“Non-System disk or disk error” Çözümü

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

hdd-hatasi

"Sistem diski değil veya disk hatalı" veya “Non-System disk or disk error” diyen tipik bir hata ile karşılaştıysanız, bu makaledeki 8 yararlı çözüme göz atabilirsiniz.

Bilgisayarı önyükleme (boot etme) işlemi sırasında oluşabilen çok sayıda hata vardır. Bu hatalardan birisi “Non-System disk or disk error” dur. Bu hata, bilgisayara erişmeye çalıştığınızda diskte işletim sistemini bulamamasından kaynaklanır. Birçok faktör bu soruna neden olabilir, öncelikle sorunu analiz ederek size uygun çözümü uygulayabilirsiniz.

 

 

1. Kabloları kontrol edin

Bazen kötü bağlantılar bu hataya neden olabilir. Böylece bir ihtimale karşı, bilgisayardaki tüm kabloları kontrol edin. Bağlantının normal şekilde çalıştığından emin olmak için kabloyu çıkarıp takabilirsiniz. Sonra, bilgisayarı tekrar yeniden başlatın.

 

2. Bilgisayardan sistem diski olmayan diski çıkarın

Bilgisayara taktığınız birden fazla depolama aygıtınız olabilir. Bu durumda, hepsini çıkarmalı ve harici HDD, USB, hafıza kartı veya CD/DVD’lerden hiçbirinin bilgisayara takılı olmadığından emin olmalısınız. Ardından hatanın gidip gitmediğini görmek için bilgisayarı yeniden başlatın. Hata giderilmediyse diğer yöntemlere geçmelisiniz.

 

3. Boot sırasını kontrol edinDisk-okuma-hatasi

BIOS ayarlarında yanlış bir önyükleme sırası ayarlarsanız, bilgisayarın boot programı açılmak için doğru aygıtı bulamaz ve eninde sonunda hata verir. Son zamanlarda sabit disk önyükleme sırasını değiştirdiyseniz, bunun doğru olup olmadığını kontrol edin.

 

4. MBR ve BCD'yi onarın

Bazı durumlarda, bozuk disk önyükleme dosyaları da bu tür hatalara neden olabilir. Bu durumda, Ana Önyükleme Kaydı (Master Boot Record - MBR) ve Önyükleme Yapılandırma Verileri (Boot Configuration Data - BCD)’ni onararak sorunu çözmelisiniz.

 


 → Yanlışlıkla Biçimlendirilmiş Harddiskten Nasıl Veri Kurtarılır? Adlı Makaleye Göz Atmayı Unutmayın.


 

5. Sabit disk sürücüsünü yeniden yükleyin

Sabit disk sürücüsünü güncelleme alışkanlığınız var mı? HDD’yi uzun süredir kullanıyorsanız güncelliğini yitiren sabit disk sürücüsü bu spesifik problemi ortaya çıkarabilir. Bu yüzden hemen diskin sürücüsünü update etmeli veya yeniden yüklemelisiniz.

 

6. Hard disk hatalarını kontrol edin

Yukarıdaki yöntemler sorunun çözümüne yardımcı olmazsa, sabit diskin arızalı olup olmadığını dikkate almanız gerekir. Bu durumda, Windows işletim sistemlerinde bulunan chkdsk adlı araçtan faydalanabilirsiniz. Başlat menüsündeki arama kutusuna "chkdsk" yazarak komut istemcisi üzerinden bu mini programı çalıştırın. Ardından, sabit diskinizi taratıp onarın.

 

7. Windows'u yeniden yükleyin

Yukarıdaki tüm denemelerden sonra sorun halen devam ediyorsa, Windows’u yeniden kurmalısınız. Önce, tüm kişisel dosyalarınızın yedeklendiğinden emin olun. Aksi takdirde, hepsini kaybedebilir ve yeni sorunlarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

 

8. Uzmana Başvurun

Öngörülen yöntemler fayda sağlamadığında, problemi çözmek için uzmanları aramaktan başka seçeneğiniz yoktur. Bilgisayarınızın ve içerisindeki kişisel dosyalarınızın zarar görmesini önlemek için güvenilir bir profesyonel seçmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

 

Teklif isteyen bazı müşterilerimizin sorun tanımları:

  • Non-system disk hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?
  • Non-system disk press any key hatasının tek çözümü format atmak mıdır?
  • Bilgisayarı USB'den nasıl başlatabilirim?
  • C:'ye ulaşamıyorum. Verileri nasıl kurtarabilirim?
  • Windows'un sürekli kilitlenmesi harddisk arızasından mı kaynaklanır?
  • Harici Hard Disk (HDD) için MBR onarma programı önerebilir misiniz?

 

Sabit Diskten veri kurtarma ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.
Bize iletişim sayfamızdan veya Canlı Destek modülünden ulaşabilirsiniz.

En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın. 

Site İçi Arama

HDD Arıza Sesleri

Kafa Vurması


Kafa Sıkışması


Sirenli Çalışma


Devamlı Gürültü

Bumerang - Yazarkafe

Firma Hakkında

Best Veri Kurtarma, Ankara'da bulunan ve tüm Türkiye'ye hizmet vermeyi vizyon edinmiş veri kurtarma firmasıdır. Ankara Veri Kurtarma merkezleri arasında bir numaradadır.

 

Bizi Takip Edin

Adres

iPhone-veri-kurtar   

Korkutreis Mah. Strazburg Cad. 31/19 Sıhhıye Çankaya/Ankara

 

 0 (553) 123 31 00

©{2017} Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri. Her Hakkı Saklıdır.

Site İçi Arama