokken diskleri ve bölümleri yönetmek üzere tasarlanmıştır.

 

Çözüm 4: Uzmana Başvurun

Öngörülen yöntemler fayda sağlamadığında, problemi çözmek için uzmanları aramaktan başka seçeneğiniz yoktur. Bilgisayarınızın ve içerisindeki kişisel dosyalarınızın zarar görmesini önlemek için güvenilir bir profesyonel seçmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

 

Teklif isteyen bazı müşterilerimizin sorun tanımları:

 • Disk Read Error hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?
 • Disk Okuma Hatasının çözümü format atmak mıdır?
 • Disk okuma hatası nedeniyle bilgisayarımı başlatamıyorum. Kişisel dosyalarımı kurtarabilir misiniz?
 • BİOS'u fabrika ayarlarına döndürmeme rağmen disk read error mesajı almaya devam ediyorum. Ne önerirsiniz?
 • Windows'un açılışta kilitlenmesi harddisk arızasından mı kaynaklanır?
 • Harici Hard Disk (HDD) için MBR onarma programı önerebilir misiniz?

 

HDD dosya kurtarma ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.
Bize iletişim sayfamızdan veya Canlı Destek modülünden ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın. 

Site İçi Arama

HDD Arıza Sesleri

Kafa Vurması


Kafa Sıkışması


Sirenli Çalışma


Devamlı Gürültü

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

Korkutreis Mah. Strazburg Cad. 31/19 Sıhhıye Çankaya/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama