Hepimiz yaptık: Evden ayrılmaya hazırlanıyorsunuz ve telefonunuzu şarj etmeyi unuttuğunuzu fark ediyorsunuz. Pil seviyesi tehlikeli derecede düşük. Ancak sadece 15 dakikanız var. Bu yüzden pili güçlendirmek için şarj cihazına takarsınız – ve yüzde 1-2 gibi cüzi bir  artış olur. Bunu gelecekte nasıl önleyeceksiniz? Android bataryanızı nasıl daha hızlı şarj edeceğinizle ilgili kılavuzumuzu okuyun.

 

Pil ömrü, birçok farklı faktörün birleşimidir. Bu nedenle hepsini yönetecek tek bir çözüm yoktur. Ancak akıllı telefonunuzu akıllıca kullanırsanız ve doğru donanıma sahipseniz, tüm bu iyi uygulamalar pilinizle ilgili bir ton hayal kırıklığından kurtulmanızı sağlayabilir. Aşağıdaki tüm önemli ipuçlarımıza göz atın.

 

Doğru Fişi ve Şarj Cihazını Alın

Android şarj cihazlarının evrensel bir kablo bağlantısı olsa da, bu hepsinin aynı olduğu anlamına gelmez. Telefonunuzu hızlı bir şekilde şarj etmek istiyorsanız, şarj kablonuzu bir dizüstü bilgisayara bağlamak kötü bir fikirdir: USB-2.0 bağlantı noktası yalnızca 2,5 watt güç sağlarken, USB-3.0 4,5 watt sağlar. Duvar şarj cihazınız çok daha fazlasını sunacaktır. Bu nedenle en hızlı şarjı istiyorsanız prizden şarj etmek en iyi seçenektir.

Pek çok modern Android telefon, 15-18 watt gücünde hızlı şarjı destekler ve bu nedenle telefonunuzu çok daha hızlı şarj edebilir. Qualcomm web sitesinde hızlı şarj olan telefonların listesini bulacaksınız (Qualcomm işlemciye sahip olmanız gerekmez; sadece Qualcomm’un güç sistemi olması yeterli).

Bir telefonun hızlı şarjı desteklemesi, bununla birlikte gelen şarj cihazının hızlı bir şarj cihazı veya o telefon için mümkün olan en etkili şarj cihazı olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Kendiniz satın almanız gerekebilir. Örneğin, LG G6 , her iki telefon da Quick Charge 3.0’ı desteklese de, tıpkı G5 gibi Quick Charge 2.0 kullanan bir stok şarj cihazıyla gelmektedir.

GÖZ ATIN  iPhone veya Android Telefondan Silinmiş Fotoğrafları Kurtarın

Telefon üreticinizin kendi şarj cihazını satın almanıza gerek yok. Ancak telefon bataryasına zarar verme eğilimi olan isimsiz gri market ucuzlarına karşı dikkatli olun.

Hızlı Şarj

Telefonunuz hızlı şarjı destekleyebilir ancak hızlı şarj cihazıyla birlikte gelmeyebilir.

 

Aceleniz varsa, kablosuz şarj kullanmanızı da önermiyoruz. Kablosuz şarj, gücü eski moda kablolar kadar hızlı sağlayamaz. Bu nedenle en iyi şekilde elinizde daha fazla zamanınız olduğunda kullanılır. Bu kuralın istisnası kablosuz hızlı şarjdır. Bu, USB’den şarj etmekten daha etkili, ancak duvar prizinden kabloyla şarj etmekten daha az etkilidir.

 

Uçak Moduna Alın

Telefonunuz şarj olurken ne kadar az çalışırsa, o kadar hızlı şarj olur. Uçak modu, cihazınızdaki tüm kablosuz radyoları engeller, telefonunuzun yeteneklerini azaltır ve bu nedenle çok fazla şey yapmasını engeller.

Uçak modundayken arama veya mesaj almayacak. Ancak önümüzdeki birkaç saat boyunca açık kalacak bir cihaza sahip olmak buna değer.

ucak-modu

Telefonunuzun daha hızlı şarj olması için uçak modunu açın.

 

Telefonu Kapatın

Telefonunuzu tamamen kapatmak, uçak moduna getirmekten daha hızlı şarj olmasını sağlayacaktır. Yine, kapalıyken birkaç bildirimi kaçırabilirsiniz. Ancak telefonunuzun tekrar eve gelene kadar dayanmasını istiyorsanız bununla yaşamak zorunda kalacaksınız.

 

Pil Tasarrufu Modu Kullanın

Lollipop’tan bu yana , ister stok seçeneği ister Motorola Dose gibi üreticiye özel bir özellik olsun, Android cihazlarda (genellikle Ayarlar> Pil> Pil Tasarrufu ) bir pil tasarrufu modu vardır. Telefonunuz şarj olurken güç tasarrufu yapmak için bunu açın.

Hangi Android telefona sahip olursanız olun, her zaman pil tasarrufu sağlayan bazı çözümler bulabilirsiniz.

 

Gereksiz Özellikleri Kapatın

Bluetooth, GPS, Wi-Fi veya NFC gibi pil gücünü tüketen gereksiz özellikleriniz olup olmadığını kontrol edin. Tüm uygulamalarınızı kapatın ve telefonunuzun otomatik yedekleme yapmasını veya Google Play Store‘daki uygulamaları güncellemesini durdurun.

GÖZ ATIN  Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürdükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Android Gereksiz Özellikler

 

Telefona Dokunmayın

Telefonunuzu şarj olurken uçak modunda açıp kapatmanız gerekiyorsa, önemli bir arama beklediğiniz için telefonunuzu her 30 saniyede bir kullanmaya devam etmemeye çalışın. Neden? Çünkü ekran, hepsinin en büyük pil tüketenidir.

Telefonunuzu ne kadar çok uyandırırsanız, pili o kadar hızlı biter. Bu nedenle, gelen her bildirimi kontrol etme dürtüsünden kaçınmaya çalışın, şarj olmaya bırakın. Bu sayede istenen seviyeye çok daha hızlı ulaşacaktır.

 

Serin tutun

Konu teknoloji olduğunda sıcaklık önemlidir ve bir pilin çok ısınmasına izin vermek asla iyi değildir. Bu, telefonunuzu şarj olurken dondurucuya koymanız gerektiği anlamına gelmez. Aşırı soğuğa neden olmaktansa ısıyı önlemek daha iyidir.

Bataryayı Hızlı Şarj Etmek

Aşırıya gitmeye gerek yok.

 

Telefonunuzu daima serin veya oda sıcaklığında şarj edin. Doğrudan güneş ışığında veya sıcak bir arabada şarj olmaya bırakmayın. Taşınabilir bir pil şarj cihazı kullanıyorsanız, telefonunuzu cebinizde şarj etmeyin.

Pilinizin çok ısınmasını önleyebilirseniz, sizi biraz daha hızlı bir şarjla ödüllendirecektir.

 

Taşınabilir USB Şarj Cihazı Satın Alın

Bu aslında telefonunuzu daha hızlı şarj etmez, ancak pilin zayıf olması ve tamamen şarj etmek için yeterli zaman olmaması sorununu çözecektir. Taşınabilir USB şarj cihazları küçük, hafif paketler halinde gelir ve genellikle 100TL’den daha düşük bir fiyata alınabilir.

Bunlardan birini cebinizde taşırsanız hareket halindeyken telefonunuzu şarj edebilirsiniz – yani, şarjı biraz daha doldurmak için son dakika telaşı yapmanıza gerek kalmaz.

 


Bu önerilerden herhangi birini denediniz mi? Telefonunuzun daha hızlı şarj olması için ne yaparsınız? Yorumlarda bize bildirin.

 

 

Android Telefonu Daha Hızlı Şarj Etme Metotları
3 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest