Her zaman en kötüsüne hazırlıklı olun. Artık telefonlarımıza her zamankinden daha fazla bağımlıyız. Arkadaşlarımız, ailemiz ve iş arkadaşlarımızdan gelen SMS’ler yaşamımızın bir parçası. Değerli SMS’lerin yedeğini almanız telefonunuzu kaybetmeniz veya ciddi şekilde hasar görmesi halinde müthiş bir rahatlık sunar.

Neyse ki, Android cihazlarda tam olarak bunu yapmak için denenmiş ve gerçek bir uygulama var. SMS Backup & Restore, tüm SMS yedekleme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve yüklemek tamamen ücretsizdir. Kullanımı oldukça kolaydır ve anında erişim için dosyalarınızı doğrudan Google Drive, OneDrive, Dropbox veya PC’nize yüklemenizi sağlar. Hepsinden iyisi, uygulama, hayati verileri sorunsuz bir şekilde kaydetmek için otomatik yedeklemeyi programlamanızı sağlar.

 

Adım 1 – SMS Backup & Restore Uygulamasını İndirin

Başlamadan önce, önce Google Play Store’a gitmeli ve SyncTech tarafından geliştirilen SMS Backup & Restore’u yüklemeniz veya aşağıdaki bağlantıya dokunmanız gerekir.

  • Google Play Store’dan ücretsiz SMS Backup & Restore’u yükleyin.

Sms yedekle

 

Adım 2 – SMS Backup & Restore’u açın

Ardından, Android’inizde SMS Backup & Restore’u açın. Devam etmek için “Get Started” a basın. Uygulamanın, kişileriniz ve iletileriniz gibi mesajlara erişmek için izin alması gerekir. Bu nedenle, görünen iletilerde “Allow (İzin Ver)” e dokunun. Uygulamaya gerekli tüm izinleri verdikten sonra “Setup a Backup” seçeneğine dokunun.

SMS Kurtar

 

Adım 3 – Yedek Dosyası Oluşturma

SMS Backup & Restore, SMS mesajlarını kaydetmeye ek olarak, “Mesajlar” ile birlikte arama kayıtlarını da yedeklemenizi sağlar. İsterseniz bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz – sadece “Phone Calls” un yanındaki düğmeye dokunun.

Silinen SMS

Advanced Options” seçeneğinin seçilmesi, yedeklemelerinizde medya dosyaları ve emojiler bulunup bulunmayacağı gibi daha fazla ayar yapmanızı sağlar. Bununla birlikte, “Emojis and special characters“i devre dışı bırakmanızı öneririz. Çünkü, uygulamanın dışına taşıyacağınız yedeklerin düzgün görüntülenmesine engel teşkil edebilir. Yalnızca belirli sohbetleri yedeklemek istiyorsanız, “Selected conversations only” e dokunun ve seçim sayfasına gitmek için “0 conversations selected” linkine tıklayın.

Buradan, kaydetmek istediğiniz konuşmaları tıklamanız yeterli. Seçimlerinizi yaptıktan sonra geri tuşuna basarak kurulum sayfasına dönün. Her şeyi istediğiniz gibi ayarladıktan sonra sağ alt köşedeki “Next” e dokunun.

 

Adım 4 – Bir Yedekleme Yeri Seçin

Artık uygulama, yedeklemelerinizin kopyalarını nerede saklamak istediğinizi soracaktır. Bu nedenle, tercihinize bağlı olarak “Google Drive”, “Dropbox” veya “OneDrive” öğelerinin yanındaki seçeneklerden birine veya tümüne dokunun. Cihazınız hasar gördüğünde veya kaybolduğunda veri kurtarma imkansız olabileceğinden tavsiye etmesek de, kendi cihazınızı bir yedekleme hedefi olarak seçebilirsiniz.

GÖZ ATIN  iPhone'dan Veri Kurtarma Mümkün mü?

Yine de yedeklerinizi telefonunuza kaydetmek istiyorsanız, daha fazla bilgi edinmek için 6. Adıma geçin.

Bulut tabanlı hesaplara dosyalarınızı göndermeyi tercih ettiğinizde, ayrı bir sayfada oturum açmanız istenir. Bu nedenle, devam etmek için “LOG IN” düğmesine basın.

Yanlışlıkla Silinen SMS

Cihaz, uygulamada listelenen hesapların herhangi biri veya biriyle senkronize edilmişse, oturum açmış olan mevcut hesapları gösteren bir bilgi istemi otomatik olarak görünür. Bu nedenle, sağlanan listeden istediğiniz hesabı seçin. Android cihazınızla senkronize edilmemiş başka bir hesaba giriş yapmak istiyorsanız, “Add an account (Hesap ekle)” ye dokunun ve istendiğinde giriş bilgilerinizi girin.

Giriş yaptıktan sonra, yedekleme dosyanızı göndermek istediğiniz bulut hesabınızdaki hangi klasörü seçmeniz gerektiğine ve belirli bir şekilde geçen eski yedeklemeleri otomatik olarak silme seçeneğine sahip olursunuz. Gerçekleştirilen önceki yedeklemeleri, yalnızca “Show History” e basarak görüntüleyebilirsiniz.

 

Adım 5 – Yedekleme Dosyasını Kaydet

Her şey sizin tercihlerinize göre ayarlandığında, yedekleme gerçekleştirme zamanı gelmiş demektir. Sayfanın sağ alt köşesindeki “Save” seçeneğine dokunun. Ardından işlemi “Over Wi-Fi (Kablosuz Ağdan)” veya “While Charging (Şarj Ederken)” gerçekleştirmek istiyorsanız “Only Upload” seçeneğinin altındaki geçişlere dokunun. Devam etmek için ekranın sağ alt köşesindeki “Next” e basın.

Şimdi, “Schedule recurring backup” ın yanındaki geçiş düğmesine dokunduğunuzda yedeklemelerinizi otomatik olarak planlamayı seçebileceğiniz bir kurulum sayfasına yönlendirileceksiniz. Buradan, “Daily (Günlük)”, “Weekly (Haftalık)” ve “Hourly (Saatlik)” arasından seçim yapabilirsiniz. İşlemin başlaması için istediğiniz zamanı ve günü de belirleyebilirsiniz.

Telefonunuzun derin uykuda olsa bile yedeklemelerin yapıldığından emin olmak için “Run scheduled backups at exact time (Zamanlanmış yedeklemeleri tam zamanında çalıştır)” seçeneğinin yanındaki geçişi etkinleştirin. Yedekleme her gerçekleştirildiğinde bildirim almak istemiyorsanız “Disable notifications” seçeneğinin açık olduğundan emin olun.

Planlanmış bir yedek için beklemek yerine, ilk seferinde manuel bir edekleme yapmalısınız. Şimdi “Back Up Now” a basın, ancak gelecekte bunu tekrar yapmanız gerekmeyeceğini unutmayın (bu kılavuzu izlediyseniz yedeklemeler otomatik olarak gerçekleşecektir). İlk yedeklemeniz tamamlandığında, ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz

 

Adım 6 – Cihazınıza Yedek Alın (İsteğe Bağlı)

Metin geçmişinizi bulut yerine cihazınıza yedeklemek isterseniz, kurulum sayfasındaki “Your Phone” a dokunun, ardından kaydetme yeri olarak varsayılan klasörü ( SD kartınızdaki veya dahili depolama birimindeki SMSBackupRestore klasörü ) veya “Your Own Folder (seçtiğiniz herhangi bir klasör)” ı seçin.

GÖZ ATIN  iTunes Yedeklemesinin Kilidi Nasıl Açılır? İphone Yedekleme Şifresini Kaldırın.

Mesajları Kurtar

Dosyalarınızı harici bir kaynaktan almak için daha sonra ihtiyaç duyacağınız için hedef klasörü bilmek önemlidir. Bir klasör seçtiğinizde sağ alt köşedeki “Next” e basın, ardından başlamak için uyarı isteminde “Yes” e dokunun.
Artık otomatik yedeklemeleri zamanlamak ve diğer seçenekleri etkinleştirmek için bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Daha fazlası için 5. Adımın alt yarısına bakın.

 

Adım 7 – PC’nizde Yedekleme Mesajlarını Görüntüleyin

SMS metinleriniz ve çağrı kayıtlarınız başarılı bir şekilde yedeklendiğinde, istediğiniz zaman bulut tabanlı hesabınıza giriş yaparak “SMS” ile başlayan XML dosyasına tıklayıp, bunları görüntüleyebilirsiniz. (örnek: sms-20180626123456.xml).

Yedeklerinizi cihazınızda saklamayı seçtiyseniz, bir USB kablosu kullanarak telefonunuzu PC’nize bağlamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, telefonda görüntülenen pencereden izin vererek PC’nize cihazınızın erişmesine izin verin veya bildirim panelinizin içinden USB seçenekleri sekmesine dokunarak “Dosyaları Aktar” a ayarlayın.

Oradan PC’nize gidin ve Android dosyalarınıza erişmek için yedek dosyalarınızı gönderdiğiniz klasörü bulun. Yedekleme dosyasına tıklayın ve tam olarak görüntüleyebilmeniz için yeni bir tarayıcı penceresinde açın.

 

Adım 8 – Yeni Android Cihaza Yedekleri Geri Yükle

Artık SMS mesajlarınız ve arama kayıtlarınız güvenli bir şekilde yedeklendiğinde, en kötü durum senaryosuna hazırsınız. Mevcut telefonunuza bir şey olursa veya yeni bir telefon alırsanız, mesajlarınızı ve arama kayıtlarınızı kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Telefondan SMS kurtar

Bunu yapmak için, yeni cihazdaki 1. ve 2. adımları tekrarlayın, ardından SMS Backup & Restore ‘de yandaki gezinme menüsüne gidin ve “Restore” u seçin. Buradan bulut depolama hesabınızı seçin, giriş yapın ve Adım 7’de görüntülediğiniz yedek dosyayı seçin.

İşte hepsi bu kadar! SMS mesajlarını kaybetmek veya yanlışlıkla silmek sizin için artık kabus değil.


SMS mesajlarını başarıyla yedeklediniz mi? Yardımcı olduğunu düşündüğünüz metotları bizimle paylaşır mısınız?

Karşılaştığınız zorluklarda bize ulaşabilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir!

Android Telefonda SMS Yedekleme Yöntemleri
74 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest