Kimlik hırsızlığı tehdidi, her dijital işlemin ve internette gezintinin ardından olası bir tehlike olarak kalıyor. Online işlemlerinizde finansal bilgilerinizi şifrelemek için doğrulanmış üçüncü taraf web sitelerine güvenmek durumundasınız. Dikkatli olursanız, yalnızca güvenli bağlantılar ve güvenilir web siteleri kullanırsınız. Akıllı bilgisayar kullanıcıları, önemli kişisel bilgilerin dijital izlerini internette açık olarak bırakmamaya özen gösterir. Ancak tüm bu veriler harddiskinizde kalır. Harddiski uygun şekilde imha etmek, kimlik hırsızlığını önlemek açısından muazzam derecede etkili.

 

Harddisk, tüm bilgisayarlardaki bilgi depolama aygıtıdır. Harddiskler, bir USB çubuğunda olduğu gibi 4 gigabayt kadar küçük bir boyuttan başlar ve birçok terabayta kadar veriyi tutabilir. Yaptığınız her bilgisayar işi sabit sürücünüze kaydedilir ve bir daha ihtiyacınız olana kadar saklanır. Dosya adları eminiz tanıdık geliyor: pdf, jpeg, doc, mp3, vb.

Yazdığınız tüm belgeler, gönderdiğiniz e-postalar ve indirdiğiniz tüm dosyalar harddiskte saklanır. Banka hesabınız, TC Kimlik numaranız, adresiniz ve telefon numaralarınız kayıtlı kalır. E-posta ve sosyal medya hizmetlerinizde şifre girişlerini bulabilirsiniz. İşin özü, bilgisayarınızın harddiskinde saklanmış bir dijital bilgi madeni olabilir. Kimlik hırsızları bu bilgileri sahtekarlık yapmak için kaldıraç olarak kullanırlar. Bir kimlik hırsızı dijital hayatınızı ellerinde tuttuğunda sosyal medya kimliğiniz bile size karşı potansiyel bir saldırı silahıdır.

Günlük hayatta harddiskin kapasitesi dolduğunda veya eskimişse, harddiski atmanız veya geri dönüştürmeniz gerekir. Bu tehlikeli bir konumdur. Bazı insanlar eski hard disklerini arkadaşlarına veya ailelerine verir. Bu tehlikelidir. Bazıları ise içeriği düzgün bir şekilde silmeden harddisklerini satarlar ve bu da onları olası hırsızlığa maruz bırakır.

Eski sabit sürücünüzü atıyorsanız, dosyalarınızı “silmek” ten daha fazlasını yapmanız gerekir. Dosyaları yalnızca geri dönüşüm kutusuna taşır ve çöp kutusunu boşaltırsanız, veriler yine de normal yazılımla kurtarılabilir. Masaüstü tarayıcınız üzerinden dosyaları manuel olarak silmek yalnızca dosyaların kısayollarını kaldırır. Ancak dosyalar hala harddiskte kayıtlıdır.

GÖZ ATIN  Plakaları Çizik Harddiskten Veri Kurtarma

 

Güvenli Silme veya Çekiçleme?

Harddisk İmhası

 

Kimlik hırsızlığını en aza indirmek için harddiskten kurtulmak istediğinizde yapabileceğiniz üç şey vardır. En güvenli seçenek, verilerin üzerine MediaTools Wipe gibi güvenli bir silme programı ile yazmaktır. Program fiziksel olarak eski verilerin üzerine yeni 1’ler ve 0’lar ile birden çok kez yazar. Bu, veri kurtarmayı imkansız hale getirir ve sabit sürücünüzü olası veri hırsızlığına karşı korur. Güvenli bir silme işleminin tamamlanması saatler sürmektedir. Diskinizi atarken bunu hesaba katmanız gerekecek.

İkinci bir seçenek, parçaları kendiniz sökmektir. Harddiski açın (Youtube’da çok sayıda nasıl yapılır videosu vardır). Sürücüyü açmak için özel minik tornavidalara ihtiyacınız olacaktır. İçeri girdikten sonra, parlak plakaları yok ettiğinizden emin olabilirsiniz. Diskteki plakalar, verinin yazıldığı yerdir. Bu arada, harddiskteki çok güçlü mıknatıslar geri dönüşümde kıymetli malzemeler olarak kullanışlıdır.

Son olarak, harddiskinizi yok etmek için bir çekiç kullanabilirsiniz. Bir harddiski parçalara ayırdıktan sonra fiziksel olarak imha etmek veri kurtarmayı imkansız hale getirecektir. Harddisk kafası ve aktüatör gibi iç bileşenlere birkaç vuruş yeterli olacaktır. Ancak dikkatli olun, uçan elemanlar tehlikeli olabilir. İşte harddiskinizi nasıl güvenli bir şekilde yok edeceğinize dair birkaç ipucu:

  1. Harddiske giden tüm güç kaynaklarını çıkarın.
  2. Diski dış kabından ayırın.
  3. Eldiven ve koruyucu gözlük gibi uygun güvenlik donanımları kullanın.
  4. Disk yüzeyine zarar verdiğinizden emin olun.
  5. Sürücüyü bir bilgisayara bağlayan bağlantı noktalarına zarar verdiğinizden emin olun.

 

Potansiyel Sorun

Bugün piyasada satılan birçok ikinci el harddisk hala hassas ve geri kazanılabilir veriler içeriyor. Yapılan bir araştırma, açık artırmadan 200’den fazla sabit disk satın alımından% 48’inin hala orijinal sahiplerinin bazı bilgilerini içerdiğini buldu. Bunların % 11’inde kimlik hırsızlığı veya sahtekarlığı için kullanılabilecek kişisel bilgiler vardı. En az iki sürücü banka beyanları, pasaport ekran görüntüleri ve tıbbi kayıtlar içeriyordu.

GÖZ ATIN  Facebook Hesabı Çalındığında (Hacklendiğinde) Hemen Yapmanız Gerekenler

Yapılan bir başka çalışma, ikinci el ürünlerin satılabildiği eBay’den 236 harddisk satın alarak gerçekleştirildi. eBay’de günde 1000’den fazla sabit sürücü satılmaktadır. Çalışmanın sonuçları şunu gösterdi:

  • Satış öncesi harddisklerin sadece% 19’u temizlendi.
  • 7 tanesi 300’ün üzerinde geri kazanılabilir kredi kartı numarası içeriyordu.
  • 827 kart numarası içeren bir banka ATM harddiski vardı.
  • Tıp merkezine ait bir diskte 11.609 kredi kartı numarası ve hasta bilgisi vardı!

 

Profesyonel Destek

Gördüğünüz gibi, eski harddisklerde veri bırakmak yaygın bir durumdur. Harddiskinizi her zaman doğru şekilde attığınızdan emin olun. Diski satmadan veya bağış yapmadan önce düzgün bir şekilde silmeye dikkat edin. Kişisel verilerinizin bilgisayarınızdan çıkarılmasını istemezsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi harddisk geri dönüşümünde size profesyonel destek sağlayabilir. Emekliye ayırmak istediğiniz eski bir sürücünüz veya içindekileri kurtarmanız gereken bozuk harddiskiniz varsa, bize gönderebilirsiniz. Harddiskleri ücretsiz olarak analiz ediyoruz ve isterseniz veri kurtarma işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

Sürücünüzü geri dönüştürmek istiyorsanız, profesyonel yazılımlarla güvenli silme işlemi yapabiliriz. Veri kurtarma işlemlerinde sabit sürücünüzün dahili bileşenlerini yeniden kullanıyoruz. Sabit disk geri dönüşümü müşteri maliyetlerini düşürür ve e-atık kirliliğini azaltarak çevreye yardımcı olur. Daha fazla bilgi için, bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Harddisk İmhası – Kimlik Hırsızlığını Önlemek
Yazıya Puan Ver

Pin It on Pinterest