Bazen harici hard disk ışığı yanar ama yine de bilgisayar Harici Hard Diski görmez. Sorun, çoğunlukla aygıt sürücüsü bozuksa veya eski kalmışsa oluşur. Bu gibi sorunları düzeltmek oldukça zor olabilir. Saatlerce harcayabilirsiniz, ancak hiçbir çözüm bulamazsınız. Bu yazıda anlatılanları deneyince Bilgisayar Harici Hard Diski Görmüyor sorunun giderileceğinden emin olabilirsiniz.

 

“Harici Harddisk Çalışıyor Ama Bilgisayar Görmüyor” Sorunu Çözümü

Başlamadan önce harici hard diski bağlantı noktasından çıkarın ve başka bir bağlantı noktasına takın. İşe yararsa, daha baştan mesele çözüldü demektir. Alternatif olarak başka bir USB kablo kullanarak kontrol edin. HDD, her iki USB portta da sorunsuz şekilde çalışırsa USB kablonun artık ömrünü tamamlamıştır. Problem bağlantı noktasında veya kabloda değilse okumaya devam edin.

EaseUS Data Recovery Wizard

 

Sorun Gidericileri çalıştırın

Yapmanız gereken ilk şey, Windows Sorun Giderici‘yi çalıştırıp yardımcı olup olmadığını kontrol etmektir. Windows’ta var olan araçlar bazı durumlarda bilgisayara bağlı donanım / USB’yi kontrol eder ve bunları otomatik olarak düzeltir.

Bunları Aramayı Başlat ile arayabilir veya Denetim Masası’ndan Sorun Gidericilere erişebilirsiniz.

 

Aygıt sürücüsünü güncelleyin veya yeniden yükleyin

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz. “Çalıştır” iletişim kutusunu açmak için Win + R tuşlarına basın ve devmgmt.msc yazın. Sonra, açılan Aygıt Yöneticisi’ndeki listeden harici cihazı bulun. Sürücünün yanında sarı/kırmızı bir işaret görüyorsanız, cihaz adına sağ tıklayın ve “Sürücü Yazılımını Güncelle…” seçeneğini seçin. Ayrıca herhangi bir “Bilinmeyen cihaz ” bulursanız, bunları da güncelleyin. “Güncellenmiş sürücü yazılımları için otomatik arama” yı seçin ve işlemi tamamlamak için talimatları izleyin.

Bu işe yaramazsa, sürücüyü kaldırın ve yeniden yükleyin.

 

Harici Hard Disk’te yeni bir bölüm oluşturun

Harici HDD’yi daha önce herhangi bir bilgisayara bağlamadıysanız, disk üzerinde windows için oluşturulmuş herhangi bir bölüm olmadığından sürücü algılanmayabilir. Ancak, yine de harci disk Windows Disk Yönetimi aracı tarafından tanınabilir. Bu durumda, Disk Yönetimi’nde harici hard diskin görünüp görünmediğini doğrulayın.

GÖZ ATIN  Ücretsiz Veri Kurtarma Programı - Recuva

Çalıştır’a diskmgmt.msc yazın ve Enter tuşuna basın. Disk yönetimi penceresinde harici sürücü listeleniyorsa, diski düzgün şekilde biçimlendirin ki bir sonraki dosya sistemini PC’niz okuyabilsin.

Sürücünün bölümlenmemiş olduğunu görürseniz, biçimlendirin ve ardından yeni bir bölüm oluşturun.

 

USB seçmeli askıya alma ayarını devre dışı bırakın

Yukarıda bahsedilen yöntemler istenen sonuçları vermezse, USB Seçmeli Askıya Alma Ayarını devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin.

  • Denetim masasından Güç Seçenekleri‘ni açın. Ardından, seçilen güç planının yanında bulunan Plan ayarlarını değiştir seçeneğini tıklayın.

HDD-Gorunmuyor-1

 

  • Sonra, Gelişmiş güç ayarlarını değiştir seçeneğine gidin.

HDD-Gorunmuyor-2

 

  • USB ayarları altında USB seçmeli askıya alma ayarı’ bulun ve Devre dışı olarak ayarlayın.

 

HDD-Gorunmuyor-4

 

  • Uygula‘yı tıklayın ve çıkın.

 

Anlatılanlardan işinize yarayanları veya karşılaştığınız başka sorunları Yorumlar’dan bize bildirin.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..


Hard diskinizle ilgili sorun yaşarsanız, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. 

Bize e-posta veya telefonla ulaşabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için tıklayın.

 

Bilgisayar Harici Hard Diski Görmüyor veya Tanımıyor
55 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest