Telefon bilgisayara bağlanmıyor. Bilgisayar telefonu okumuyor.

Telefonunuzu bilgisayara bağlamaya çalıştığınızda, bilgisayarın telefonu tanımadığını fark ederseniz canınız sıkılmasın. İşte, “bilgisayar telefonu görmüyor” sorunu çözümü. PC’niz ve Android arasında bağlantı oluşturmanıza yardımcı olacak eksiksiz bir kılavuz sunuyoruz.

Android telefon bir USB kablosuyla bilgisayara bağlandığında Windows bazen tanımayabilir. Bu sorunu yaşadığınızda, telefonunuzla PC’niz arasında dosya kopyalayamayaz, veri yedekleri oluşturmaz ve daha pek çok şeyi kullanamazsınız. İyi haber!!! Neredeyse hiç vakit kaybetmeden bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

 

Bilgisayar Telefonu Görmüyorsa Ne Yapmalı? İşte yapmanız gerekenler:

Windows’un bugüne kadarki işletim sistemlerinin en iyisi olması gerçeğine rağmen, yine de bazı sorunlar çıkartabiliyor. Android cihazınızla Windows tabanlı bir bilgisayar arasında bağlantı kurma söz konusu olduğunda, bağlantı hatasına neden olabilecek birden fazla faktör var.

USB kablosuyla bağlandığında Windows’un neden Android telefonu tanımadığına ilişkin en iyi çözümleri sizinle paylaşıyoruz.

 

Çözüm 1: Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Göründüğü kadar basit. Bilgisayarınızda kaç tane yazılımın ve hatta donanım ile ilgili sorunların basit bir yeniden başlatma ile düzeltilebileceğine şaşıracaksınız. Windows PC’nizi yeniden başlattığınızda, tüm uygulamaları, programları ve işlemleri sonlandırmış olursunuz.

Windows’un Android telefonunu hemen tanımamasının çok nedeni olabilir. Tüm servisleri yeniden başlatmak tek tek teşhis ve deneme yapma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak için, sol alt köşedeki Windows simgesi‘ne basmanız ve Güç düğmesi üzerinden Yeniden başlat’ı seçmeniz yeterlidir.

 

Çözüm 2: Android cihazınızdaki USB ayarlarını kontrol edin

Bilgisayarınızdan dosya aktarabilmek için, Android cihazınızın Dosya aktarım modu (MTP ) olarak bağlanması gerekir. Çoğu cihaz varsayılan olarak Dosya Aktarım moduna ayarlanmış olsa da, Android cihazınızı bilgisayara bağladığınızda bazen bu ayarı manuel olarak etkinleştirmeniz istenir.

 • Ana ekranı yukarıdan aşağı çekerek, bildirimler alanına gidin.
 • Bildirimler alanında “Bu cihaz USB’den şarj oluyor. Diğer seçenekler için dokunun” veya “USB bilgisayar bağlantısı”  ibarelerinden biri varsa sorunun çözümüne çok yakınsınız demek.
 • Bildirimin detaylarını görmek için dokunun.
 • USB bağlantısı için Dosya Aktarma (MTP) ve Görüntü Aktarma (PTP) gibi seçeneklerin bir listesini görürsünüz. Bilgisayarınızın Android cihazınızı harici bir depolama aygıtı olarak tanımasını sağlamak için Dosyaları Aktar (MTP)‘ı seçin.
 • Şimdi bilgisayar Android cihazınızı yüksek ihtimalle tanıyacaktır. Dosya Gezgini’nde Bu Bilgisayar sekmesinin altından kontrol edebilirsiniz.

Telefondan Dosya Aktar

Bazı durumlarda, bilgisayarınız Android cihazını tanımadan önce farklı bir USB porta takmak gibi diğer bağlantı seçeneklerini denemek işe yarayabilir.

Not: Android 7.0 ve üzerindeki cihazlarda varsayılan bağlantı türünü ayarlayamazsınız. Bunun yerine, bilgisayara her bağladığınızda USB bağlantısının hangi amaçla kullanılmasını istediğinizi belirtmeniz gerekecektir.

 

Çözüm 3: Android USB sürücüsünü yükleyin

Denemeniz gereken ikinci olası çözüm, USB aygıt sürücüsünü yüklemektir. Windows işletim sistemi bağlanan aygıtlar için uyumlu sürücüleri otomatik olarak algılayıp karşıdan yükleyecek şekilde tasarlanmış olsa da, her zaman bunu başaramayabilir.

Manüel olarak sürücüleri indirmek veya güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Bilgisayarınızda, Windows logo tuşu + X‘e basın , ardından ekranda görünen menüden Aygıt Yöneticisi‘ni seçin.
 • Bağlı cihazlar listesindeki Taşınabilir Aygıtlar veya Diğer Aygıtlar başlığı altından Android akıllı telefonunuzu bulun, üzerine sağ tıklayın ve ardından Sürücü Yazılımını Güncelle‘yi seçin.

Android Driver

 • Size iki seçenek sunulacak. Sürücü yazılımı için bilgisayarınıza göz atabilir veya güncellenmiş sürümü internettte otomatik olarak arayabilirsiniz.
 • Eğer bilgisayarınızda cihazınızın son MTP sürücü güncellemeleri varsa Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara‘ya basın.
GÖZ ATIN  En Yaygın WhatsApp Sorunları ve Çözümleri

Android Sürücü Yükle

 • En yeni sürücüleri indirdikten sonra benim Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver kısa yoluna tıklayın.

Samsung Telefonu PC görmüyor

 • Yeni penceredeki listeden Medya Değiştiricisi Aygıtları‘nı seçerek ilerleyin.

Telefon bilgisayara bağlanmıyor

 • Açılan ekranı kullanarak listeden MTP USB Device’ı seçin ve ardından İleri‘ye basın.

Bilgisayar telefonu okumuyor

Sürücü kurulduktan sonra Windows bilgisayarınız Android telefonunuzu tanıyacaktır. Sürücü güncellemesinin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Bilgisayara Android Sürücü Yükle

 

Çözüm 4: Android’de USB Hata Ayıklamasını Etkinleştir

Android işletim sistemleri bilgisayara bağlandığında USB sorunlarını çözmede geliştiriciler için tasarlanmış yerleşik bir özellikle birlikte gelir. Çok sayıda kullanıcı USB hata ayıklama özelliğinin yanlışlıkla Windows 10 PC ve Android cihazlarındaki USB bağlantı sorununu çözmeye yardımcı olduğunu bildirmektedir.

USB Hata Ayıklama seçeneğini kullanabilmeniz için önce Android cihazınızdaki Geliştirici seçenekleri‘ni etkinleştirmeniz gerekir. İşte bunu yapmak için adımlar:

 • Android cihazınızın ana ekranından Ayarlar > Telefon hakkında bölümüne ilerleyin .
 • Ekrandaki Yapı numarası sekmesini bulmak için aşağı kaydırın ve ardarda 7 kez dokunarak çabucak başlayın.
 • Geliştirici seçeneklerinin etkinleştirildiğini belirten bir mesaj görünecektir.
 • Şimdi, Android cihazınızdaki Ayarlar uygulamasına dönün ve Geliştirici seçenekleri menüsünü bulmak için aşağı gidin.

usb-hata-ayiklama

Geliştirici seçenekleri menü ekranında, USB Hata Ayıklama (USB Debugging) seçeneğini bulmak için aşağı ilerleyin ve seçeneği etkinleştirmek için hemen yanındaki kutucuğa dokunun. Android cihazınızda USB hata ayıklaması etkinleştiğine göre, Windows’daki sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

 

Çözüm 5: Media Feature Pack’i yükleyin (yalnızca Windows 10’un N ve KN sürümleri için)

Bilgisayarınızla Android cihazınız arasında dosya aktarabilmek için MTP protokolüne ihtiyaç vardır. PC tarafında, MTP protokolü Windows Media Player ile ilişkilidir. Windows 10 N ve KN sürümlerinde Media Player bulunmamaktadır.

Android cihazınızın uyumlu bir depolama aygıtı olarak görünmesini sağlamak için Media Feature Pack‘in yüklü olması gerekir. Windows 10 yazılım sürümünüzün MTP protokolünü desteklediğinden emin olmak için, Windows 10’un N ve KN sürümleri için Media Feature Pack’i indirmeniz ve yüklemeniz gerekir. Media Feature Pack’i buradan indirebilirsiniz.

 

Çözüm 6: Farklı bir USB kablosu kullanmayı deneyin

Android cihazınızı satın aldığınızda aldığınız orijinal kabloyu mu kullanıyorsunuz? Başarısız bağlantı arkasındaki suçlu kablo olabilir. Bu nedenle tamamen farklı bir USB kablo denemek isteyebilirsiniz.

Telefon Kablosu

Bazı durumlarda (nadir de olsa), USB kablosu cihaza sadece güç sağlamak için optimize edilmiştir, dosyaları aktarmaz. Örneğin, taşınabilir şarj aletleriyle (power bank) birlikte gelen çoğu USB kablosu, veri aktarımı için elverişli değildir. Bu kablolardan birine sahip olabilirsiniz. Kabloyu değiştirdikten hemen sonra Windows’un Android cihazınızı hemen algıladığını görürsünüz.

 

Çözüm 7: Android sürücülerini kaldırın

Her ne kadar ters etki yapabilecek gibi görünse de, bazı durumlarda Android sürücülerini kaldırmak, Android telefonunu tanımayan Windows sorunuyla başa çıkabilir. Sahip olduğunuz sürücüler en son sürüm olmayabilir veya düzgün kurulmamış olabilir. Windows ve Android cihazınızdaki sorunları gidermek için, bazen sürücüleri kaldırmanız çok işe yarar.

 • Android cihazınızı PC’ye bağlayın, daha sonra Aygıt Yöneticisi menüsüne gidin.
 • Aygıt Yöneticisi iletişim kutusunda, aygıtınızı bulun (genellikle Diğer Aygıtlar veya Taşınabilir Aygıtlar altında).
 • Aygıtı ve kaydedilen sürücülerini bilgisayar sisteminden kaldırmak için sağ tıklayın ve ardından Kaldır‘ı seçin.
 • Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra Android cihazınızı bilgisayardan ayırın. Daha sonra, tekrar bu sürücülerin yüklenmesi için yeniden takın.
 • Bilgisayarınızın aktif bir internet bağlantısına sahip olduğundan emin olun. Bu, en yeni uyumlu sürücüleri otomatik olarak bulup kurmasını sağlayacaktır.
 • Umarız şimdi bilgisayarınız telefon veya tableti tanıyordur.
GÖZ ATIN  Koronavirüs'ten Korunmak İçin Telefon Nasıl Temizlenir?

Çözüm 8: Sorunun Bilgisayarınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin

Sorunun hala devam edip etmediğini görmek için Android cihazınızı başka bir bilgisayar sistemine bağlamayı denediz mi? Bunu yapmadan önce, bağlanmak için USB kablosunu ve Android cihazını kullandığınız bilgisayarınızdaki USB bağlantı noktasını değiştirmeyi deneyin. Ya da daha net olarak anlaşılması için Android cihazınızı başka bir bilgisayara bağlamayı deneyin.

Bununla birlikte, Android cihazın USB portunun kendisinin zarar görmüş olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Birçok durumda, cep telefonunun hatalı bir USB portu telefonu şarj eder. Ancak veri aktarımına izin veren konnektör pinleri kullanıma bağlı aşınma ve yıpranma nedeniyle zarar görmüş olabilir.

 

Çözüm 9: Odin Mod’da Yeniden Başlat (Sadece Samsung cihazlar)

Bilmeyenler için Odin, Samsung Galaxy cihazlarını geri yüklemek, güncellemek ve rootlamak için kullanılan Samsung’a özel bir yazılımıdır. “Bilgisayar Samsung Telefonu görmüyor” diyorsanız bu çözüm işe yarayabilir.

Samsung Galaxy aygıtları, Download modu olarak da bilinen Odin moduyla birlikte gelir. Sırasıyla aşağıdaki adımları takip edin.

 • Samsung Galaxy cihazınızı kapatmak için Güç düğmesi + Home tuşuna aynı anda basılı tutun.
 • Tamamen kapatıldığında, cihazınızda Ses Kısma + Home + Güç düğmesine basın ve Download modu ekranı görünene kadar basılı tutun.
 • Download moduna girmek için Ses Açma düğmesine basın ve USB kabloyu kullanarak telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
 • Bilgisayar şimdi Android cihazınızı tespit etmeli ve uyumlu ayarları ve sürücüleri otomatik olarak indirmelidir.

samsung odin mod

Telefonunuz download modunda algılandıktan ve uyumlu sürücüler yüklendikten sonra Galaxy cihazınızı yeniden başlatın. Telefon artık bilgisayar tarafından normal şekilde algılanır. Telefondaki verilerinize dosya aktarım modunu kullanarak bilgisayardan erişebilirsiniz.

Yüksek ihtimalle bu çözümlerden herhangi biri sizin için çalışacak ve Android telefonu bilgisayara başarılı şekilde bağlamak mümkün olacaktır. Akıllı telefonunuzu USB depolama aygıtı olarak bağlamak istiyorsanız öncelikle USB Hata Ayıklama ayarını etkinleştirdiğinizden emin olun. Çünkü bu, USB bağlantı sorunlarını düzeltmek için en yaygın yöntemdir.

 

Listelenen yöntemlerden herhangi biri “Telefonu PC görmüyor ama şarj oluyor” sorununa çözüm oldu mu? Samsung, LG, General Mobile, Lenovo, Xiaomi, veya Huawei telefonu Windows bilgisayar görmüyor diye endişelenmenize gerek kalmadı.

Başka bir çözüm daha mı buldunuz? Diğer Android kullanıcılarına yardım edin ve aşağıdaki yorum bölümünden bize yazın. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Telefondan Veri Kurtarma hizmetinden faydalanmak için bize ulaşın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Bilgisayar Android telefonu görmüyor mu? Bunları deneyin.
77 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest