Apple kimliği hesabını ya da icloud şifresini unuttuysanız ne yapmalısınız? iCloud, iTunes veya App Store’a giriş yapamıyorsanız, bu ipuçları size yardımcı olacak.

 

iPhone ve Mac kullanıcılarının Apple ID bilgilerini çok sık girmesi gerekir. Örneğin, bir uygulama veya iTunes müziği satın alırken, iCloud e-postası veya diğer servislere erişirken, bir işletim sistemini güncellerken. Bu nedenle şifrelerimizi unutacağımızı düşünmeyiz. Ama maalesef gündelik hayattaki şifre karmaşasından dolayı bu tür sıkıntılar başımıza gelebiliyor.

Belki Apple şifrenizi yeni bir şifreyle değiştirmeye zorladığından kafanız karıştı. Belki de hatırlası çok zor olan bir şifre seçtiniz. Sebebi ne olursa olsun, Apple ID hesap şifresini unutmak ciddi bir acı verebilir, bu yüzden nasıl sıfırlayacağımızı açıklayacağız.

Başlamadan önce birkaç şey. Şifreniz, Apple tarafından güvenlik nedenleriyle kilitlendiği için çalışmıyor olabilir – belki de hesabınız hacklenmeye çalışıldığı için otomatik olarak engellendi.

 

Apple Kimlik şifresi nasıl sıfırlanır?

Şifrenin ne olduğunu hatırlamanın gerçekten çok zor olduğunu varsayarsak, en kısa ve iyi çözüm sıfırlamaktır. İşte bunu nasıl yapacağınız.

 1. appleid.apple.com adresine gidin ve Apple kimliğinizi veya parolasını mı unuttunuz? bağlantısını tıklayın.

apple şifremi unuttum

 1. Apple Kimliği ile kullandığınız e-posta adresini girin ve Devam‘a tıklayın.
 2. Ayrıca robot olmadığınızı kanıtlamak için bir metin girmeniz gerekecektir. (İpucu: Metni okuyamıyorsanız, daha okunabilir bir yazı çıkana kadar tıklamaya devam edin.)
 3. Bir sonraki adım, Apple hesabınız için kurduğunuz güvenlik türüne bağlı olacaktır. İki adımlı doğrulama veya iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarladıysanız, başka bir cihaz aracılığıyla kurtarma yapmanız gerekecektir.
 4. Bu ek güvenlik düzeylerinden herhangi birini kurmadıysanız, e-posta alma veya bazı güvenlik sorularını yanıtlama durumu söz konusu olacaktır.

Aşağıda iphone apple parolası kurtarma yollarına daha ayrıntılı bakıyoruz.

 

Güvenlik sorularını cevaplayın

Yeni bir iPad, iPhone veya Mac kurulumu yaparken veya bir Apple kimliği oluştururken, bazı güvenlik sorularına cevap vermeniz istenmiştir: Belki büyüdüğünüz şehrin adı ya da geçmişte en sevdiğiniz öğretmenin adı.

Güvenlik sorularınızı yanıtlamayı seçerseniz, izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Doğum tarihinizi girerek başlayın.
 2. Apple size iki soru soracaktır. Doğru cevapları girdiğinizde Parola Sıfırla sayfasına ulaşırsınız.
 3. Şimdi Apple’ın her seferinde aynı şekilde yazdığınızı doğrulayabilmesi için yeni şifrenizi iki kez girin. Şifreniz 8 veya daha fazla karaktere, büyük ve küçük harflere ve en az bir numaraya sahip olmalıdır. Parola içerisine boşluk koyamaz ve aynı karakteri yan yana üç kez kullanamazsınız. Ayrıca, son bir yıl içinde kullandığınız bir parolayı yeniden giremezsiniz.

apple kimliğimi unuttum

 

Güvenlik sorularınızın cevaplarını unutursanız ne olur?

Unutmayın, verdiğiniz cevaplar doğru olmalı ve tam olarak geçmişte kaydettiğiniz şekilde yazılmalıdır. Başka bir ifadeyle, yazım hataları olmamalı ve kullandığınız kısaltmalar kurulum sırasındaki cevaplarınızın aynısı olmalı.
appleid.apple.com adresine giderek soruları ve / veya cevapları değiştirmek mümkün, ancak Apple kimliğiniz ve şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Bu yüzden bu yazıyı okuyanlar için yararlı olmayabilir.

Yine de, güvenlik sorularınızın yanıtlarını unutmuş olsanız bile, Apple ID’nizin parolasını değiştirmek için hesabınıza kaydettiğiniz alternatif e-posta adresine sıfırlama linki gönderilmesini isteyebilirsiniz.

 

GÖZ ATIN  iPhone WhatsApp Mesajları Kalıcı olarak Nasıl Silinir

Şifre sıfırlama e-postası gönder

Güvenlik sorularını yanıtlamak yerine, size bir şifre sıfırlama e-postası gönderilmesini seçebilirsiniz. Bu, Apple ID’nizle ilişkilendirdiğiniz ikinci bir e-posta adresine gönderilecektir – belki bir iş e-postası.

Bu seçeneği kullanmadan önce yedek e-postayı bildiğinizden ve erişebildiğinizden emin olun. Zaten yedek adresi hatırlamanıza yardımcı olmak için Apple email adresinin bir parçasını göstererek ipucu veriyor.

 1. iforgot.apple.com/password/verify/appleid adresine Apple kimliğini girerek Parola Sıfırla ekranından E-posta al‘ı seçin ve Devam‘a basın.

apple parolasını hatırlamıyorum

 1. Apple hesabınızla ilişkili e-posta adresine How to reset your Apple ID password başlığı ile gelen maili açın.
 2. E-postadaki Reset Now bağlantısını tıklayın.

 

İki faktörlü kimlik doğrulama

İki faktörlü kimlik doğrulama, Apple’ın iOS 10 ve macOS Sierra’nın kullanıma sunulmasından bu yana zorladığı ekstra bir güvenlik seviyesidir. Esas olarak, hesaba erişmek için şifre girmenin yanı sıra iki faktörlü kimlik doğrulaması ile Apple’ın iPhone veya Mac’inize gönderdiği kodu da girmeniz gerekecektir.

İki faktörlü kimlik doğrulaması ayarladıysanız ve şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, appleid.apple.com adresine gitmeniz ve Apple kimliğinizi veya parolanızı mı unuttunuz? linkine basmalısınız.

 1. Apple ID sayfasında e-posta adresini girmeniz istenecektir (ve robot olmadığınızı kanıtlayan karakterler). Ardından, iki faktörlü kimlik doğrulamanızla ilişkili cep telefonu numarası istenir.
 2. Doğru numarayı girdikten sonra, şifrenizi başka bir cihazdan veya güvenilir bir telefon numarasından sıfırlamanıza izin veren bir ekran göreceksiniz. Açıkçası durumu zorlaştırmamak için bu cihazlara erişiminiz olduğundan emin olmalısınız.
 3. Başka bir cihazdan sıfırlamayı seçerseniz, bir uyarı alırsınız – bizim durumumuzda, kullandığımız MacBook Pro’ya uyarı geldi. Sistem Tercihleri> iCloud ve Parola Sıfırla seçeneğine bir bağlantı verildi.
 4. Güvenilir bir telefon numarasından sıfırlamayı seçerseniz, şifrenizi internetten sıfırlamak için hesap kurtarmanın gerekli olduğuna dair bir uyarı görürsünüz. iOS 10 veya daha yeni işletim sistemine veya MacOS Sierra veya daha yeni bir cihaza erişiminiz varsa, şifreyi sıfırlamak için bunu kullanabilirsiniz. Bu durumda, iptal etmeli ve 3. adımda Başka bir cihazdan sıfırla seçeneğini seçmelisiniz. Aksi takdirde, Hesap Kurtarmayı Başlat‘ı seçin.

UYARI: Son çare olmadıkça 5. adımı kullanmanızı önermeyiz! Hesabınıza tekrar erişim kazanmak birkaç gün veya daha uzun sürebilir. Bu adımı uygularsanız, Apple hesabınız kurtarılmaya hazır olduğunda size bir kısa mesaj gönderir. Daha sonra, hesabınıza yeniden erişim sağlamak için Apple tarafından gönderilen doğrulama kodunu girmeniz gerekecektir.

 

İki adımlı doğrulama

İki adımlı doğrulama, Apple’ın birkaç yıl önce iCloud güvenliği hakkında çok fazla olumsuz haber yapıldıktan sonra sunduğu eski bir güvenlik sistemidir. (Ünlülerin, iCloud hesapları hackleniyor ve özel fotoğraflar internete sızdırıldırılıyordu.)

Güvenlik konusunda endişelenen Apple kullanıcıları, Apple kimlikleri için iki adımlı doğrulama ayarını kullanmaya başladılar. İki adımlı doğrulamayı aktive ettiğinizde, Apple’ın bir yere yazmanızı ve güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ettiği 14 karakterli bir Kurtarma Anahtarı gönderilir.

Eski cihazlar iki faktörlü kimlik doğrulamayı desteklemediği için iki adımlı doğrulama bazı kullanıcılar için en iyi güvenlik önlemi olabilir. Bu yöntemde, iCloud’da oturum açmak istediğiniz zaman Apple kimliğinizi-şifrenizi ve cihazlarınızdan birine gönderilecek doğrulama kodunu girmeniz gerekir.

GÖZ ATIN  Ekran Kilidi Kaldırma, Telefon Desen Kilidi Kırma

Apple doğrulama kodu gelmiyor veya parolayı hatırlamıyorsanız, hesabınız kilitlenir. Bu durumda 14 karakterlik Kurtarma Anahtarını kullanmanız gerekecektir.

İki adımlı doğrulama ile şifre kurtarma, Kurtarma Anahtarını bilmenize bağlıdır. Yoksa, hesabınızı kurtaramayacaksınız. Kurtarma Anahtarınız yoksa Apple bile şifrenizi sıfırlayamıyor … Bu yüzden kaybetmeyin!

Apple giriş bilgilerinizi biliyor ama Kurtarma Anahtarınızın nerede olduğunu hatırlamıyorsanız, şifreniz ve e-posta adresinizle oturum açıp Kayıp Anahtar Değiştir‘i seçerek yenisini alabilirsiniz.

 

iPhone E-posta adresini unuttum

Şifrenizle birlikte, genellikle hesapla ilişkilendirdiğiniz e-posta adresine ait Apple Kimliğinizi girmeniz gerekecektir. Belki de gerçekleşmesi az olasıdır, ancak Apple hizmetleri ve ürünlerinde sık sık oturum açmıyorsanız Apple kimliğinize hangi e-posta adresinin bağlı olduğunu unutabilirsiniz. Neyse ki, ihtiyacınız olan adresi bulmak için hızlı bir yol var. Sadece, Apple kimliği ile halihazırda giriş yapılmış bir cihaz bulmanız gerekiyor.

 

iPad veya iPhone’da

 1. Ayarlar> iTunes ve App Store‘a gidin. Giriş yapmışsanız Apple kimliğinizi en üstte görmelisiniz.
 2. Alternatif olarak, Ayarlar‘a gidin ve sayfanın üst kısmındaki adınıza dokunun. Giriş yapıldıysa burada, Apple ID’nizle ilişkili e-postayı isminiz altında göreceksiniz.
 3. Ayrıca e-posta adresini buralarda bulabilirsiniz :  Ayarlar> Mesajlar>Gönder ve Al   –  Ayarlar> FaceTime  –  Ayarlar> Mail

 

Mac veya PC’de

 1. Giriş yapmışsanız Apple kimliğinizi Sistem Tercihleri> iCloud‘a giderek görebilirsiniz.
 2. Eğer buradan giriş yapmamışsanız, Mail> Tercihler> Hesaplar bölümünde e-postayı bulabilirsiniz.
 3. Alternatif olarak, Mac’te kullanmışsanız, eposta bilgilerini FaceTime’da bulabilirsiniz. FaceTime> Tercihler> Ayarlar‘a gidin veya Mesajlar> Tercihler ‘den Hesaplar‘a tıklayın.
 4. Apple kimliğinizi bulmanın başka bir yolu da iTunes’u açmak ve önceki satın alımları kontrol etmektir. iTunes’da bir satın alma bulup sağ tıklayın ve Bilgi Al‘dan sonra Dosya‘yı seçin. Adınızın yanında e-posta adresini görebilirsiniz.

 

İnternet üzerinden

Bu yöntemleri denedikten sonra Apple kimliğini unuttum diyorsanız, internetten appleid.apple.com adresini ziyaret ederek Apple kimliği sayfasına gitmeniz gerekir. Apple Kimliği ve Şifre kutularının altındaki Apple kimliğini veya parolanızı mı unuttunuz? linkine tıklayın.

Adınızı, soyadınızı ve e-posta adresinizi girin. Yanlış e-posta adresini girerseniz, e-posta adresi tanınana kadar farklı bir adresle tekrar deneyebilirsiniz. Ancak bu da tamamen kusursuz değil: Apple kimliğinizi bildiğiniz e-posta adresini girdiğinizde No Apple ID Found (Apple kimliği bulunamadı) mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Umarız şans yüzünüze güler.

Apple kimliği parolasını değiştirdikten sonra, sahip olduğunuz tüm Apple cihazlarında iCloud ayarlarını da güncellemeniz gerekecektir.

 


BEST Veri Kurtarma, Ankara’daki veri kurtarma firmaları arasında en iyisidir. Tüm Türkiye’ye hizmet vermeyi vizyon edinen firmamız uygun fiyat ve %100 müşteri memnuniyeti sunmaktadır. İnternet üzerinden Fiyat Teklifi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz. 

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Apple Kimliği Şifremi Unuttum. Ne Yapabilirim?
72 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest