Telefon Yavaş ve Hafıza Dolu Sorunu Çözümü

Telefonunuz çok mu yavaş çalışıyor? “Yeterli depolama alanı yok” sorunu nedeniyle Telefon Hafızasında yer açmak mı istiyorsunuz? En iyi Android Temizleme Programları ile hafıza dolu sorununu çözmek ve yavaş telefonu hızlandırmak mümkün. Bu ipuçlarını deneyin.

 

Telefon Hafızasında Yer Açmak ve Hızlandırmak

Android temizleme programı, tabletinizin veya telefonunuzun hafızasında yer açmak böylece daha hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için kullanılabilir. Cihazınızı bir temizleme uygulamasıyla optimize edebilir veya telefonunuzda/tabletinizde bulunan dahili temizleme mekanizmasını kullanabilirsiniz.

Tabletler, telefonlar ve bilgisayarlar dahil olmak üzere çoğu cihaz gibi, Android işletim sistemi ve yüklü uygulamalar, cihazda gittikçe daha fazla dosya doldurduğundan zamanla telefon yavaş çalışmaya başlayabilir. Telefonda daha fazla depolama alanı elde etmek için yapabileceğiniz en pratik işlemlerden biri, artık ihtiyaç duymadığınız veya istemediğiniz diğer dosyaları ve uygulamaları silmektir.

Uygulamaları kaldırma dışında, cihazda saklanan ve önbellek adı verilen geçici dosyalar çok fazla yer kaplar. Önbellekler, sık kullanılan dosyaları, aynı dosyalara tekrar ihtiyaç duyulduğunda erişmesi kolay bir alanda saklar. Bu, normalde performansı artıran harika bir özellik olsa da, çok fazla alan tüketen önbellek, telefonunuzu yavaşlatarak uygulamaların ve menülerin açılma zamanlarını geciktirebilir ve hatta uygulamalarınızı çökertebilir.

 

Telefonu Ne Zaman Temizlemeli?

Telefonun yavaşlaması belirgin bir hal aldığı veya donmalar yaşanmaya başladığı zaman Telefon Temizleme Programı kullanabilirsiniz. Önemsiz dosyaları silerek ve kullanılmayan alanı temizleyerek her yavaş veya hatalı telefon düzeltilemez, ancak bazen sorunlar inanılmaz şekilde çözülür.

Örneğin, normal çalışan ancak tam olarak yüklenmesi çok daha uzun süren bir uygulamayı açarsanız, Telefon Temizleme Programına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazen menüler arasında gezinmek zorlaşır veya uygulamalardan çıkmayı denediğinizde uygulamalar kapanmaz. Bazen de telefon görüşmeleri kimin aradığını göremeden saniyeler boyunca çalar.

Önerimiz, cihazınızda çalışan tüm uygulamaları kapatıp ardından bu kılavuzu izleyerek sırayla işlemleri yapmanızdır. Böylece önemsiz verileri silme ve hafızayı temizleme gibi işlemlerden önce kaldırabileceğiniz herhangi bir uygulama olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Not: En alt kısımdaki sıfırlama seçeneği de dahil olmak üzere bu kılavuzu takip ettikten sonra bile telefonunuz normal bir telefona kıyasla performans veya hız açısından yavaş kalıyorsa, yeni bir Android telefon almaya hazırlanın.

 

Android Telefon Nasıl Hızlandırılır?

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Yeterli Depolama Alanı Yok sorunu nedeniyle telefon yavaşladı ise, yapabileceğiniz en iyi şey hafızada çok yer kaplayan Android uygulamalarını veya artık istemediğiniz birkaç küçük uygulamayı kaldırmaktır. Zaten, bu temizleme işlevi doğrudan telefonunuzda var olan bir fonksiyondur.

Yeterli depolama alanı yok

Android Uygulamasını Kaldırmak

 

 1. Ayarları açın.
 2. Uygulamalar veya Uygulama yöneticisi öğesine dokunun.
 3. Çok fazla alan kaplayan uygulamanın adına dokunun.
 4. Kaldır‘a dokunun.

Not: Telefonunuz uygulama listesini boyuta göre sıralamayı destekliyorsa, sağ üstteki menüye dokunun ve Boyuta göre sırala seçeneğini seçin. Boyutu GB olanlar hafızada en çok yer kaplayanlardır. Ardından MB ve KB gelir.

 

Uygulama Önbelleklerini El İle Temizleyin

Bir uygulamayı tamamen kaldırmak istemiyorsanız, yine de önbelleğini temizleme seçeneğiniz vardır. Bu işlem, biraz alan temizler ancak uygulamanın kendisini veya verilerinizi silmez. – Akıllı telefonu nasıl hızlandırabilirim?

Not: Elle silmek yerine Android temizleme uygulaması kullanmak için aşağıdaki bölüme geçebilirsiniz. Ancak telefonunuz yeni uygulamalar indiremeyecek kadar doluysa, temizleme uygulaması kurma imkanı olmadığından önbelleği manuel olarak temizlemelisiniz.

Android Telefonda Önbellek Temizle

Android’de Uygulama Önbelleğini Temizlemek

 

 1. Ayarları açın.
 2. Uygulamalar veya Uygulama yöneticisi öğesine dokunun.
 3. Çok fazla alan kaplayan bir uygulamaya dokunun.
 4. Önbelleği Temizle‘ye dokunun. (Bu seçeneği görmüyorsanız, önce Depolama‘yı açın.)

Not: Bazı uygulamalar ayrıca Hafızayı Temizle seçeneğine de sahip olabilir. Bu şekilde silmekten de çekinmeyin.

Bazı uygulamaların önbelleğinin çok az yer kapladığını görürseniz, önbelleği büyük olan farklı bir uygulamaya geçin. Hangi uygulamaları seçeceğinizden emin değilseniz, Android’inizi temizlemek için başka bir seçenek de, tüm uygulamaların önbelleğini aynı anda silmektir. Herhangi bir uygulamayı silmeden telefonu hızlı bir şekilde temizlemeniz gerekiyorsa, en azından bunu destekleyen Android sürümlerinde bu en iyi yöntemdir:

 1. Ayarları açın.
 2. Depolama Birimi arayın ve ona dokunun.
 3. Önbelleğe alınmış veriler veya Kayıtlı veriler öğesine dokunun.
 4. Sil‘e basın.
GÖZ ATIN  iPhone'dan Silinen Fotoğrafları Geri Getirmenin En Kolay Yolu

 

Android Temizleme Programı Kullanın

Telefonunuzu el ile temizlemekten veya herhangi bir uygulamayı kaldırmaktan kaçınmak için Android için özel bir temizleyici uygulaması kullanabilirsiniz. Bu uygulamalardan Google Play’de bir sürü var. Ama bazıları diğerlerinden daha iyi. – Telefonum çok yavaşladı diyenler için en kolay çözüm.

Örneğin, bir Android Temizleme Programı diğeri kadar çok hafıza temizlemeyebilir. Çünkü o anda hafızada bulunan indirilenler klasörü gibi bazı öğeleri kaldırmaz, yalnızca önbelleğe alınmış dosyaları kaldırabilir.

 

En İyi Telefon Temizleme Programları

Google Files, Android telefonu temizlemek için neleri silebileceğinizi bulmada harika iş çıkaran bir Google uygulamasıdır. Geçen ay kullanmadığınız uygulamaları listeler, gereksiz dosyaları bulur, APK’lar dahil indirilen dosyaları siler. Tüm ses, video, fotoğraf ve belgeleri listeler ve bunları kolayca Google Drive’a yedeklemenizi sağlar.

Norton Clean, yalnızca uygulama önbelleklerini değil aynı zamanda artık dosyaları, eski APK’ları, indirilenler klasöründeki dosyaları ve diğer çeşitli gereksiz dosyaları silen iyi bir temizleme uygulaması örneğidir. Bu uygulama hakkında seveceğiniz başka bir şey, diğerlerinden farklı olarak reklamlardan tamamen arındırılmış olmasıdır.

Super Cleaner, Norton Clean gibi bir başka uygulama. Fakat aynı zamanda önbellek ve reklam kalıntılarını siler ve virüs kontrolü yapabilir. Benzer bir uygulama çalıştıran aynı telefonla test edildiğinde, beş kat daha fazla gereksiz dosya temizleyebilmektedir. Speed Cleaner ayrıca Battery Saver (Pil Tasarrufu), Game Booster (Oyun Hızlandırma), CPU Cooler (İşlemci Soğutucu) ve Big File Clean (Büyük Dosya Temizleme) gibi araçlara da sahip.

Dikkate alınacak diğer en iyi android temizleme programları arasında Clean Master, Avast Cleanup, CCleaner ve Clean My Android sayılabilir.

Not: Android temizleme ve hızlandırma programlarını kullanma deneyiminiz, kaç tane (ve hangi) uygulama yüklediğinize, telefondan gereksiz dosyaları en son ne zaman sildiğinize ve temizleme işlemi sırasında hangi uygulamaların açık olduğuna bağlı olacaktır.

 

Fotoğraflarınızı Bulutta Yedekleyin

Google Fotoğraflar’a Yedeklenen Resimlerin Silinmesi.
Kontrollü olunmadığı takdirde telefonu yavaşlatabilen bir başka büyük hafıza israfı ise fotoğraflar ve videolardır. Telefonunuzda en basit işleri yapmak bile oldukça fazla zaman alıyorsa ve özellikle de “Yeterli depolama alanı yok” uyarısı alıyorsanız, medya dosyalarınızın telefonunuzu yavaşlatma olasılığı yüksektir.

Fotoğrafları telefondan taşımak için Basit çözüm, Google Fotoğraflar’ı kullanmaktır. Bu uygulama bir Android temizleme programı olarak pazarlanmaz, ancak tam olarak yaptığı budur. Tüm videolarınızı ve resimlerinizi Google hesabınıza yedekler. Böylece bunları telefonunuzdan silebilir, ihtiyaç duyduğunuzda uygulama üzerinden veya Google Fotoğraflar Web Sitesinden erişebilirsiniz.

GÖZ ATIN  Telefon Rootlama Nedir? Android Cihazlara Nasıl Root Atılır?

Bu, çoğu insan için, özellikle de çok fazla fotoğraf veya video çeken herkes için, büyük miktarlardaki depolama alanını temizler.

 

Android Gereksiz Dosya Temizleme

Henüz farketmediyseniz, bozuk veya dolmuş uygulama önbelleklerinin ötesinde yavaş bir telefonun en büyük nedenlerinden biri dolmak üzere olan bir hafıza. Telefonunuzu yukarıdaki yöntemlerle temizlediyseniz ancak sorun hala istediğiniz seviyede hallolmadıysa, gereksiz dosyaları silmek ve hızlı bir telefon için ihtiyacınız olan depolama alanını yeniden kazanmak için yapabileceğiniz başka şeyler olabilir.

Artık dinlemediğiniz şarkılar için veya yinelenen parçalar için müzik uygulamalarınıza bakın ve orada silebileceğiniz bir şey olup olmadığına bakın. Bir podcast uygulaması kullanıyorsanız, daha önce dinlediğiniz bölümleri silin. Bu parçalardan fedakarlık edebilirseniz hafızada  gigabaytlar boyutunda olmasa da onlarca/yüzlerce megabayt alan açmak mümkün. Bunları silmek istemiyorsanız, internete yüklemeyi ve gerektiğinde online olarak dinlemeyi değerlendirin.

Benzer şekilde, filmleri ve TV şovlarını Netflix veya film indirebilecek diğer bazı uygulamalardan çevrimdışı izleyebilecek şekilde kaydederseniz, izlemiş olduğunuz videoları silmek için indirilenler listesini inceleyin. Yolculuk sırasında çevrimdışı videoları seyretmiş sonra da cihazınızda kayıtlı unutmuş olabilirsiniz. Çevrimdışı videolar genellikle her biri 200 MB ila 1 GB veya daha fazladır.

Telefondan eski mesajları silmek de başka bir seçenektir. Fotoğraf ve video içeren yazışmalarınıza göz atın ve bunları Google Fotoğraflar veya başka bir bulut depolama uygulamasına kaydedin veya silin. Bu medya dosyalarının gözden kaçması gerçekten kolaydır. Çünkü çoğu zaman artık görmediğiniz eski sohbetlere gömülürler.

Çevrimdışı harita verileri, hafızada çok yer kaplayan bir başka unsurdur. Yukarıdaki Android temizleyicilerden biri yakalamadıysa, Google Haritalar’da sol üst menü düğmesini açın ve Çevrimdışı haritalar öğesine dokunun. İndirdiğiniz haritalardan birine dokunun ve ardından Sil‘i seçin. Sahip olduğunuz diğer navigasyon uygulamalarında benzer seçenekleri kontrol ettiğinizden emin olun.

 

Telefonu Hızlandırmak İçin Ne Yapılmalı

Android telefon temizlemek ve mümkün olduğunca hızlı hale getirmenin bir başka yolu da, tüm yazılımları fabrika ayarlarına döndürmektir. Bu yöntemi yalnızca yukarıdakiler Android’inizi temizlemek için yeterli değilse kullanın.

Çoğu kişi telefonu sıfırlamanın cihazı oldukça hızlı hale getirdiğini fark edecektir. Fabrika ayarlarına döndürmek yalnızca telefon kullanımı sırasında biriken tüm önemsiz dosyaları etkin bir şekilde temizlemekle kalmaz, aynı zamanda aygıtta kalabilecek kötü amaçlı yazılım ve bulunması zor arka plan işlemlerinin de silinmesini sağlar.

Bir Android telefon veya tableti sıfırladığınızda tam olarak başka neler olacağını bilmek önemlidir : Tüm verileriniz silinecek, tüm uygulamalar kaldırılacak, tüm özel ayarlarınız başa dönecek ve dolayısıyla cihazınız üreticiden çıktığı ilk zamana geri gelecektir.

Not: Telefonunuzu veya tabletinizi sıfırlamadan önce, yedeklediğinizden emin olun. Sıfırlama işleminin öngörülemeyen sorunlara neden olma ihtimaline karşı, verilerinizin hem yerel olarak hem de İnternet ortamına kaydedilmesi en iyisidir.

 

En İyi Android Temizleme Programları ve Telefon Hızlandırma
34 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest