Şöyle bir düşünün: Bilgisayarınızda çalışmakla meşgulsünüz ve harici hard diskte kayıtlı belgelere erişmeniz gerekiyor. Bağladınız, verilerinizi bulmaya hazırsınız ve … hiçbir şey olmuyor. Harici hard disk çalışmıyor. Bilgisayar harddiski tanımıyor, görmüyor veya ses çıkarıyor. Paniklemeden veya Profesyonel Veri Kurtarma Merkezi’ni aramadan önce kendi başınıza deneyebileceğiniz birçok şey var.

 

Veri kaybı bir dizi faktöre bağlı olabilir, ancak iki tanesi en yaygın olanıdır. İlki (ve çözülmesi en kolayı) yazılım ile ilgilidir. Yanlışlıkla önemli bir klasörü sildiniz ve geri dönüşüm kutusunu boşalttınız ya da harddiski yanlışlıkla biçimlendirdiniz. İkinci ve muhtemelen en yaygın olan veri kaybı nedeni, hard diskin bozuk olması yani donanımsal olarak arızalanmasıdır. Modern hard disklerin karmaşıklığı göz önüne alındığında, süreç içerisinde bir şeylerin yanlış gitmesi şaşırtıcı değildir. Harddisk bu tür bir arızadan muzdarip olduğunda, genellikle verileri geri almak için kendi kendinize yapabileceğinizden çok az şey vardır — profesyonel veri kurtarma hizmetleri genellikle gereklidir. Ancak, yine de kendinizin çözmeye çalışabileceği bazı hatalar vardır.

 

Verilerinizi Yazılımla Kurtarın

Yazılımsal bir veri kaybıyla uğraşırken, akılda tutulması gereken ilk ve en önemli şey, arızalı harddisk ile çalışmamaktır. Sürücünün çalışan bir sisteme bağlı olduğu her saniye, kurtarma şansınızı kaybettiğiniz zaman dilimidir. Aktif olarak bir işlem yapsanız da yapmasanız da işletim sisteminiz sürekli olarak hard diskinizi okuyor ve yazıyor. Artık sisteminiz silinmiş verileri ‘boş alan’ olarak görüyor, dolayısıyla bu alan yeni veriler yazmaya müsait olarak görülüyor. Silinmiş verilerin üzerine yazılması ise kurtarma şansınızın oldukça azalması anlamına gelmekte.

  1. Verileri sildiğiniz harddiskin bağlı olduğu bilgisayarı kapatın. Harddisk ‘güvenli’ hale geldiği için, sürücünün bir klonunu (kopyasını) alabilir ve klondan kurtarmayı deneyebilirsiniz. Hard diski kopyalamak için kolay ve hızlı bir çok yöntem bulabilirsiniz. Detaylı bilgi için En iyi 20 Ücretsiz Hard Disk (HDD) Araçları adlı makalemizden faydalanabilirsiniz.
  2. Aldığınız disk kopyasını birkaç farklı kurtarma programıyla tarayın. Burada çok sayıda seçenek olmakla birlikte Best Veri Kurtarma olarak size Easeus Veri Kurtarma Programı‘nı öneriyoruz.

EaseUS Data Recovery Wizard

 

Verilerinizi Donanımla Kurtarın

Yazılımsal sorunlara bağlı veri kurtarma işlemi ‘silinmiş veri’leri geri getirmede oldukça başarılıdır. Ancak harddisk bilgisayar tarafından algılanmıyorsa ne yapacaksınız? Ya da bilgisayar harddiski görüyor, ama dosyalara erişmeye çalıştığınızda duruyorsa? Harddisk arızalı, ses çıkarıyor ve hatta dönmüyorsa ne olacak?

Harddisk Parçaları

Harddisk Parçaları

Bir hard diskin ana bileşenlerini kısaca ele alalım. Hangi bileşenlerin arızalı olabileceğini ve her sorun için ortaya çıkabilecek belirtileri inceleyelim.

  • PCB : Bu, sürücünüzün altına bağlı (genellikle yeşil) devre kartıdır. Diğer birçok elektronik denetleyiciyle birlikte ana denetleyiciyi (bilgisayarınızın CPU’sunun karşılığı) barındırır. Bu, 0’lar ve 1’leri disk plakalarından, bilgisayarınızın anlayabileceği kullanılabilir veriye dönüştüren arabirimdir.
  • Plakalar : Hard disk bir veya daha fazla ince, yuvarlak plaka içerir. Bunlar, disklerde 5,900rpm ila 7,200rpm arasındaki bir hızda dönerler ve verilerinizi fiziksel manada gerçekten saklayan medyalardır. Camdan veya bir çeşit alaşımla yapılmış ve manyetik bir tabaka ile kaplanmışlardır. 4 TB’a kadar veri depolayabilirler.
  • Kafa donanımı : Sürücülerin plakalarından gelen veriler bir dizi okuma ve yazma kafası aracılığıyla okunur. Operasyonda iken, bu kafalar plakaların yüzeyi ile temas halinde değildir. Aslında, diskin yüzeyinin üzerinde nanometrik mesafede askıda durur, veri okur ve yazarlar. Tipik olarak, bir hard disk plaka başına 2 kafaya sahiptir. Bu nedenle, büyük kapasiteli bir harddiskte 3 plaka olacağı varsayıldığında her biri plakanın bir yüzüyle eşleşecek şekilde 6 başlık bulunacaktır. Eğer bu kafalar fiziksel olarak arızalanırsa ya da harddisk düşürülürse ya da devrilirse, “kafa çarpması” olarak ifade edilen durumlarda disk kafaları artık plakaların üzerinden geçmez. Bunun yerine yüzeyle temas kurabilir ve dakikada birkaç bin devir hızında dönerken verilerinizi imha edebilir.
  • Firmware (Gömülü/Sabit Yazılım) : Firmware’ler donanım üzerinde yeniden yazılabilir rom belleklerde saklanırlar ve makine dilinde yazılmışlardır. Harddisk, tüm verilere erişmek ve diğer işlemlerle ilgilenmek için kendi mini işletim sistemini çalıştırır. Bu yazılımın çoğu plakalarda saklanır. Hardiskin başlangıç aşamasında gerekli olan küçük bir kısmı ise PCB üzerinde depolanır. Firmware bozulabilir ve verilerinizin erişilememesine neden olabilir. Ne yazık ki, hard disk sabit yazılımı cep telefonunuza veya tabletinize benzemez; kolay bir şekilde güncelleyemez veya geri yükleyemezsiniz. Her sürücünün kendine özgü modülleri ve parametreleri vardır ve doğası gereği oldukça karmaşıktır.
GÖZ ATIN  En İyi 5 Veri Kurtarma Programı!

Hard diskin temel bileşenlerini anlattığımıza göre, şimdi karşılaşabileceğiniz bazı yaygın hata ve belirtilere bakalım. Böylelikle, hangi bileşenin soruna neden olabileceğini belirleyebilir ve bu sorunlardan bazılarını kendiniz çözebilirsiniz.

 

Harddisk Dönmüyor

Hard diskin dönmemesi, biraz zaman ve çaba sarf etmeye hazırsanız, hard diski diriltme şansınızın yüksek olduğu bir durumdur. Eğer sürücüye güç uygularken sürücü kesinlikle bir şey yapmazsa (hiç gürültü olmaz veya ses çıkmazsa), problem % 99 oranında PCB kaynaklıdır. Elinizdeki eski bir harddisk ise, bazen başka bir uyumlu harddiskten eşleşen bir PCB bulabilir, takas edebilir ve başarı elde edebilirsiniz. Ancak, yeni sürücüler üzerinde teknoloji ve mimari değiştiği için bu pek mümkün değil. Çünkü her harddisk bağlı olduğu sürücüye özgü bir mikrokod içermekte. PCB’yi uyumlu, çalışan bir eşdeğer ile değiştirmenin neredeyse hiç şansı yoktur ve verileriniz için tamamen tehlikeli olabilir.

PCB kartındaki arızaların iki ana nedeni vardır: TVS diyotu (sigorta) aşırı gerilime bağlı olarak kısa devre yapmış veya PCB üzerindeki hayati bir bileşen arızalanmıştır. Hard disk PCB’lerinde genellikle bir güç dalgalanması durumunda sürücünüzü korumak için sigorta görevi gören iki TVS diyotu bulunur. Büyük olasılıkla biri 5v diğeri 12v olan bu diyotlardan biri sorun oluşturdu. Harici Harddiski yanlışlıkla farklı bir adaptöre taktıysanız veya güç dalgalanması yaşadıysanız, TVS diyotu kendini kurban etmiş olabilir. Eğer tek arızalı eleman kısa devre TVS diyotuysa ve PCB bileşenlerinin geri kalanı sorunsuz ise, kısa devre olan diyotu çıkarmak sürücüyü tekrar hayata döndürmek için yeterlidir.

Bunu bir multimetre ile test edebilirsiniz – eğer diyot değeri sıfır ohm olarak okunuyorsa veya ona yakınsa, o zaman gerçekten kısa devredir. Kısa devre olduğunda, bu diyotlar genellikle belirgin bir yanık kokusuna sahiptir ve görünür yanık hasarı olabilir. Bir TVS diyotu çıkarıldığında sürücü artık korunmayacağından, sürücüye bağladığınız güç kaynağının doğru ve sağlıklı olduğundan emin olun.

Harddisk PCB Kartı

PCB Kartı (TVS Diyotları işaretli)

TVS diyotları yanmıyorsa ve bunları ölçerken doğru rakamları göstermiyorsa, sorun PCB’nin kendisidir. Bu noktada, yedek bir PCB gereklidir, ancak sadece düz bir takas yeterli değildir. Hard diski başlatmak için gereken benzersiz yazılım bilgisini içeren, çoğu PCB’de 8 pinli bir ROM yongası bulunmaktadır. Bu, değiştirmenin işe yaraması için eski PCB’den yeniye taşınmalıdır. Bazı sabit diskler, özellikle Western Digitals, bu 8 pinli çipe sahip değildir – ürün yazılımı, taşınması neredeyse imkansız olan ana denetleyicide tutulmaktadır.

PCB’yi değiştirmek isterseniz, eşleşen bir yedek bulmak ve ve ROM çipini taşımak gerekmektedir. Size uygun bir PCB satacak birçok firma bulabilirsiniz. Bazıları, ROM çipini sizin için taşımayı kabul edebilir. Böylece, lehimleme zahmetinden ve çipin zarar görme tehlikesinden kurtulmuş olursunuz. Eğer PCB tek hasarlı bileşense ve sürücünün iç parçaları iyi ise, yedek PCB ve ROM takasından sonra, sürücünüz tekrar çalışır durumda olmalıdır. Kontrol edilecek PCB ile ilgili başka bir öğe de kontaklardır. Bazen zamanla paslanırlar, ancak bir silgi ile kolayca temizlenirler.

Harddisk Ses Çıkarıyor

PCB üzerindeki kontaklar, bu şekilde paslanırsa sorunlara neden olabilir.

 

Hard Disk Gürültülü Çalışıyor veya Ses Çıkarıyor – Ses Sorunu Çözümü

Bu ciddi bir sorundur ve arızalı harddisk kafasına ya da kafalara işaret eder. Ayrıca, bir kafa kazası meydana geldiğinde hard diskin plaka hasarından zarar gördüğü anlamına da gelebilir. Her iki durumda da, bu profesyonel müdahale gerektiren bir iştir. Sürücünün laboratuardaki temiz bir oda ortamında açılması ve verilerinizi denemek ve kurtarmak için bir yedek kafa takımı takılması gerekecektir. Harddisk ses sorunu çözümü için, en iyisi kullanmayı durdurun ve profesyonel bir kurtarma şirketine gönderene kadar bu durumda bırakın. Böyle durumda harddiski çalıştırmaya devam etmek, arızanın giderilememesine veya diskin içindeki verilerin kurtarılmaz hale gelmesine neden olabilir.

Harddisk Kafa Vuruyor

Bir kafa çarpması sonucu plaka üzerinde oluşan derin bir çizik, harddiskteki verileri kurtarılamaz hale getirebilir.

 

GÖZ ATIN  Yanlışlıkla Biçimlendirilmiş Hard Diskten Nasıl Veri Kurtarılır?

Harddisk dönüyor ve bilgisayar tarafından algılanıyor. Dosyalara Erişmeye çalıştığınızda duruyor

Bu genellikle manyetik ortamın bozulduğu anlamına gelir. Temel olarak, sürücünün okumaya çalıştığı ancak başaramadığı büyük miktarda bad sektör vardır. Bu, zaman içinde ortaya çıkan ve sadece profesyonel veri kurtarma ekipmanı, daha özel olarak hard disk kopyalama cihazı ile birlikte halledilebilecek yaygın bir sorundur. Şüphelerinizi doğrulamak için hard diskin SMART değerlerine bakarsanız, yeniden tahsis edilen sektörlerin büyük miktarda olduğunu görürsünüz. Veriler önemliyse, bunu profesyonel bir veri kurtarma merkezine gönderin.

Problemi daha da kötüleştirmek veya verilerinizi tamamen kaybetme riskini almak istiyorsanız, Bad Sektörleri atlayarak kopyalama yaparak çalışabilecek bir hard disk kopyalama (İmaj Alma) yazılımı deneyebilirsiniz. Windows üzerinde yapılacak kopyalama işlemlerinde, Yazılım komutları eninde sonunda BIOS’tan başlatılarak kullanılacağı için etkililiği sınırlıdır. Bu yola girmek istiyorsanız en iyi seçenek ddrescue adlı ücretsiz bir Linux uygulamasıdır. Bad sektörleri atlayarak imaj almada oldukça başarılıdır.

 

Harddisk Çalışmaya Başladığında Ses Geliyor

İşitmekte olduğunuz bip sesleri, sürücüyü döndürmeye çalışan ve bunu yapamayan motordur. Bunun iki nedeni olabilir, ama ikisi de ciddi mekanik arızalardan kaynaklanır. En yaygın olanı, Yapışma olarak bilinen şeydir. Hard disk kafaları, kullanılmadığı zamanlarda sürücü merkezinde ya da sürücünün kenarında park halindedir. Unutmayın, kafalar plakaların veri alanıyla temas etmezler, hemen üstünden uçarlar. Bazen kafalar düzgün bir şekilde park edemez ve plakalar hala veri alanı üzerinde kafalarla dönmeyi bırakır. Hem plakaların hem de kafaların son derece pürüzsüz yüzeylerinden dolayı, kelimenin tam anlamıyla birbirlerine yapışırlar, bu nedenle yapışma arızası olarak bahsedilmektedir. Bu durumdaki hard disklerin laboratuvar ortamında açılması gerekmektedir. Büyük olasılıkla kendinizin yapacağı bir iş olmaktan çıkmıştır. Dikkatlice sökülmeli ve büyük olasılıkla parça değişimine gidilmelidir.

Harddisk Kafası Bozuk

Harddisk kafa düzeneği kapalı ve park pozisyonunda. Yapışma durumunda, plakaların üzerinde bir yere sıkışırlar.

Diğer sebep, motor milinin tutukluk yapması olabilir. Bu, plakaların etrafında döndüğü mildir. Sürücü sert bir vuruş veya düşüş yaşadığında tutukluk yapabilir. Oldukça kırılgan milleri olduğu için Seagate diskler hariç, özellikle yaygın bir arıza değildir. Her ikisi de profesyonel müdahaleyi gerektiren bu sorunun çözülmesi için iki yol vardır. Ya mil değiştirilir ya da plakalar, kafalar ve PCB ile birlikte yeni bir hard disk kasasına taşınır.

 

Harddisk Normal Çalışıyor, ama Algılanmıyor veya Kapasitesi Az Gözüküyor

Bu, normalde ürün yazılımının bazı alanlarındaki bir sorunu gösterir. Ya kafa probleminden ötürü doğru bir şekilde okunmuyor ya da çözülmesi gereken bir takım bozukluklar var. Birkaç yıl önce, SD 15 firmware içeren Seagate 7200.11 disklerinde bilinen bir hata vardı. Buna benzer firmware aksaklıklarının neden olduğu büyük miktarda hataya dair google araştırması yaparak bilgi zenginliğinden faydalanabilirsiniz. Bu sorun için bir DIY çözümü mevcuttu, ancak günümüzün hard disklerinde son kullanıcının yapabileceği pek bir şey yok. Tabii ki, profesyonel yardım için Best Veri Kurtarma’ya göndermekten başka.

Dolayısıyla, kendi verilerinizi kurtarmayı deneyebileceğiniz birkaç örnek var. Verilerinizi yanlışlıkla sildiyseniz, şansınız olabilir. Eğer harddisk tamamen çöktüyse ve güç almıyorsa, tamir etmek isterseniz PCB değişimine girişebilirsiniz. Bunun dışında, eğer sürücünüz alışılmadık sesler çıkartıyorsa ya da tuhaf bir şekilde hareket ediyorsa, bir veri kurtarma uzmanına teslim etmelisiniz. Unutmayın, veri kurtarma konusunda HERHANGİ bir girişim risklidir. Veriler önemliyse, doğrudan profesyonellere götürün.

 


Hard diskinizle ilgili sorun yaşarsanız, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Hard Disk arızaları ile ilgili çoğu durumda profesyonel destek almak en iyisidir.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Arızalı, Bozuk, Ses Çıkaran Hard Diskten Verileri Kurtarın
82 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest