Akıllı telefonunuzda bir çeşit kilit ekranı güvenliği oluşturmanın temel nedeni, yabancıların (veya arkadaşlarınızın) mesajlarınızı veya özel resimlerinizi görmelerini engellemektir. Bunun ötesinde, epostalarınıza, resimlerinize veya diğer hassas verilerinize hiç kimsenin erişmesini istemezsiniz. Ama ya telefonuna erişemeyen siz olursanız? Şifrenizi veya deseninizi unuttuysanız şifre sıfırlama çözümünü bu yazıda bulabilirsiniz.

Telefonun açılış şifresini unuttuysanız telefonunuzdaki tüm verilerinizi kaybetmek zorunda değilsiniz. Telefonu fabrika ayarlarına almadan önce şifre sıfırlamanın kolay bir çözümü olduğunu bilmelisiniz. İhtiyacınız olan tek şey, cihazınızda (telefonunuz kilitlemeden önce) Android Cihaz Yöneticisi’nin etkin olması.

Telefonunuz Samsung ise, Samsung hesabınızı kullanarak da telefonunuzun kilidini açabilirsiniz.

Android kilit ekranı deseninizi, PIN’inizi veya şifrenizi mi unuttunuz?

Kilit ekranı deseni, PIN ve şifre kullanarak aşağıdaki yöntemleri test ettik ve Android telefonların birçok modelinde cep telefonu kilidini açmayı başardık.

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak Android cihazınızın kilidini açın.

Daha önce bahsedildiği gibi, aşağıdaki yöntem sadece Android Cihaz Yöneticisi’nin etkin olduğu cihazlara uygulanır.

1. Bir bilgisayar veya başka bir cep telefonunda şu adresi ziyaret edin: google.com/android/devicemanager
2. Kilitli telefonunuzda kullandığınız Google hesap bilgilerinizi veya telefon numaranızı kullanarak giriş yapın.
3. Google Cihazımı Bul arayüzünde, kilidini açmanız gereken cihazı seçin (daha önce seçilmemişse).
4. Güvenli Hale Getirme ve Silme Özelliğini Kur seçeneğini seçin.
5. Görünen pencerede, geçici bir şifre girin. Bir kurtarma mesajı girmeniz şart değildir. Şimdi ‘Kilidi Aç‘ı tıklayın.
6. Telefonunuzda, artık geçici şifreyi girmeniz gereken bir şifre alanı görmelisiniz. Bu, telefonun kilidini açmak için yeterlidir.
7. Şimdi, hayatınıza devam etmeden önce, telefonunuzun kilit ekranı ayarlarına gidin ve geçici şifreyi devre dışı bırakın.
8. Hepsi bu kadar!

Android-Cihazimi-Bul

Google arayüzünden şifre kaldırma esnasında işlerin düzgün gitmeyeceği zamanlar olacaktır. Bazen, “Yer bulunamadı” yazan bir mesaj alabilirsiniz ve taramayı birkaç kez tekrarlamak gerekebilir. İşlem, cihazınızın konum hizmetlerini kapattıysanız veya Google Play aracılığıyla gizlenmişse de çalışmayabilir. Acil durumlarda Android Device Manager ile tam uyumluluk sağlamak için, en kolay yol “Google Ayarları” uygulamasını indirmek, “Güvenlik” e dokunmak ve cihazın uzaktan konumlandırılması ve uzaktan kumandanın kilitlenmesine izin vermek için onay işaretlerini açmaktır.

Mobil Cihazımı Bul aracını kullanarak Samsung telefonunuzun kilit ekranını kaldırın

Bir Samsung hesabı oluşturup önceden kaydettiyseniz, bu Samsung cihazınızın kilidini açmanın kolay bir yoludur.

Samsung-Cihazimi-Bul

1. Samsung Find My Mobile (Samsung Mobil Cihazımı Bul) adresine gidin.
2. Samsung giriş bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
3. Mobil Cihazımı Bul arayüzünde, kayıtlı telefonunuzu sol tarafta görmelisiniz. Bu, telefonun o hesaba kayıtlı olduğunuzu belirtir.
4. Sağ tarafta bulunan menüde ‘ Unlock (Klidi aç)‘ı seçin.
5. Şimdi ‘ Unlock (Kilidi Aç) ‘ butonuna tıklayın ve işlemin tamamlanması için birkaç saniye bekleyin.
6. Ekranınızın kilidinin açık olduğunu belirten bir bildirim penceresi göndereceksiniz.
7. İşte bu. Telefonunuzun kilidi açıldı.

Samsung-Ekran-Kilidi-Kaldir

Kurtarma modu ve “Desen Parolası Devre Dışı Bırak” yöntemleri ile kilit ekranınızı devre dışı bırakın.

Bu yöntem, “rootlama” ve “kurtarma modu” terimlerinin ne anlama geldiğini bilen daha gelişmiş Android kullanıcıları içindir. Başlığın dediği gibi, bunun çalışması için herhangi bir özel kurtarma uygulamasına ihtiyacınız vardır ve telefonunuzda bir SD kart yuvası bulunmalıdır . Neden SD kart? Çünkü telefonunuza bir ZIP dosyası aktarmanız gerekiyor ve telefon kilitli iken bu genellikle mümkün değildir. Tek yol dosyayı SD kart ile eklemek.

Yapılması gerekenler:

1. Pattern Password Disable adlı ZIP dosyasını bilgisayarınıza kaydedip SD karta aktarın.
2. SD kartı telefonunuza takın.
3. Telefonunuzu kurtarma modunda yeniden başlatın.
4. SD kartınızdaki ZIP dosyasını telefona atın.
5. Yeniden Başlatın.
6. Telefonunuz kilitli bir ekran olmadan açılmalıdır. Bir şifre veya kilit deseni ekranı varsa, panik yapmayın. Sadece rastgele bir şifre yazmanız veya desen çizmeniz yeterlidir. Sonrasında telefonunuzun kilidi açılacaktır.

NOT: Yukarıdaki seçeneklerden hiçbirinin kilit ekranını geçmemesi olasıdır. Bu yöntemleri çok sayıda cihazda veya Android sürümlerinde test etmiş olmamıza rağmen yine de istisna cihazlar olabilir.

Android Cihaz Yöneticisi’ni kullanarak telefonu sıfırlama

Yukarıdaki tüm yöntemler işe yaramadıysa, daha sert önlemlere geçmeniz gerekir. Android Cihaz Yöneticisi’nin telefonunuzda etkinleştirilmesi ve kilidinin açılmaması durumunda, Sil düğmesinden tüm verileri silebilirsiniz. Bunun, telefonunuzdaki tüm uygulamaları, ayarları ve diğer verileri sileceğini unutmayın. İyi olan şey, silme işlemi bittiğinde, (her şeyi ayarladıktan sonra) telefonunuzu tekrar kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce Telefondan Veri Kurtarma hizmetimize göz atmanızda fayda var. Çünkü telefon sıfırlandıktan sonra rehber, SMS’ler, whatsapp yazışmaları, fotoğraf ve videoları geri getirmek daha zor hale gelebilir.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın

Android Cihaz Yöneticisi hiç işe yaramıyorsa, son çare cihazınızda fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bu işlem her marka model mobil cihazda faklılık gösterebilmektedir. Cihaz Fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra dosyaları kurtarmak için uygun bir veri kurtarma yazılımı satın almanız veya Best Veri Kurtarma’ya ulaşmanız gerekir.


 → Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Nasıl Veril Kurtarılır? Adlı Makaleye Göz Atmayı Unutmayın.


Son sözler

Yeni bir kilit ekranı PIN kodu veya desen oluşturmalısınız. Bir dahaki sefere aynı sorunla karşılaşmamak için, bir kağıda ya da bilgisayarınızdaki bir metin dosyasına sayıları ya da deseni yazdığınızdan emin olun. Yukarıdaki yöntemleri kullanırken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya farklı bir şekilde sorunu çözdüyseniz yorum bırakabilirsiniz.

 

Umarız bu yazı ekran kilidini açmada size yardımcı olmuştur. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Profesyonel destek için bize ulaşın.

 

Android Kilit Ekranı Deseni, PIN veya Şifresini Sıfırlayın
4 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest

Sosyal Medyada Paylaş!

Arkadaşlarınızı BEST VERİ KURTARMA'dan Haberdar Edin.

instagram-sifremi-unuttum
İnstagram Şifremi Unuttum. Şifre Değiştirme ve Yenileme Nasıl Yapılır?

Kapat